Úvod > Co chcete dělat? > Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice
Chalupská slať - největší rašelinové jezírko v České republice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.
Vrchovištní rašeliniště necelý 1 km severně od obce Borová Lada s největším (1,3 ha) rašelinným jezírkem v České republice. Chalupská slať začala vnikat po skončení doby ledové před 8 až 10 tisíci lety. Základem pro vznik rašeliniště se stalo mělké pánevní jezírko, které nejprve začalo zarůstat rákosem a ostřicemi, teprve později rašeliník. Tento odolný mechorost se na slatích vyskytuje v asi 20 druzích.

Slať je přístupná z parkoviště po asfaltové cestě a po povalovém chodníku. Nachází se zde také naučná stezka, která je asi 250 m dlouhá a zpřístupňuje část rašeliniště s rašelinným jezírkem. Mimo chodník není vstup do chráněného území povolen. Stezka je doplněna řadou informačních tabulí, díky nimž se dozvíte vše podstatné o této překrásné slati, které vévodí tmavé oko jezírka.

Chalupská slať představuje přechodný typ mezi údolními vrchovišti vytvořenými podél Vltavy a Křemelné a horskými vrchovišti z náhorní plošiny Šumavských plání. Slať má nepravidelný tvar a je zkrášleno řadou plovoucích ostrůvků s typicky rašelinnou vegetací. V letních měsících na těchto ostrůvcích nacházejí bezpečné útočiště kachny divoké, které si zvykly na přítomnost člověka. Chalupská slať byla v minulosti dotčena těžbou rašeliny (zhruba 50 ha). To jsou ty části slatě, které jsou zbaveny porostů kosodřeviny a které pozvolna zarůstají náletem břízy pýřité.

Provozovatel

Informační středisko Svinná Lada - pobočka Borová Lada

Borová Lada-Svinná Lada 21
385 01 Borová Lada
Tel.:
+420 388 434 180
Email:
isslada@npsumava.cz
WWW:
www.npsumava.cz
GPS:
48,998611 13,659167
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Borová Lada
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hofman Apartmány Šumava

Hofman Apartmány Šumava

Borová Lada, Jihočeský kraj
Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Borová Lada, Jihočeský kraj
Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Borová Lada, Jihočeský kraj