Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady
Příroda

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

  • Vydáno25. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!
Celkem 160 dílů má seriál ZOO, který dvakrát týdně vysílá televize Prima. Interiéry se natáčely v ateliérech v Praze, ale zoologickou zahradu určitě poznáte na první pohled: seriál se od léta 2021 se natáčel v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem.
 

Safari Park ve Dvoře Králové: seriál ZOO

V Safari Parku dělali hercům společnost žirafy, sloni, hadi, hyeny nebo buvoli, tedy stejná zvířata, jaká při návštěvě ve Dvoře Králové nad Labem můžete vidět na vlastní oči i vy. Spolupráci se zoo si filmaři pochvalují, ostatně bez pracovníků Safari Parku i konzultací scénáře by to nezvládli.

Herci se připravují na své role svědomitě, ale jak to zvládají zvířata? Filmaři se shodují, že se musí podřídit jejich režimu a na správnou reakci musí často dlouho čekat. Podle režiséra Jaromíra Polišenského jsou největší filmové hvězdy hyeny, které jsou vždy připravené a neustále ve výběhu. Zoologický ředitel Safari Parku Jaroslav Hyjánek dodává, že k jejich rozhýbání není potřeba žádná drezúra, stačí hodit do výběhu kost s masem a hyeny jsou hned tam, kde je filmaři potřebují. Osvědčeným a univerzálním fíglem je projít se po výběhu s kyblíkem a zvířata nadšeně přiběhnou s tím, že jde krmení.

Malou roli si v seriálu zahrál i ředitel Safari Parku Přemysl Rabas. Poznali jste ho? Byl to pomocník ošetřovatele, kterému vynadal Oldřich Navrátil za to, že pomáhá jinde, když přitom nemá hotovou svou práci. Pokud se půjdete do Safari Parku podívat, jak se liší skutečnost od seriálu, připojíte se k tisícům dalších zvědavých návštěvníků. Ostatně seriál měl celou dobu nadprůměrnou sledovanost, například premiéru první epizody první řady sledovalo 1,33 milionu diváků starších patnácti let.
 

Zoo Zlín, Liberec a Ostrava: Terezu bych kvůli žádné holce neopustil

Zajímavou výpravou do dávné historie našich zoologických zahrad je rodinný film z roku 1976 Terezu bych kvůli žádné holce neopustil. Hned na začátku vám prozradíme, že Tereza je šimpanzice a ve filmu se podíváte hned do několika zoologických zahrad. Určitě poznáte zámek Lešná v zoo Zlín, podíváte se, jak v 70. letech vypadal výběh a bazén lachtanů v Zoo Liberec, anebo k hlavnímu vchodu a ledním medvědům v Zoo Ostrava. Ve filmu se objeví i Botanická zahrada v Liberci a jedno z jejích lákadel, skleník s obřími listy viktorie královské, největšího leknínu světa. Velké listy s průměrem až tři metry objevil na hladinách jezer Jižní Ameriky český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (1761–1817).
 

Zoo Praha: Rumburak, O zvířatech a lidech a Pan Tau

V celé řadě filmů a seriálů se objevila různá zákoutí pražské zoologické zahrady. Zajímavé srovnání současné podoby s minulostí nabízí třeba záběry z filmu Spalovač mrtvol (1968) režiséra Juraje Herze podle knihy Ladislava Fukse, scénky z dobrodružného filmu ze série s panem Tau Poplach v oblacích (1978) anebo z filmu Rumburak (1984). Do pražské zoo se opakovaně podíváte i v seriálu režiséra Hynka Bočana O zvířatech a lidech (1994), kde se v příbězích z veterinární kliniky objevují zvířecí pacienti i lidé kolem nich.

Nevšední pohled do dávné historie nabízejí filmy ze třicátých let, objevené ve sbírkách Rakouského filmového muzea. Většina dokumentů byla natočena v období mezi roky 1934 až 1937 a zachycují nejenom zakladatele pražské zoo a jejího prvního ředitele profesora Jiřího Jandu a jeho kolegy, ale také řadu zvířat. V jednom filmu slon Baby pomáhá s výstavbou zoo, na dalším je zachycena procházka s gepardem Mignonem anebo legendární lachtani Hýta a Batul.
 

Medvědárium v Berouně: večerníček Méďové

Když píšeme o zvířecích filmech, nesmíme zapomenout na populární televizní seriály, které natočil Václav Chaloupek. Vidět jste je mohli jako Večerníčky, ať už jde o seriál Tuláček o liščím mláděti, Pruhovaní kamarádi o mláďatech divočáků, anebo Vydrýsek o putování malé vydry. Pokud chcete vidět hrdiny seriálu Méďové, poprvé vysílaného v roce 2001, zajeďte se podívat do Berouna: město, které má symbol medvěda ve svém znaku, ubytovalo medvíďata z Večerníčku v Medvědáriu na Městské hoře. Z původní trojky ale už žije jen medvěd Kuba; Vojta uhynul v dubnu 2016, medvěd Matěj v dubnu 2023.
 

Další filmové příběhy o zířatech

  • Do zoo se můžete vypravit i v animovaném filmu Zoologická zahrada z volného cyklu příběhů žáků Macha a Šebestové z roku 1978. Sice to není zoo opravdová, ale kreslená od Adolfa Borna, ale zato v žádné zoo neuvidíte, jak Horáček s Pažoutem navzdory nápisům „Nekrmte zvířata“ hází opicím chleba se sádlem a jak krokodýl spolkne kouzelné sluchátko.
  • Detektivní tým od Nejsvětější Trojice vedený komisařkou Marií Výrovou se po Případu pro exorcistu a Modrých stínech vrátil na televizní obrazovky v trilogii Pět mrtvých psů (2016). Případ se točí kolem záhadného zmizení tří medvědů ze zoologické zahrady v Olomouci. Režisér Jan Hřebejk příběh natočil v autentických místech podle scénáře Petra Jarchovského a knihy Michala Sýkory.
  • Mezi filmy pro pamětníky se řadí komedie Dva lidi v zoo režisérky Marie Poledňákové z roku 1989. Úsměvný příběh o neschopném vedení jedné zoologické zahrady, snaze zaměstnanců zachránit zvířata a záměnách dvojčat se natáčel v zoologické zahradě v Ústí nad Labem, v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem, v Litoměřicích a na železničním viaduktu Žampach.
  • Dlouholetý ředitel ostravské zoologické zahrady Petr Čolas prohlásil, že „…každý z nás je na Zemi jen na krátké návštěvě. Pokusme se udělat vše pro to, abychom těm, kteří přijdou po nás, předali Zemi alespoň v takovém stavu, v jakém jsme ji převzali od našich předchůdců. Anebo raději – ve stavu lepším.“ V duchu jeho odkazu nyní zoo Ostrava připravuje šestidílný seriál Na chvíli na Zemi o ochranářských aktivitách ostravské zoologické zahrady doma i v různých koutech světa. Podíváme se do Indonésie, kde ochranáři usilují o záchranu mořských želv, do korálové školky na Filipínách nebo do Vietnamu, kde zoo pomáhá chránit vzácného langura indočínského. Dokument představuje moderní zoologické zahrady jako novodobé archy ohrožených druhů a ukazuje jejich nezastupitelnou roli v ochraně biodiverzity.
Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové

Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové

Unikátní přírodní lokalita Na Plachtě se rozkládá na jihovýchodním okraji města Hradec Králové. Kromě vzácných drobných živočichů zde uvidíte také divoké koně, kteří šetrně pomáhají udržovat zdejší travní porosty a tím i životní prostor pro mnohé bezobratlé živočichy.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Rezervace Dja v pražské zoo

Rezervace Dja v pražské zoo

Doposud největší pavilon v historii Zoo Praha je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Je otevřen od roku 2022.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města na okraji lesního komplexu Hodonínská Dúbrava. Rozkládá se na čtyř a půl hektarové rovinné ploše, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Doménou této zoo jsou převážně velké šelmy. Jako jediná zoo v České republice může nabídnout srovnání dvou poddruhů lva. Další velkou šelmu zastupují tygři indičtí v bílé barvě. Z dalších šelem zde narazíte na medvěda brtníka, rysy a servaly.

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Expozice Rajské ostrovy je oddělenou expozicí děčínské zoo, kterou návštěvníci najdou v centru města Děčína (Teplická 19). Nabízí netradiční pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. K největším lákadlům patří velké mořské akvárium.

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" – imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Kontaktní zoopark se zaměřením na domácí hospodářská zvířata, svou rozlohou je největší svého druhu v Čechách. Zvířata se zde chovají tak, jak to známe z minulosti. Ohleduplně a poctivě.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

10 tipů na výlet do ZOO (nejen pro děti)

10 tipů na výlet do ZOO (nejen pro děti)

ZOO patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci, v Liberci bílí tygři a v Brně tropické ryby...

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Další aktuality

50 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky

Silvestr 2023 a Nový rok 2024 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dá slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!
Příroda

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.
Příroda

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty celoročně

Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale pravdou je, že se nesetkáte se zvířaty přímo "tváří v tvář". Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat... Někam dokonce můžete přinést zvířatům pochutiny na přilepšenou, jinde lze koupit krmení přímo na místě, rozhodně ale vždy dodržujte při přikrmování pokyny místních chovatelů. Nesprávná strava by zvířatům mohla uškodit!
Příroda

Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

Ptákem roku 2024 se stal rehek domácí, malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety.
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
Příroda