Úvod > Aktuality > V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa
Příroda

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

  • Vydáno13. července 2022
Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž dva podivuhodné lekníny – viktorie královská a leknín lázeňský. Šance vidět oba květy najednou je však pouze za špatného počasí a v dopoledních hodinách. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den.
leknínyBotanická zahrada v Liberci se v těchto dnech chlubí zajímavou raritou. Vykvetly tu totiž naráz dva velmi vzácné lekníny – viktorie Královská a drobný leknín lázeňský (odborně Nymphaea thermarum). Uvidět oba květy je však docela obtížné. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den. Přesto existuje možnost spatřit je oba, a to ve dnech, kdy je zataženo a v dopoledních hodinách.


Leknín lázeňský již v přírodě nenajdete

leknín lázeňskýNejmenší a nejvzácnější leknín světa – leknín lázeňský, je v Liberci nováčkem. Zahrada jej získala nedávno z pražské botanické zahrady v Troji, jako malé rostlinky a semínka. V České republice jde o jediné dvě zahrady, které tento leknín mají. Ve volné přírodě se už bohužel nevyskytuje. Bahenní rostlinu se podařilo objevit koncem 20. století na jednom místě v africké Rwandě poblíž teplých pramenů. Po odvedení těchto pramenů jinam  místo vyschlo a leknín vyhynul.

Nymphaea thermarum patří k náročným rostlinám, má ráda teplo a teplota vody nesmí klesnout pod 25°C. Leknín navíc nesnáší hlubokou vodu, jako ostatní rostliny jeho druhu. Listy rostliny jsou veliké asi jako pětikoruna, květ má bílou barvu.


Viktorie královská – královna mezi lekníny

Viktorie královskáNejpopulárnější rostlinou Botanické zahrady v Liberci je nejspíše viktorie královská, kterou aktuálně pěstuje asi jen pět zahrad v Evropě. Docílit toho, aby se teplomilná rostlina v Evropě uchytila, nebylo vůbec snadné. Botanická zahrada získala 25 semen z královské zahrady v Edinburghu. Vyklíčilo pouze jediné. Zahradníci museli pečlivě udržovat ve skleníku vlhkost 80 až 100 procent, aby tak dosáhli amazonského klimatu. Květ viktorie královské má v průměru až 25 až 30 centimetrů a její ploché listy připomínají široké podnosy. Samotnou rostlinu objevil na řece Mamoré v Amazonii roku 1801 misionář Tadeáš Haenke, rodák z Chřibské, byla však vědecky popsána až roku 1832. Samotná rostlina ale kvete pouze velmi krátce. První noc je květ bílý, druhý večer se květ znovu otevře, ale v barvě fialové.

Viktorie CruzovaJak jsme již popsali, viktorie (královská i Cruzova) svůj květ otevírá v noci. Šanci vidět ho neuzavřený tak mají návštěvníci, kteří přijdou do zahrady hned ráno mezi prvními, těsně po otevření v 8:00. Kvést by měla viktorie až do podzimu a zatím stále roste. Její list má nyní průměr asi 140 centimetrů, dorůst by mohla až do 180 cm. V botanických zahradách viktorii většinou nestačí světelné podmínky, proto vždy na podzim umírá. Nechává po sobě ale semena, která je potřeba udržet ve vodě, aby začátkem jara začala klíčit.
 

Dvě největší leknínovité rostliny světa: euryalie vzdorná a viktorie Cruzova

euralye feroxMezi další krasavice liberecké botanické zahrady patří rozhodně asijská rostlina euryalie vzdorná. V Asii ji dokonce lidé pěstují coby kulturní rostlinu – už asi  6 000 let se sbírají její škrobnatá semena, ze kterých se dá umlít mouka. Listy této rostliny jsou celé bodlinaté a mezi bodlinami prosvítají fialové žliky. Pro objektiv fotoaparátu je euryalie skvělým objektem. Navíc se rostlině v Liberci velmi dobře daří a patří mezi rekordmanky, co do velikosti listů, které dosahují až 207 cm, což je světový rekord. Euryalé vzdorná kvete přes den, ale jen je-li slunce. Mnohá poupata se neotvírají zůstávají pod vodou a dochází v nich k samoopylení.

viktorie cruzovaViktorie Cruzova je rovněž jihoamreickou rostlinou. Je však "otužilejší" nez viktorie královská a pěstuje se snadněji. Viktorie Cruzova se chová podobně, jako její sestřenice – kvete v noci a každé poupě se otvírá nejprve v bílý cizosprašný květ. Zrána se zavírá a až večer zase rozkvete, ale změní tvar i barvu. Květ se stává samosprašným a jeho barva je bledě růžová. V Botanické zahradě dosahují listy viktorie Cruzovy až 170 cm.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky