Úvod > Aktuality > V liberecké botanické zahradě vykvetly tři největší leknínovité rostliny na světě

V liberecké botanické zahradě vykvetly tři největší leknínovité rostliny na světě

Vydáno 2. srpna 2019 Příroda
Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž tři největší lekníny na světě - viktorie královská, viktorie Cruzova a euryalie vzdorná. Květy bývají otevřené pouze v nočních hodinách a jen dvakrát, poté se uzavírají a mizí pod hladinou. Šanci jej spatřit tak mají pouze ti návštěvníci, kteří si přivstanou a přijdou na prohlídku těsně po zahájení otevírací doby.
Viktorie královskáNejpopulárnější rostlinou Botanické zahrady v Liberci je nejspíš viktorie královská, kterou aktuálně pěstuje asi jen pět zahrad v Evropě. Docílit toho, aby se teplomilná rostlina v Evropě uchytila, nebylo vůbec snadné. Botanická zahrada získala 25 semen z královské zahrady v Edinburghu. Vyklíčilo pouze jediné. Zahradníci museli pečlivě udržovat ve skleníku vlhkost 80 až 100 procent, aby tak dosáhli amazonského klimatu. Květ viktorie královské má v průměru až 25 až 30 centimetrů a její ploché listy připomínají široké podnosy. Samotnou rostlinu objevil na řece Mamoré v Amazonii roku 1801 misionář Tadeáš Haenke, rodák z Chřibské, byla však vědecky popsána až r. 1832. Samotná rostlina ale kvete pouze velmi krátce. První noc je květ bílý, druhý večer se květ znovu otevře, ale v barvě fialové.

Viktorie CruzovaJak jsme již popsali, viktorie (královská i Cruzova) svůj květ otevírá v noci. Šanci vidět ho neuzavřený tak mají návštěvníci, kteří přijdou do zahrady hned ráno mezi prvními, těsně po otevření v 8:00. Na srpen se však chystá botanická zahrada několik nočních prohlídek. Kvést by měla viktorie až do podzimu a zatím stále roste. Její list má nyní průměr asi 140 centimetrů, dorůst by mohla až do 180 cm. V botanických zahradách viktorii většinou nestačí světelné podmínky, proto vždy na podzim umírá. Nechává po sobě ale semena, která je potřeba udržet ve vodě, aby začátkem jara začala klíčit.

euralye feroxMezi další krasavice liberecké botanické zahrady patří rozhodně asijská rostlina euryalie vzdorná, kterou nyní také máte šanci spatřit v květu. V Asii ji dokonce lidé pěstují coby kulturní rostlinu - už asi  6 000 let se sbírají její škrobnatá semena, ze kterých se dá umlít mouka. Listy této rostliny jsou celé bodlinaté a mezi bodlinami prosvítají fialové žliky. Pro objektiv fotoaparátu je euryalie skvělým objektem. Navíc se rostlině v Liberci velmi dobře daří a patří mezi rekordmanky, co do velikosti listů, které dosahují až 207 cm, což je světový rekord. Dobrá zpráva je, že květ euryalie otevírá světlo, takže jej spatříte v průběhu celého dne.
Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality

24.11.
2019
Rašeliniště Jizery bude prohlášeno bezzásahovým územím

Rašeliniště Jizery bude prohlášeno bezzásahovým územím

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
5.11.
2019
Martin na bílém koni povede ve Frýdlantu průvod světel

Martin na bílém koni povede ve Frýdlantu průvod světel

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda