Úvod > Kam pojedete? > Ústecký kraj > Dolní Poohří > Panenský Týnec

Panenský Týnec

Podobně jako místa nepříjemná a temná existují i místa pozitivní, nabitá léčivou energií. Do druhé kategorie prý patří Panenský Týnec, městys při cestě ze Slaného do Loun. Překvapí vás nikdy nedostavěným klášterním areálem s gotickým chrámem a zvonicí.

Co musíte vidět v Panenském Týnci

Během 13. století založil Habart ze Žerotína v Panenském Týnci klášter klarisek. Dominantou areálu je nedostavěný gotický chrám Panny Marie se zvonicí; údajně stojí v místě, kde se protínají dvě zóny léčivé pozitivní energie a křížení násobí jejich sílu. Energie chrámu prý dokáže odstraňovat depresivní stavy a přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života. Areál obklopuje park s odpočinkovými místy, dětským hřištěm a altánkem, najdete tu i občerstvení a obchůdek s upomínkovými předměty.
 

Je v Panenském Týnci pochována sv. Anežka Česká?

Do kláštera v Panenském Týnci byly uvedeny řeholní panny z Anežského kláštera na Starém Městě v Praze, z řádu klarisek, který založila sv. Anežka Česká. Možná právě tady leží klíč k otázce, kde leží její hrob. V roce 1420 jeptišky z Týnce odešly a ukryly se před husity v Praze, poté se sem vrátily. Celou tu dobu měly pečovat o Anežčiny ostatky, ale po husitských válkách se už nikdy nenašly. K jejich objevení stačí maličkost: najít pod chrámem či v jeho okolí tajnou podzemní chodbu či kryptu.
 

Hřbitov, zřícenina, zázračná voda a skanzen

Zastavte se na místním hřbitově s klasicistní hrobkou Jana Tuscanyho; nachází se tu rovněž hrob botanika, objevitele a cestovatele Benedikta Roezla, jehož pomník stojí na Karlově náměstíPraze. O tajné chodbě sice nevíme, ale jižně od panenského Týnce objevíte zříceniny hradu Žerotín. U silnice směrem na Slaný stojí kostel sv. Blažeje s barokně zastřešenou studánkou, jejíž vodě byla připisována léčivá a zázračná schopnost. V nedaleké Třebízi si můžete prohlédnout Národopisné muzeum Slánska.

Aktivity

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Bývalý klášter klarisek v Panenském Týnci

Původní klášter klaristek Anežského kláštera v Praze byl založený roku 1293.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Hřbitov a klasicistní hrobka Jana Tuscanyho v Panenském Týnci

Na západním konci obce dominuje místnímu hřbitovu empírová hrobka Jana Tuscanyho z roku 1800.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.
výlet do Krušných hor, Cesty krajinou

Běžecká trasa Litvínov – Chudeřín

Město Litvínov je střediskem chemického a textilního průmyslu, což poznáte podle čichu, když do něj přijíždíte a jedete kolem chemičky. Je rovněž líhní slavných hokejistů, kteří svou kondici možná právě cvičí v Chuděříně, kudy vede naše trasa a kde už chemičku rozhodně neucítíte. Přinášíme vám tip na pěknou 5 km dlouhou trasu, která vede kolem vodních nádrží.
běh Litvínovem, Cesty pro zdraví