Úvod > Co chcete dělat? > Vrch Churáňov na Šumavě
Foto: Ski areál Zadov
"> Foto: Ski areál Zadov "> Foto: Ski areál Zadov "> Foto: Ski areál Zadov "> Foto: Ski areál Zadov "> Foto: Ski areál Zadov "> Foto: Ski areál Zadov "> Foto: Ski areál Zadov
+ Přidat foto
Příroda

Vrch Churáňov na Šumavě

Asi 7 km jihozápadně od Stach a 12 km západně od Vimperka se vypíná nad krajinou vrch Churáňov, který je známý především jako středisko zimních sportů. Najdete zde však i naučnou stezku Churáňovksý vrch a meteorologickou stanici Churáňov.
Churáňov je bývalá dřevařská a sklářská osada, která vznikla v 1. polovině 18. století. Dnes spolu se Zadovem tvoří velmi významné středisko zimních sportů. Na svazích vrchu byly zřízeny lyžařské sjezdové tratě s několika lyžařskými vleky a sedačkovou lanovkou ze Zadova, která má konečnou stanici přímo pod vrcholkem hory.
 
Na vrcholku Churáňova byla vybudovaná významná meteorologická stanice u které se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami, o délce od dvou do patnácti kilometrů. Areál doplňoval v minulosti i skokanský můstek, který dnes slouží jako neobvyklá rozhledna.
 
Z Churáňova se otevírá překrásný rozhled po okolních vrcholcích, především na Popelní horu, vrch Valy s Obřím hradem nebo Ždánov. Okolo vrcholku vede okružní naučná stezka Churáňov, která je dlouhá 7 km a přibližuje nejzajímavější místa této oblasti. Churáňov je protkán množstvím značených turistických a cyklistických tras.

Do osady Churáňov, která je těsně pod vrcholem kopce, se dostanete ze Stach po silnici nebo po modré turistické značce (asi 10 km).
 

Lanovka Zadov – Kobyla

Čtyřsedačková lanová dráha Zadov – Kobyla (Lyžařský areál Zadov – Churáňov) představuje ideální dopravu k rozhledně na skokanském můstku. Poslouží také běžkařům ke zdolání nejvyššího převýšení a pokračování po dalších cyklotrasách směr Nové Hutě, Kvilda, Borová Lada. U dolní stanice lanové dráhy je velké bezplatné parkoviště, dětské hřiště a v provozu je i občerstvení!
 

Lanovka Zadov-Churáňov

Lanová dráha vede ze Zadova na vrchol hory Churáňov (ski areál Zadov – U Horejšů). Její délka je 887 m a překonává převýšení 188 m. Je součástí lyžařského areálu na Churáňově. Technologie dráhy byla vyrobena v roce 1968 firmou Transporta. Samotná lanovka byla postavena v roce 1979, kdy byl na ní zahájen zkušební provoz; v běžném provozu je od roku 1980.


Naučná stezka Churáňovský vrch

Okolo vrcholku Churáňova vede okružní naučná stezka, která na 7 km dlouhé trase přibližuje návštěvníkům nejzajímavější místa této oblasti.
 

Meterologická stanice Churáňov

Profesionální meteorologická stanice ČHMÚ na Churáňově byla postavena v roce 1952. Všechny meteorologické stanice na světě hlásí počasí vždy ve stejnou dobu, která se řídí podle času na nultém poledníku. A každý typ počasí má svůj kód, celkem jich je 99. Vždy v 7, 14 a 21 hodin přicházejí na řadu klimatická měření. Dále mnoho druhů záznamů, která souvisejí se stavem čistoty ovzduší, nečistot ve vodě nebo mlhách.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
18.9.
Živá historie

Živá historie

Zdíkov, Jižní Čechy
29.10.
31.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
29.5.
25.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jižní Čechy