Úvod > Co chcete dělat? > Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.
Náš středně náročný okruh v délce 33 km začíná u odstavného parkoviště naproti Informačního srubu Správy národního parku, který je postaven v místech bývalé osady Slunečná. Vydejte se po žluté 1,5 km směrem "Slunečná-samoty" a dál po zelené. Mírným stoupáním po udržované stopě projedete kolem rozcestí Slunečná samoty, až k další křižovatce Liščí díry, kde kdysi stávala Schwarzenberská hájovna. Zde odbočte vpravo a připravte se na 1 km stoupání k Prášilskému jezeru. Za svou existenci vděčí toto krásné horské jezero ledovci, který po svém ustoupení zde zanechal svou nepřehlédnutelnou stopu. Na západní straně se nad hladinou jezera zvedá 150 m vysoká karová stěna. Náročné stoupání v upravené stopě pokračuje přes sedlo Předěl, až po celkem 4,5 km stanete na vrcholu Poledník (1315 m).

Rozhledna zde roku 1998 vznikla úpravou vojenského objektu – ten sloužil k odposlechu radiových vln v sousedním Německu. V zimě zde uvidíte (za dobré viditelnosti) nejen všechny nejvyšší vrcholy Šumavy, ale také Alpy. Z Poledníku sjeďte 1,5 km zpět k Předělu a dále po zelené značce k rozcestí Bavorská cesta, kde odbočte vpravo a pokračujte ve sjezdu po modré značce 3,5 km až k bývalé hájence Javoří Pila. Klesání je zde vyváženo stoupáním k rozcestníku Pod Obelíkem. Odtud se sjezdem k Hakešické cestě dostanete k Vchynicko-Tetovskému plavebnímu kanálu. Tento akvadukt s několika kamennými můstky byl vybudován jako spojnice Vydry a Křemelné pro plavbu dřeva. Jeho původní využívaná délka byla 14,4 km. Trasa dále ne příliš znatelně klesá 4 km až k rozcestí Plavební kanál.

Odtud vás povede žlutá značka 3 km na "bývalou Novou Studnici". Tento velmi zajímavý úsek vybočuje z krajiny, na kterou jsme na Šumavě zvyklí – jednak se stoupá do prudkého svahu pokrytého starým smíšeným lesem, ale také proto, že se tu v minulosti nacházelo asi 50 chalup. A tak zde uprostřed lesa najdete ovocné stromy, malé opuštěné palouky se zbytky kamenných základů, studánky nebo umrlčí kříže. Zvláště za podvečera to zde působí zvláště tajuplným dojmem. U rozcestí bývalá Nová Studnice, kde kdysi vedla jediná cesta do Modravy, tento úsek končí. V závěru vás čeká sjezd zpět do Slunečné.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
29.10.
31.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
25.9.
28.9.
Dny Šumavského trojhradí na Kašperku

Dny Šumavského trojhradí na Kašperku

Kašperské Hory, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí