Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Karavanem od jara do zimy: Zimní Lipno a okolí

Karavanem od jara do zimy: Zimní Lipno a okolí

Lipno není jen letní ráj, s karavanem se sem můžete vydat kdykoliv. I zimní víkendová cesta po Lipensku může být zábavná a plná překvapení: představíme vám místa, na která letním hostům často nezbývá čas, poradíme, čím nahradit klasické atrakce, kde zaparkovat i kde se dá bez obav přenocovat.
Protože zimní dny jsou krátké a je škoda ukrojit si na cestu kus víkendu, vyjeďte už v pátek (případně dřív, pokud plánujete prodloužený víkend) a přenocujte na parkovišti Uhliště (GPS 48.6388589N, 14.1292561E.

Od hráze Lipna se sem nejlépe dostanete přes Přední Výtoň a Frýdavu). V lesích pod Svatým Tomášem bývá naprostý klid a nikdo vás nebude rušit.
 

Východ slunce a Alpy z Vítkova hrádku

Ráno si můžete přivstat, pěšky nebo autem dojít či dojet do Svatého Tomáše (parkuje se přímo u kostela sv. Tomáše nebo o kousek výš ve svahu na červené turistické značce) a z nedaleké zříceniny Vítkův hrádek si užít nejenom východ slunce, ale i fantastické výhledy na Lipenskou přehradní nádrž, případně s trochou štěstí i na Alpy – odtud bývají vidět často a skvěle. Vítkův hrádek bývá otevřený i přes zimu právě o víkendech a svátcích, a to od 10 do 16 hodin.

Pěšky z Uhliště to k hrádku jsou po turistické značce necelé tři kilometry, autem ovšem musíte jet k Pasečné a do Svatého Tomáše dojet po takzvané Jezuitské cestě. Někteří řidiči tu zažívají infarktové stavy, ale ve skutečnosti to žádná katastrofa není: silnice sice jsou úzké, ale bezpečné. S robustními obytňáky si jen předem pohledem skenujte případná místa k vyhýbání s protijedoucími vozidly, možná se vám budou hodit při zpáteční cestě do civilizace.
 

Lipno na lyžích a z korun stromů

Další program? V zimě rozhodně Lipno nad Vltavou a Skiareál Lipno, tedy zasněžené sjezdovky, trasy pro běžkaře i skalpinisty, výukové hřiště Fox park pro děti i svahy na sáňkování a bobování. S parkováním je to jednoduché: u dolní stanice lanové dráhy je bezplatné centrální parkoviště pro 750 aut a 20 autobusů (GPS 48.6441375N, 14.2207831E), které slouží jak návštěvníkům Skiareálu, tak pro ty, co se chtějí projít po Stezce korunami stromů nebo svézt na bobových drahách.
 

Kde složit hlavu?

Kromě centrálního parkoviště je v Lipně k dispozici další parkoviště U Kramolína (GPS 48.6436567N, 14.2359103E); tady i na centrálním parkovišti se dá s obytňákem nocovat. Třetí parkoviště objevíte u lipenského aquaparku, ale může tu být nabito a od hlavního parkoviště to je docela blízko.

Pro nocleh můžete zvolit také dvě menší parkoviště mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem, která sice mají menší kapacitu, ale leží těsně u silnice (GPS 48.6316111N, 14.1900122E a 48.6343783N, 14.1862353E).
 

Lipno na bruslích

Místo kola si v zimě přibalte brusle, protože obrovské Lipno se pravidelně od prosince do března mění v obří kluziště. Bruslařům i běžkařům jsou k dispozici pravidelně upravované tratě a ovály v Horní Plané, Frymburku a Lipně nad Vltavou. Když mrzne až praští a led dosáhne bezpečné tloušťky, dráhy se propojí do obrovského okruhu. Strojově upravovaná ledová magistrála – a mimochodem vůbec nejdelší bruslařská dráha na světě – bývá až osm metrů široká, bezpečná a pohodlná, o víkendech a jarních prázdninách ji lemují stánky s občerstvením. Nejpohodlnější nástupní body jsou v Lipně nad Vltavou (marina a Kobylnice), ve Frymburku u přívozu nebo v Přední Výtoni na pláži. Přímo u nástupních míst si můžete půjčit brusle, případně si nechat nabrousit ty vlastní.

Bruslí se zadarmo, ale před cestou si raději v informačním centru zjistěte aktuální informace o sněhové pokrývce, stavu a síle ledu. Dokud led v měřených úsecích nedosáhne alespoň tloušťky 18 centimetrů, hromadné bruslení není bezpečné.
 

Medúzy a medvědi

Další atrakci na cestách kolem Lipna objevíte ve Frymburku: ve Wellness Hotelu je venkovní i vnitřní aquapark a celoročně otevřená expozice Svět pod hladinou s akvárii a sladkovodními i exotickými rybami; nechybí mezi nimi ani oblíbené korálové rybky, žralok či muréna.

Jednou z hlavních výhod cestování karavanem ale je to, že nejste vázaní na jedno místo. Využijte to a zajeďte se podívat i o kousek dál. Podél Lipna dojedete až do Želnavy, kde odbočíte do Nové Pece. Z ní vede úzká silnička na Jelení vrchy, osady hluboko v šumavských lesích. Kromě dalšího parkoviště ideálního k přespávání (GPS 48.8164086N, 13.8781303E, v zimě 100 Kč/den) jde o výchozí místo pro výlety pěšky nebo v zimě na běžkách ke Schwarzenberskému kanálu anebo k Medvědímu kameni, památníku připomínajícímu 14. listopad 1856 a zastřelení posledního šumavského medvěda. Po Medvědí stezce to z parkoviště jsou jen dva kilometry, když však zdoláte přibližně čtyři kilometry a necelých dvě stě výškových metrů, dostanete se po značené stezce i k Plešnému jezeru a k jednomu z proslulých šumavských kamenných moří.
 

Pár dalších tipů pro zastávky cestou

  • Na kole se Lipno objet dá, ale autem ne; mezi Přední Zvonkovou a Kyselovem po jižním břehu nádrže totiž vedou jen cesty, kam je automobilům vjezd zakázán. Než se proto vrátíte z Nové Pece na severní břeh Lipna, zajeďte se ještě podívat třeba ke kostelu sv. Jana Nepomuckého v Zadní Zvonkové, zaniklé obci kousek od česko-německých hranic. Z novogotického kostela zbylo na konci 20. století jen torzo, ale na přelomu 20. a 21. století byl rekonstruován, opraven a znovu vysvěcen.
  • Přijeli jste na Lipno od Vyššího Brodu? Cestou domů si ještě můžete udělat menší zajížďku k nejjižnějšímu budou České republiky a také se zastavit u Čertovy stěny; malé parkoviště je přímo u hlavní silnice k Lipnu (GPS 48.6308939N, 14.2812769E).
  • Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě sice má přes zimu zavřeno, ale procházce po městě nic nebrání. Prostorné parkoviště najdete přímo na břehu Vltavy kousek od kláštera (GPS 48.6210519N, 14.3091775E).