Úvod > Co chcete dělat? > Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o o kružní trasu Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.
Modravy se vydáte po červené turistické značce krásným otevřeným údolím meandrujícího Roklanského potoka, po rovině směrem k Rybárně, bývalé hájence. S rybami však nemá nic společného, jméno dostala po svém posledním majiteli Fischerovi (česky Rybář).  

Po dalších zhruba 2,5 km se trasa nad potokem zvedá směrem k rozcestí Javoří Pila. Tento rozcestník označuje místo, kde dříve stávala na Javořím potoce pila. Následně vás čeká téměř dvoukilometrové stoupání lesem Tříjezerní slati, pojmenované podle tří rašelinných jezírek. Odsud cesta dále nejprve klesá lesem a pak následuje velmi prudký sjezd zpět k Rybárně a podél Roklanského potoka návrat po stejné trase zpět do Modravy.

Pozor, sjezd k Rybárně od slati je prudký. Méně zdatní běžkaři mohou zvolit opačný směr: Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava, takže od Rybárny vyšlápnete prudší kopec ke slati, dlouhý zhruba 400 m (je zde směrovka Tříjezerní slať, kopec není značen turistickou značkou, ale nelze přehlédnout), a pak sjedete dolů lesem k Javoří Pile. Tady není klesání tak rychlé, záleží na typu a kvalitě sněhu i běžecké stopy. Od Javoří Pily se podél Roklanského potoka budete vracet převážně mírnějším klesáním zpět do Modravy.

Obtížnost: středně náročná trasa
Délka trasy: 11 km
Převýšení: 148 m
Možnost občerstvení: Modrava

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021