Úvod > Co chcete dělat? > Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.
Výchozím bodem výletu je možné zvolit horské lyžařské středisko Churáňov/Zadov, které poskytuje ideální zázemí služeb a dobré autobusové spojení. Na Churáňovském vrchu je ve výšce 1 122 m n. m. umístěna hydrometeorologická stanice. Na konci silnice, která stoupá od obce Stachy se u hotelu Olympia nachází lyžařský běžecký areál, kde jste v minulosti mohli při tréninku spatřit naši bývalou nejlepší běžkařku Kateřinu Neumannovou.

Z churáňovských závodních okruhů odbočte vlevo, kde skrze rašeliniště se zakrslými borovicemi projdete na modrou turistickou značku. Asi po třech kilometrech se ocitnete na rozcestí Zlatá Studna, což je louka uprostřed lesa, kde do roku 1880 fungovala osamělá sklárna. Po modré značce pokračujte do mírného kopce a po následujícím krátkém klesání vyjedete z lesa. Tady se vám naskytne pohled na pravý šumavský klenot – na pláně u Horské Kvildy. Za hezkého počasí spatříte přímo před sebou dominantu nejbližšího okolí vrch Sokol (1 253 m) a vlevo od něj Březovou Horu (1 193 m).

Osada Horská Kvilda ležící v nadmořské výšce 1.035 m, skládající se z několika chalup, se objeví na sedmém kilometru túry. Nyní přijde asi nejhezčí úsek cesty po pláních na Kvildu. Trasa vede podél kdysi zlatonosného Hamerského potoka a mírně stoupá směrem k Jezerní slati (1.050 m). Tady je možné na chvíli zout lyže a vystoupat na dřevěnou rozhlednu, ze které se naskýtá pěkný výhled na rozsáhlé vrchovištní rašeliniště i ostatní pláně. Od Jezerní slati je to do Kvildy jen kousek dolů z mírného kopce. Hned na začátku obce určitě navštivte místní vyhlášenou pekárnu, jejíž věhlas se rozšířil daleko za hranice Šumavy.

Obec Kvilda leží ve výšce 1 065 m n. m. a je tak nejvýše položenou obcí v České Republice. Zpátky na Churáňov se neúnavní běžci mohou vydat okruhem přes pramen Vltavy, Filipovu Huť a Horskou Kvildu, kde se lze napojit na trasu k Churáňovu, kterou už znáte. Kratší varianta vede do Filipovy Hutě přímo z Kvildy. Musíte se však vrátit cca 1 km zpátky k odbočce na Korýtko, která se odpojuje od hlavních tras. Udržovaná stopa pokračuje 3 km mírným stoupáním lesem. Po výjezdu z lesa před vámi bude již Filipova Huť. Z Huti vede "tanková cesta" až k Horské Kvildě, kde se snadno napojíte na modrou turistickou značku vedoucí na Churáňov.

Trasa přes Korýtko a Filipovu Huť měří celkem 24 km, delší okruh přes pramen Vltavy potom 36,5 km.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí