Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Šumava > Horská Kvilda

Horská Kvilda

Šumavská horská obec na Hamerském potoce s typickými dřevěnými roubenými domy, rozesetými po okolních stráních, leží jen pár kilometrů od Kvildy. Z oblíbeného výletního místa se do všech stran rozbíhají cyklotrasy a turistické stezky, které se v zimě mění v udržované lyžařské trasy.

Horská Kvilda a její jméno

Podobně jako sousední Kvildě, nejvýše položené obci v Česku, daly i Horské Kvildě jméno šumavské pláně, německy zvané gefilde. Rozkládají se v nadmořské výšce 1000 až 1100 m, mají mírně zvlněný povrch a je na nich spousta rašelinišť. Právě tady, na trase solné Zlaté stezky a v srdci dnešního národního parku Šumava, kdysi vznikly dvě obce, které zkomolením německého názvu převzaly označení zdejší krajiny, Kvilda (Aussergefield) a Horská Kvilda (Innergefield). K místním tradičním řemeslům patřila těžba dřeva a rašeliny, hamernictví a sklářství.

 

Klostermannův románový hrdina

Na Horské Kvildě stával slavný Polaufův hostinec, dnešní hotel Rankl, v němž začíná děj Klostermannova románu V ráji šumavském. Najdete tu dřevěnou sochu jednoho z hrdiny tohoto románu Rankl-Seppa, pověstného šumavského obra a siláka. Oficiálně se jmenoval Josef Klostermann (1819–1888) a pocházel z dnes již neexistující samoty Ranklov u Zlaté Studny, jeho hrob najdete na hřbitově ve Stachách.
 

Nejstudenější místa v Česku

Díky značeným trasám se z Horské Kvildy můžete snadno vypravit třeba malebným údolím Hamerského potokaAntýglu a dál do Povydří anebo k Jezerní slati s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží. Kousek od ní objevíte návštěvnické centrum Kvilda s naučným okruhem, jehož součástí je rysí výběh. Trasy, které míří na východ od Horské Kvildy, vedou na paseku Zlatá studna, v jejímž okolí ráda trénovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, jen o pár kilometrů dál pak leží Zadov a Churáňovrozhlednou na skokanském můstku. Jezerní slať a Horská Kvilda jsou místa, kde bývají extrémní mrazy a pod nulu tu teploty často klesají i během léta.
Paseka Zlatá studna na Šumavě

Paseka Zlatá studna na Šumavě

Horská Kvilda, Plzeňský kraj
Hamerský potok na Šumavě

Hamerský potok na Šumavě

Horská Kvilda, Plzeňský kraj
Farma Highland na Horské Kvildě

Farma Highland na Horské Kvildě

Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Pension Helena Honesová

Pension Helena Honesová

Horská Kvilda, Plzeňský kraj