Úvod > Česká nej > UNESCO > Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO
Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.
Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Pouze v několika vesnicích, kde se nedodržuje tradiční uspořádání, se objevují v maskách i ženy, případně děti (Blatno, Studnice).

Tradiční masopustní masky na Hlinecku se dělí do dvou skupin: na Červené (pěkné) a Černé (škaredé) maškary. K Červené maškaře patří masky strakatého (rovněž zvaného laufr), ženušky a čtveřice Turků. Černou maškaru tvoří postavy rasa s kobylou, Židů, kominíků a slaměných. V některých vesnicích se ještě navíc objevuje medvědář s medvědem (Blatno, Studnice).

Masopustní průvod vede strakatý se ženuškou a obcházejí celou vesnici podle předem daného pořadí. U každého domu popřejí štěstí, zdraví a nechají zahrát hospodáři písničky podle jeho přání. Většina obyvatel připraví tradiční pohoštění (především koblihy a alkohol), peněžitou odměnu a aktivně se celého dění zúčastňuje. Obchůzka je ukončena obřadem porážení kobyly (jedna z masek), večer se koná taneční zábava.

Obchůzek se můžete zúčastnit například v obcích Studnice, Vortová, Hlinsko – Blatno, Hamry, na Veselém Kopci nebo v hlineckém Betlémě.
 

Co jednotlivé masky dělají

  • Za turky chodí mladí a svobodní mládenci
  • Strakatý se "ženou" první oslovují obyvatele každého domu
  • Celý průvod vede kobyla
  • Černá maškara se skládá z kominíků, rasů, židů a slaměných
  • Kominící si hledí komínů a také všech přihlížejících
  • Rasové každého vyšetří a stanoví diagnózu
  • Židé s každým obchodují

Každá maska má na vostatky určitou roli a také své místo v řazení průvodu: kobyla vždy průvod vede a ras ji zezadu popohání, za nimi jdou strakatý se ženou a turci, poté následují kominíci, slamění a židi, všichni doprovázeni říznou dechovkou. Po provedení obřadu žádosti o povolení u starosty obce se průvod maškar vydá na obchůzku všech stavení ve vesnici. U každého domu požádá strakatý se ženou pána nebo paní domu o dovolení pro maškaru tento dům navštívit a zároveň se optají kolik a jaké písničky chtějí domácí zahrát. Muzika hraje, turci tančí a ostatní maškary si rozeberou obyvatele domu a ostatní přihlížející a dají se "do práce".

Rasové nabízejí kobylku hospodáři "do tahu" i "do chovu" a ptají se po zdravotním stavu všech hospodářských zvířat. Jestliže je hospodářských zvířat ve stavení málo, dojde na zdravotní prohlídky samotných obyvatel domu.
Kominíci si hledí vymetání kamen a komínů hospodyňkám, ale především mají za úkol každého, kdo se jen okolo mihne, máznout pro štěstí na tvář mazadlem připraveným z vymetených sazí. V tomto zkrášlování přihlížejících jim pomáhají ještě kobylky a slamění.
Ale slaměný má na vostatky ještě daleko důležitější poslání; podle mytologie plodnosti si každá hospodyně utrhla ze slaměného stýblo slámy pro dobré vyvedení hus, a jí samotné přispělo k utužení zdraví a plodnosti pořádné vyválení se se slaměným, nejlépe v závěji sněhu.
A nakonec židé – ti mají za úkol obchodovat, nabízejí rozličné služby jako stříhání, holení, a potom také mají na prodej různé potřebné i nepotřebné zboží.

Za tuto všechnu "práci" je celá maškara od hospodáře obdarována malou finanční částkou ale hlavně pohoštěním skládajícím se především z tradičních koblih a sklenky alkoholu.

Navečer se celá maškara sejde v hospodě k provedení obřadu porážení kobyly. Ras přečte nad kobylou rozsudek za domnělé i skutečné hříchy, kobylu odsoudí a zároveň sdělí přítomným, jak bude naloženo s jejími údy a částmi jajího trupu. Po poražení kobyly celá maškara sejme čepice a utvoří kolem kobyly kruh, muzika hraje pohřební píseň. Po chvíli zahraje muzika opět z vesela " Kobylka malá.....", kobyla je vzkříšena sklenkou alkoholu a tím končí masopustní obchůzka.
 

Expozice masopustních masek na Betlémě

V říjnu roku 2012 byla v památkové rezervaci Betlém Hlinsko, v domku č.p. 362 otevřena stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Expozici spravuje Muzeum v přírodě Vysočina ve spolupráci s městem Hlinsko. Můžete si prohlédnout fotografie i originály masek z Hlinecka, výtvarnou hernu pro děti nebo film, který byl přiložen k žádosti o zápis na seznam UNESCO.
 

Masopust neznamená půst, naopak

Slovo "masopust" neznamená půst, jak si většina z nás myslí. Ba naopak! V období masopustu máme "maso popustit", to znamená pořádně si masa dopřát, neboť, až nastane postní období před Velikonocemi (cca 40 dnů), není podle církevních zvyklostí povoleno konzumovat masno a masné výrobky. Mezi typické masopustní pokrmy patří zabijačkové speciality, koblihy nebo masopustní koláče.
Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.

Výlet na Vysočinu se vyplatí nejen v období Masopustu

Výlet na Vysočinu se vyplatí nejen v období Masopustu

Vysočina je trošku drsný, ale přesto kouzelný kraj, který se pro pestrou nabídku turistických aktivit ideálně hodí pro víkendové výlety (navíc je dostupná z Prahy i z Brna úplně stejně). Zdejší příroda a jednoznačně venkovský ráz přírody – v romantickém slova smyslu pak přímo vybízejí k prozkoumání naší historie.

Skanzen Veselý kopec otevře expozici masopustních masek

Skanzen Veselý kopec otevře expozici masopustních masek

Ve skanzenu Veselý kopec se už tento víkend otevře stálá expozice masopustních masek a obchůzek Hlinecka. Tento obyčej je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Obyčej

Obyčej "vodění jidáše" zapsán na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO

Do Seznamu nemateriálních kulturních statků České republiky přibyl další obyčej z Pardubického kraje. Jedná se o obchůzky s maskovanou postavou jidáše, které se konají na Bílou sobotu.

V sobotu vypukne na Veselém Kopci masopustní veselí

V sobotu vypukne na Veselém Kopci masopustní veselí

V sobotu 2. února 2019 se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program letošního roku – Masopust. Můžete prožít tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace.

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.

Masopust 2022! Máme pro vás tipy z celého Česka na celé masopustní období

Masopust 2022! Máme pro vás tipy z celého Česka na celé masopustní období

Kam vyrazit za masopustním veselí? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2022! Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. K masopustu neodmyslitelně patří i zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní maškaru, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Nejvíc veselo je právě teď – v období masopustu neboli fašanku, který trvá od Tří králů do Popeleční středy. Máme pro vás tipy, kde poznat starobylé zvyky i kde se přidat k veselému průvodu maškar!

Masopust, masopust, kobližky a masa kus aneb kde oslavit ten letošní

Masopust, masopust, kobližky a masa kus aneb kde oslavit ten letošní

Zúčastněte se masopustních oslav, kde na vás čeká kromě tradičního průvodu masek také bohatý doprovodný program a ochutnávka tradičních masopustních specialit. Už víte, na který z letošních masopustů zavítáte? Máme pro vás tipy od ledna do března!

Masopust začíná aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy

Masopust začíná aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy

Masopust, fašank, ostatky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic! Už tento víkend 25. ledna zahajují masopustní veselí dvě akce: Masopust v Máslovicích a Letenské prase v Praze.

Veselý Kopec u Hlinska ovládne masopustní veselí

Veselý Kopec u Hlinska ovládne masopustní veselí

Již tuto sobotu 1. února 2020 se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program letošního roku – Masopust. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout tradiční obyčej, který je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Letošní návštěvnická sezóna na Veselém Kopci začíná pak až 25. dubna. Do té doby je kromě 1. února muzeum v přírodě na Veselém Kopci zavřeno!

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, do rájeckých skleníků a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli pravěká zvířata v životní velikosti nebo raději nahlédnete do světa fantazie?

Máte chuť se pořádně najíst a pobavit? Vydejte se na masopust!

Máte chuť se pořádně najíst a pobavit? Vydejte se na masopust!

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy zábava, radost a veselí! Čekají na vás tradiční masopustní veselice s vystoupeními folklórních soborů, rukodělné dílny, občerstvení i řemeslné trhy.

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust je tady a s ním i doba bujarého veselí, kdy se příliš nehledí na štíhlou linii. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Masopustem si lidé vynahrazovali čtyřicet dní trvající půst, který se dodržoval až do Velikonoc. O masopustním veselí se u nás sice dochovaly písemné zprávy již ze 13. století, ale samotná tradice pochází z antických dob, kdy se ve starém Řecku konaly oslavy boha Dionýsa, tzv. bakchanálie – příchod nového vegetačního roku. I staří Slované slavili konec zimy a dnešní rej masek i další masopustní zvyky tak mají svůj původ v předkřesťanských slovanských obřadech a oslavách.

Tradiční masopust v Hamrech představí dávné rituály

Tradiční masopust v Hamrech představí dávné rituály

Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Obchůzek se můžete zúčastnit například v obcích Hamry, Studnice, Hlinsko – Blatno a Vortová. Už tento víkend, v sobotu 12. února 2022 si užijete maspustní rej s maškarami z Hamrů.

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 15. 2. 2020 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a rožnovské masopustní obchůzky cimbálové muziky Soláň s tanečníky. Hostem bude slovenská folklorní skupina Limbora z Prečína. Po celý den bude hrát dechová hudba Horňané. V Billově chalupě hospodyně nasmaží tradiční „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy.

Připojte se k rozpustilému masopustnímu veselí!

Připojte se k rozpustilému masopustnímu veselí!

Období masopustního veselí je tady a s ním i doba tradičně spojená s průvody masek, smažením koblih, zabijaček a taneční zábavou. Veselé dovádění na přelomu zimy a jara původně vzešlo z dob před křesťanským vlivem a dodnes se pojí s vynášením zlých duchů a oslavou plodnosti. Podívejte se, kam se můžete na masopust vypravit.

Masopustní veselí 2022 vrcholí, užijte si letošní masopusty na přelomu února a března!

Masopustní veselí 2022 vrcholí, užijte si letošní masopusty na přelomu února a března!

Konec masopustu 2022 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se o následujících víkendech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a Východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 26. února 2022.

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 26. února 2022.

Osm tipů, kde si užít masopustní veselí koncem února

Osm tipů, kde si užít masopustní veselí koncem února

Tančící maškary v ulicích, hodování a nekončící zábava. To všechno si můžete vychutnat koncem února 2020 v různých koutech České republiky, kde se bude oslavovat tradiční masopust. Portál Kudy z nudy vám přináší osm tipů na veselí, které si nesmíte nechat ujít.

Masopustní veselí pomalu končí – užijte si poslední letošní masopusty

Masopustní veselí pomalu končí – užijte si poslední letošní masopusty

Lidové veselice s maškarními kostýmy na vás tento týden čekají v českých, moravských a slezských regionech. Těšit se můžete na velký průvod maškar v Chebu, vyhánění zimy z Plzně, fašank v Dolních Dunajovicích, masopustní veselí na Slezskoostravském hradě nebo masopust v Jirkově.

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 1. března 2022 se již po deváté bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí programu bude ocenění nejlepších masek i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Ubytování a restaurace

Chata U Meškadla na Vysočině

Chata U Meškadla na Vysočině

Vojnův Městec, Kraj Vysočina
Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinsko, Pardubický kraj
Design apartmány Vysočina u Hlinska

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj