Úvod > Česká nej > Přírodní > Botanická zahrada Liberec - nejstarší botanická zahrada v České republice
Botanická zahrada Liberec - nejstarší botanická zahrada v České republice
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Přírodní

Botanická zahrada Liberec – nejstarší botanická zahrada v České republice

Chloubou liberecké botanické zahrady jsou především sbírky tropických rostlin. Naleznete zde však i další unikáty, například nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Ve skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk najdete také populární obří leknínovitou rostlinu viktorii.
Liberecká botanická zahrada je nejstarší v České republice. V roce 1893 se začala budovat a o 2 roky později byla otevřena veřejnosti. Zahrada se stará  o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk sestává z desíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních.

Zahrada se stará o nejpestřejší sbírku orchidejí, kapradin a masožravých rostlin v ČR a expozice "Pravěk", oddělení květeny vodních zahrad, rozsáhlé alpinum nebo pavilon akvárií s úžasným vodním tunelem jsou obzvláště populární. Raritou je i nejdéle pěstovaná bonsaj v Evropě.
 

Palmy, rododendrony, azalky a růže ze všech koutů světa

Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jako jsou pro tropy charakteristické palmy, kuriosní obří áronovité rostliny zmijovec a drakontyum anebo kapradiny a další výtrusné rostliny. Liberecké klima je podhorské, vlhké. Tomu je přizpůsobeno řešení venkovních expozic. Dominuje jim rozsáhlé alpinum s horskou květenou. Počátkem června vynikají sbírky pěnišníků (Rhododendron), zahrnující novinky, odrůdy archaické, miniatury i odrůdy opadavé tzv. azalky. Vzápětí, koncem června navazuje květnatým aspektem sbírka plaménků (Clematis).

Parková vstupní část Botanické zahrady je vlastně prostorem pro sbírku jehličnatých i kvetoucích keřů, tzv. fruticetum. Ke konci června tam mimo jiné rozkvétají ušlechtilé růže, uspořádané ve formálním rosariu. V jeho okolí je ještě sbírka divokých růží z různých koutů světa, a také málo známých  tzv. růží sadových.


Lekníny v letním pavilonu

K nejnavštěvovanějším sektorům zahrady potom oddělení mokřadní flóry. Letní pavilon L stojí odděleně od hlavního skleníkového areálu. Má speciální účel, protože obsahuje velký bazén pro pěstování tří největších leknínovitých rostlin světa: viktorie Cruzovy (Victoria cruziana), viktorie královské (Victoria amazonica) a euryalé vzdorné (Euryale ferox). Tyto rostliny jsou pěstovány jako letničky, a tedy každým rokem jsou znovu v předjaří vysévány. Pavilon je přístupný od května do října, v době, kdy jsou uvedené rostliny vyvinuté a pohledné.
 

"Nemocnice rostlin" v nepřístupném zázemí

Botanická zahrada disponuje ještě nezbytným pěstitelským zázemím, sestávajícím z dalších 9 skleníků s rozličnými mikroklimaty, o ploše celkem 1400 metrů čtverečních. Jsou návštěvníkům nepřístupné. Tyto prostory totiž slouží k pěstování novinek, jsou způsobilé pro zvláště náročné způsoby ošetřování rostlin, a také slouží jako karantenní oddělení. Botanická zahrada je od roku 2003 ustanovena Ministerstvem životního prostředí jako tzv. záchranné centrum pro rostliny. Slouží tedy při plnění závazků České republiky vyplývajících z mezinárodní konvence známé pod zkratkou CITES. Oficiálně zabaveným ilegálně importovaným rostlinám, jež jsou nalézány často v bědném stavu a neurčené, se dostává kvalifikované prvotní péče nutné k přežití právě zde.
Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž dva podivuhodné lekníny – viktorie královská a leknín lázeňský. Šance vidět oba květy najednou je však pouze za špatného počasí a v dopoledních hodinách. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den.

V Liberci na pár hodin rozkvetl unikátní zmijovec

V Liberci na pár hodin rozkvetl unikátní zmijovec

Po třech letech vykvetl v Liberci tropický zmijovec titánský. Jeho květenství je vysoké přes 1,6 metru. Rostlina kvete pouze několik hodin. Zmijovec roste ve volné přírodě pouze na Sumatře.

Dokážete uhodnout třicet nejnavštěvovanějších míst Česka?

Dokážete uhodnout třicet nejnavštěvovanějších míst Česka?

Díky agentuře CzechTourism a portálu Kudy z nudy i letos známe nejnavštěvovanější místa České republiky. Zřejmě vás nepřekvapí, že první příčku opět obsadil Pražský hrad, ale zabodovaly i technické památky, zoologické zahrady, hrady a zámky nebo kuriozity.

Botanická zahrada Liberec otevřela nový pavilon leknínů

Botanická zahrada Liberec otevřela nový pavilon leknínů

Botanická zahrada v Liberci se pyšní v Evropě ojedinělým pavilonem, který se stal domovem tří největších druhů leknínů – viktorie Cruzovy, euryalé vzdorné a velmi vzácné viktorie královské. Novinkou letošní sezony je modrý leknín se strakatými listy zvaný Leopardess.

Ubytování a restaurace

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Liberec, Liberecký kraj
Wellness penzion U Muzea

Wellness penzion U Muzea

Liberec, Liberecký kraj
Restaurace ZOO 1320 v Liberci

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

Liberec, Liberecký kraj
Kavárna Bez konceptu v Liberci

Kavárna Bez konceptu v Liberci

Liberec, Liberecký kraj