Úvod > Co chcete dělat? > Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou
Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Zimní sporty

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.
Šumavská magistrála začíná v Železné Rudě – hlavním lyžařském středisku západní části Šumavy s dobrým vlakovým i autobusovým spojením. Nástup na magistrálu je nedaleko centra města jižním směrem pod sjezdovkou Samoty v nadmořské výšce 790 m.n.m. a ze začátku čeká běžkaře 3 km stoupání na rozcestí Zámecký les. Poté se magistrála stáčí zpět na sever, kde celkem pohodlně dojedete na křižovatku Gerlova Huť. Další část trasy vede podél silnice po nové cyklotrase na Novou Hůrku. Odtud magistrála stoupá na bývalou Hůrkua dále pokračuje přes Vysoké Lávky, Formberk do Prášil.

Dále lze pokračovat na Slunečnou, Liščí díry až na Předěl (1235 m.n.m.) pod horou Poledník s rozhlednou. Z Předělu pojedete mírným sjezdem na rozcestí Bavorská cesta a dále kolem Oblíku na Javoří Pilu – zde je poměrně ostrý sjezd. Z Javoří Pily vás krásná vyhlídková cesta podél Javořího, později Roklanského potoka, dovede přes Rybárnu až do obce Modrava.

Z Modravy magistrála pokračuje proti proudu Modravského potoka, příjemným, mírným stoupáním po cestě směrem na Březník v malebném Luzenském údolí. Až na toto místo magistrála ovšem nevede, asi 2 km před tímto cílem na rozcestí Na ztraceném odbočuje vlevo a začneme prudce stoupat přes Ptačí nádrž  až na nejvyšší místo lyžařské běžecké magistrály na Černou horu (1272m.n.m.), zde při dobré viditelnosti je jižním směrem možno spatřit cca 300km vzdálené Alpy. Z Černé hory následuje sjezd k rozcestí U pramenů Vltavy a poté ostré stoupání pod horu Stráž a dále sjezd na Bučinu a na Knížecí Pláně.

Magistrála pak pokračuje na Ždárské sedýlko a dlouhým sjezdem do obce Strážný. Odtud trasa vede kolem čerpací stanice AGIP, podél silnice na hraniční přechod, k bývalé osadě Dolní Cazov na Mlaka a dále přes Krásnou Horu do Nového Údolí – celý tento úsek magistrály vede většinou v bezlesí a umožňuje krásné výhledy do okolí, na začátku Splavské rašeliniště, později kolem Krásné Hory výhledy do blízkého Německa, okolí Bischofsreutu.

Z Nového Údolí začíná stoupání směrem k Schwanzenberskému plavebnímu kanálu, jakmile jej po 5km dosáhnete, čeká vás podél tohoto kanálu úsek po naprosté rovince až k rozcestí Hučina. Poté už zvlněným terénem Říjiště a dále Seitzovou cestou. Pak  následuje závěrečný sjezd na Josefův Důl a  rovinka při plavebním kanálu kolem penzionu Marie na Zadní Zvonkovou (popř. na hraniční přechod Pestřice/Sonnenwald). Zde Šumavská lyžařská magistrála končí s možností pokračovat na Rakouském území v okolí Schönebenu a Hochfichtu.

Ubytování a restaurace v okolí

Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Modrava, Plzeňský kraj
U všech kukaček

U všech kukaček

Modrava, Plzeňský kraj
Pivovar Layer – Pivovar Modrava

Pivovar Layer – Pivovar Modrava

Modrava, Plzeňský kraj