!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hora Pancíř na Šumavě
Příroda

Hora Pancíř na Šumavě

Hora Pancíř (1214 m) se vypíná nad Železnou Rudou, v tzv. Pancířském hřbetu. Na vrcholu, kam vede lanovka, se nachází turistická chata a rozhledna z které je krásný kruhový výhled na dvojhrot Ostrého a do širokého okolí.
Vrch Pancíř (1214 m) leží nad Železnou Rudou v Pancířském hřebenu, který je součástí Královského hvozdu. Na svazích vrchu se nachází typické horské louky a smrkové lesy, při vrcholu byla uměle vysazená kleč. Na vrchol Pancíře se můžete dopravit pohodlně lanovkou ze Špičáku, s mezistanicí na Hofmankách. Ze stanice Hofmanka i ze stanice Pancíř vedou značené turistické stezky, které jsou sjízdné i na kolech.

Na vrcholu hory stojí horská chata Pancíř z roku 1923 s rozhlednou. Ta je vysoká 18 metrů a na její vyhlídkovou plošinu ve výši 15 metrů vede 68 schodů. Za dobrých podmínek jsou vidět i téměř 200 km vzdálené Alpy, hlavně masív Dachsteinu.

Zajímavostí je, že na Pancíři pramení tři řeky - Úhlava a Křemelná, které tečou do Severního moře a Řezná, která teče do Černého moře. Průměrná teplota na vrcholu Pancíře je 3,8 °C. Úhrn srážek činí téměř 1 300 mm ročně. V zimě zde nastává ráj pro milovníky běhu na lyžích. Na severozápadním svahu hory se nachází sjezdovka a lyžařský vlek.

Kromě lanovky lze dosáhnout vrcholu Pancíře i pěšky - nejsnadnější přístup je po hřebenu, na který se napojíte z Oldřichovic (Děpoltice), Prenetu (horská chata), Hojsovy Stráže (Můstek 1235 m) nebo od Špičáckého sedla (Prokopova cesta, Špičák).
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 12. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Resort Horizont Šumava

Resort Horizont Šumava

Železná Ruda, Šumava
Hotel Špičák

Hotel Špičák

Železná Ruda, Šumava
Hotel Stella na Šumavě

Hotel Stella na Šumavě

Železná Ruda, Šumava