Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Šumava > Modrava

Modrava

Modrava je bývalá šumavská dřevařská osada na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka, jejichž spojením vzniká řeka Vydra. Odedávna to bývala poslední výspa kraje na konci plání, kde lišky dávají dobrou noc. Dál ležely už jen bezedné šumavské slatě a nekonečné lesy.

Co musíte vidět na Modravě

Někdejší maličká Modrava se proměnila v oblíbené a celoročně využívané středisko horské turistiky. K nejhezčím místům Šumavy to odtud máte docela blízko, ať už pěšky nebo na kole. Cesta údolím Modravského potoka vás dovede do Luzenského údolí a na Březník, pokud dáte přednost turistické značce, podíváte se do nitra Cikánské slatě. Trasy podél Roklanského potoka vás dovedou k Tříjezerní slati a na Javoří pilu, odkud můžete přes Javoří slať pokračovat až k rozhledně na Poledníku.
 

Rechle a plavební kanál

Mezi Antýglem a Modravou objevíte rechle, zvláštní jez s hradlovým mostem. U něj z Vydry odbočuje Vchynicko-tetovský kanál, mladší a kratší bratr Schwarzenberského plavebního kanálu z let 1799–1801. Kanál obcházel nesplavný kaňon řeky Vydry, rechle připomínající hřeben bránily kládám a polenům proplouvat dál přirozeným řečištěm. Po jeho březích vede naučná stezka a nenáročná cyklostezka, která končí u Srní; kanál totiž v dnešní době slouží jako přivaděč vody do vodní elektrárny na Čeňkově Pile.
 

Zábava na Modravě

Modrava vznikla jako dřevařská osada, a tak právě tady objevíte Návštěvnické centrum dřevařství se spoustou interaktivních hříček. Okolím Modravy vás provede Klostermannova naučná stezka, v zimě krajinu křižují upravené běžecké stopy. Na Modravě je celá řada penzionů a horských chat, můžete ochutnat pivo z minipivovaru Lyer a prověřit svou fyzičku v lanovém centru. Na děti čeká dětský lanový park s hravými překážkami, trasy pro děti i dospělé končí sjezdem na lanovce.

Turistická informační centra


Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.
Modrava, Plzeňský kraj

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.
Modrava, Plzeňský kraj

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.
Modrava, Plzeňský kraj

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.
Modrava, Plzeňský kraj

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.
Modrava, Plzeňský kraj

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.
Modrava, Plzeňský kraj

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.
Modrava, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Lyer – Pivovar Modrava

V lednu 2014 byl na Modravě, v samém centru Šumavského národního parku na břehu Roklanského potoka, otevřen nový pivovar s osobitou hospodou a ubytováním. Vyrostl na starých základech hospodářského stavení. Lyer je obchodní značka výčepních piv, ale i ležáků a speciálů, které zde můžete ochutnat.
Modrava, Plzeňský kraj

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.
Modrava, Plzeňský kraj

U všech kukaček

Rodinné ubytování a restaurace U Všech kukaček na Modravě je ideální místo, kde strávit s dětmi na Šumavě aktivní dovolenou. Pro zájemce pečlivě sestavujeme menu na polopenze, které se mění podle aktuální sezóny a dostupných surovin.
Modrava, Plzeňský kraj

Modrý penzion na Modravě

Modrava je významným turistickým centrem ve všech ročních obdobých. Součástí penzionu je obchod s potravinami, parkoviště, úschovna kol a dětské hřiště.
Modrava, Plzeňský kraj

Apartmány Na Soutoku – ubytování na Modravě

Apartmány Na Soutoku nabízejí příjemné ubytování na Šumavě v nádherných prostorných apartmánech. Po dlouhé výpravě můžete dobít energii v sauně a je zde rovněž vybaveni na dobíjení elektromobilů a elektrokol.
Modrava, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví