Úvod > Co chcete dělat? > Jižní zámecké zahrady zámku Děčín
Příroda

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.
Počátkem 19. století nechal František Antonín Thun na Jižních zahradách vystavět pět teras na kterých postupně vzniklo 18 vytápěných skleníků. Slavný zahradník František Josst st. poté proslavil Děčín bohatými sbírkami orchidejí kamélií a dalších tropických rostlin. Právě na Jižních zahradách rozkvetla roku 1852 poprvé na evropském kontinentu největší leknínovitá rostlina světa, Viktorie královská.

Skleníky a bohaté sbírky rostlin již dávno odvál čas. Ve dvacátém století na Jižních zahradách zněl spíše rázný zvuk vojenských bot a burácení těžkých automobilů. Vojáci využívali jižní terasy velmi utilitárně – v průběhu času bychom zde našli nástupiště, garáže, dílny, stáje a dokonce i vepřín. V kdysi elegantním zahradnickém domku sídlila za sovětské armády porodnice. Ještě před několika lety byla řada zdí v havarijním stavu, některé se dokonce zřítily. Dnes patří Jižní zahrady mezi nejatraktivnější partie celého zámeckého areálu.

Sláva jižních zahrad začala postupně vyhasínat po tragickém skonu vrchního zahradníka Franze Jossta († 1862) a dále pozvolna upadala po smrti Josstova patrona a mecenáše hraběte Františka Antonína Thuna. Definitivně pohasla s prodejem celého zámeckého areálu armádě.Nejprve zde sídlila Československá armáda pak tu byli Němci, poté černí baroni a od roku 1968 do roku 1991 tu dočasně pobývala bratrská armáda Sovětského svazu (konkrétně tu byli zdravotníci a průzkumníci). Vojáci nechali všechny skleníky odstranit a na nejnižší terase zbudovali rozlehlé nástupiště a nové stáje. Kdysi honosné zahrady se přeměnily na garáže, dílny, sklady, vznikly zde velké nádrže na pohonné hmoty, smetiště a krátkou dobu zde fungoval dokonce i vepřín.

I po odchodu sovětských vojáků  roce 1991 byla renovace jižních dlouhým procesem, došlo i na  odstranění mocných vrstev betonu a asfaltu, které zde vznikly v dobách vojenských. Na jejich místě byly založeny velké plochy trávníků, keřů, květin a další výsadby. Atmosféru zahrad doplňuje několik vodních prvků, včetně nové kašny před čajovým pavilonem. Jednotlivé části areálu propojily nově založené cesty, díky kterým jsou Jižní zahrady přístupné hned z několika směrů – od řetězové lávky, z Dlouhé jízdy, okolo zámecké sýpky a také ze severní strany Medvědím příkopem.

Ubytování a restaurace v okolí

Café Páv v Děčíně

Café Páv v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj
Café Freska v Děčíně

Café Freska v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj
Karls

Karls

Děčín, Ústecký kraj
Ubytování na děčínském zámku

Ubytování na děčínském zámku

Děčín, Ústecký kraj