Úvod > Co chcete dělat? > Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.
Modravy se vydáte od rozcestí naproti Dřeváku po červené turistické značce. I když se stopa upravuje zhruba o 300 m dál, většinou je možné vyrazit na běžkách již odsud. Proti proudu Modravského potoka dojedete až k Modravskému mostu, kde odbočíte přes můstek doleva a vystoupáte po červené a tzv. Vltavské cestě až k Černohorské nádrži. Ta sloužila v minulosti jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Stoupání pokračuje kolem Ptačí nádrže až k nejvyššímu bodu túry v úbočí Černé hory. Odtud sjedete k odbočce Pramen Vltavy – vyhlídka, která vás po 400 m přivede na zmíněnou vyhlídku Nad Prameny Vltavy pod vrcholem Černé hory (1 316 m n. m.).

Z dřevěné plošiny, vysoké zhruba 3 m, si můžete vychutnat překrásné výhledy na Šumavu a Bavorský les, za příznivého počasí lze spatřit dokonce Alpy. Můžete tu také posedět a před zpáteční cestou se občerstvit z vlastních zásob. Vrátíte se stejnou trasou až k rozcestí Černohorská nádrž, kde odbočíte doprava po žluté turistické značce a po tzv. Filipohuťské cestě sjedete přes rozcestí Lovčí skála, nedaleko stejnojmenného skalnatého, zalesněného vrcholu (1 165 m n. m.).

Pak sejdete na kraj obce Filipova Huť, jež je nejvýše položeným sídlem v Čechách. Vznikala z rozptýlených stavení na horské louce poblíž sklářské huti na výrobu dutého skla v roce 1795, později se stala dřevařskou osadou. Z rozcestníku Filipova Huť – bus budete sledovat zelenou turistickou značku, která vás dovede kolem Klostermannovy chaty, postavené v roce 1924 pro Klub českých turistů, až do Modravy.

Obtížnost: náročnější trasa s větším převýšením
Výchozí místo: Modrava
Délka trasy: 20,5 km
Převýšení: 438 m
Možnost občerstvení: Modrava

Ubytování a restaurace v okolí

Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Modrava, Plzeňský kraj
Pivovar Layer – Pivovar Modrava

Pivovar Layer – Pivovar Modrava

Modrava, Plzeňský kraj
U všech kukaček

U všech kukaček

Modrava, Plzeňský kraj