Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… květomluvě
Příroda

7 věcí, které nevíte o… květomluvě

  • Vydáno19. února 2023
Řekněte to květinou, a rozhodně neuděláte chybu: darovat voňavou a upravenou kytici je galantní a láskyplné gesto, ať už jde o rande, výročí, oslavu narozenin nebo usmíření. Víte ale, že podle květomluvy má každá květina svůj symbolický význam? A dokonce u některých druhů květin říká každý barevný odstín něco jiného? A že existuje květina, která vašemu protějšku sdělí něco jako „táhni k šípku“? A není to šípek?
Zkrátka květinou se dá sdělit téměř vše. Jenže každá říká něco jiného, a tak zdánlivě jednoduchá květomluva představuje bludiště náznaků, symbolů a složitých výkladů. Kdysi stačilo vetknout květinu do účesu, ozdobit si s ní plesové šaty anebo knoflíkovou dírku, a už jste hlásali do světa tajné sdělení. Jak se tahle tajnosnubná zábava vlastně zrodila?
 

1. Květomluva a dopisy z Orientu

Říká se, že květomluva pochází z Orientu a svůj rozkvět zažila v časech viktoriánské Anglie, tedy v době vlády královny Viktorie v letech 1837 až 1901. Ve svých dopisech prý zvláštní symbolická sdělení připisovaná květinám popsala britská aristokratka Mary Wortley Montaguová (1689–1762) v době, kdy pobývala v tehdejší Konstantinopoli se svým manželem, velvyslancem v Osmanské říši. Jenže podobně jako květiny má i květomluva historii mnohem delší a složitější. Symbolické významy macešek, rozmarýnu, fialek, narcisů, petrklíčů a dalších květinek využíval ve svých hrách už William Shakespeare (1564–1616), později divokými bylinami i uhlazenými salonními květinami krášlily svá díla Jane Austenová či sestry Brontëovy. Ať už se ale květomluva zrodila kdekoliv, její podstata byla všude stejná: jak sdělit to, co bylo společensky nepřípustné vyjádřit slovy. Tedy samozřejmě hlavně vztahy mezi muži a ženami.
 

2. Růže, královna květin

Skoro by se zdálo, že stačilo vyznat se v růžích: u nich platilo, že co odstín, to jiné sdělení, a dokonce velmi záleželo na tom, zda jde o růži klasickou, čajovou, planou, plně rozkvetlou anebo jen poupě či větvičku růžového keře. Bílá znamenala pokoru, nevinnost a přátelství, rudá růže byla symbolem lásky jak trám, růžová růže přinášela odpuštění, oranžová vášeň a touhu, a žlutá značila žárlivost.

Řeč voňavých symbolů ale může být ošidná a když se pokoušíte přijít květomluvě na kloub, leckdy najdete pro jednu květinu víc protichůdných významů. Pokud tedy váš protějšek miluje žluté růže, nedejte na starodávné tradice a utíkejte pro ně do květinářství, ať už v květomluvě znamenají cokoliv.
 

3. Nejen růží žije květomluva

Vedle růží si v květomluvě samozřejmě dokázaly vybojovat své místo spousty dalších květin. Jejich sdělení se ale liší jen mírně – od lilie (skromnost, upřímnost, čistota), čemeřice (stále se mi o tobě zdá) a fialek (věrnost) přes gladioly (nespěchej na mě), konvalinky (láska na první pohled), šeřík (nejčistší city) či tulipány (upřímný cit, touha) až po kamélie (toužím po tobě a nikdy se tě nevzdám). Hotovým rébusem byly hyacinty: bílý napovídal, že se vzájemná náklonnost vytrácí, červený znamenal „rád na tebe vzpomínám“, modrý sliboval „zachovám tě v paměti“, fialový značil omluvu a odpuštění, žlutý žárlivost a růžový jen hravé laškovné pokrčení ramen; něco jako kdybyste přes rameno utrousili „je to jen hra“.
 

4. Květomluva a tajemství barev

Protože až do poloviny 19. století byly v módě kytice vyvázané z více druhů květin, dal se jediným pugétem vyjádřit celý ohňostroj pocitů, sdělení a nevyřčených tajemství. Ostatně i obrazy bohatých květinových zátiší ze 17. a 18. století by nám byly srozumitelnější, kdybychom ovládali šifrovanou řeč květin. Někdy proto bývalo jednodušší soustředit se jen na řeč barev. O bílé nevinnosti, žluté žárlivosti a rudé lásce už byla řeč, svou tajnou řeč měly i odstíny oranžové (vášeň), modrá (tajemství), červená (pozornost) či růžová (zklidnění).
 

5. Jděte k šípku!

Zdá se vám, že všechny květiny sdělovaly víceméně totéž? Existovaly ale i takové, které rozhodně neříkaly pozitivní a příjemné věci. Některé nesly zprávy o nepřátelství, zlosti a rozchodech, nevinně vyhlížející bledě žluté kvítky rostlinky s názvem oměj vlčí mor dokonce dotyčným přály brzký konec. Ale tím to zdaleka nekončilo: například narcis coby symbol marnivosti naznačoval obdarovanému, že se příliš zabývá sám sebou, sasanka znamenala opuštění, žlutá chryzantéma pohrdavou lásku, koniklec rozchod, brambořík definitivní konec, žíhaný karafiát odmítnutí, petunie vztek a oranžová lilie nenávist.
 

6. Symbolika počtu květů v kytici

Svou symboliku nemají jen jednotlivé druhy květin, jejich barevné odstíny a naaranžování, ale i počet květů. Podobně jako pověra s černou kočkou, která pouhým přeběhnutím přes cestu přináší smůlu, je rozšířená pověra, že sudý počet květin se nehodí jako dárek ke slavnostním příležitostem, ale leda tak na hrob. Odkud se tahle stará pověra vzala netuší ani floristé, ale zato ví, že čísla mají svou symboliku i v dnešní době. Třeba stovka či padesátka růží znamená hlubokou lásku a oddanost, kytice 88 růží je prosba o odpuštění, 66 květů pak napovídá, že vzájemná láska potrvá. Skryté poselství „stále tě vidím takovou, jako když ti bylo osmnáct“ má pugét s osmnácti růžemi, kytice z šestnácti růží přeje šťastnou cestu, symbolické významy mívá i jiný počet květů.
 

7. Květomluva od květinářů a z luk

Napadlo by vás někdy dávat květinu stonky nahoru, skloněnou doleva či doprava, záměrně volit kytici se sklopenými květy anebo vyvazovat služku do složitých ornamentů? I to v květomluvě hrálo svou roli a nikdo to nevěděl lépe než květináři. Dodnes najdete květinářství, kde si dali tu práci a nabízejí, abyste květinou řekli vše. Možná se vám ale budou hodit i tipy na květinářství, jako jsou Kytky od potoka nebo Kveetko s originálním kveetkomatemjihomoravských Němčičkách – nevozí drahé květiny přes půl světa, ale pěstují desítky druhů tradičních druhů, jaké obvykle znáte z domácích zahrádek.

Další možností je natrhat si kytici sami. Co tak potkáte cestou podél našich lučních cest? Třeba pampelišku (jsi jako dítě), vlčí mák (nejsem volný), kopřivy (marně se namáháš) nebo březové ratolesti (léta běží a ty se svatbou stále váháš). No, zřejmě bude prozíravější přece jenom zvolit nějaké květinářství…
Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a hvězdníky

Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a hvězdníky

Do skleníků a botanických zahrad se dá chodit celý rok, ale co když se nám líbí květiny, které kvetou jen několik týdnů či dokonce dnů v roce? Právě teď, kdy běžné zahrady spí zimním spánkem, přichází jejich čas – vydejte se s portálem Kudy z nudy obdivovat kamélie, orchideje či amarylis.

Květinový workshop na farmě Loukykvět

Květinový workshop na farmě Loukykvět

Jsme květinová farma Loukykvět. Kousek za Prahou pěstujeme květiny – známé druhy, ale i ty na které se zapomnělo. Jestliže se o květiny zajímáte, přijeďte na květinový workshop! Nahlédnete do záhonu a z natrhaných květin uvážeme něco krásného.

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.

Zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí

Zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí

Empírový zámek s krásnými historickými interiéry a vyhlášeným anglickým parkem, ve kterém roste a také nádherně kvete i řada unikátních rostlin.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku začínají kvést. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2023. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.

Rožec kuřičkolistý – endemit rostoucí pouze v České republice

Rožec kuřičkolistý – endemit rostoucí pouze v České republice

Ve Slavkovském lese na západě Čech roste nenápadná rostlinka rožec kuřičkolistý. Slavkovský les je jediné místo na světě, kde tato rostlina z čeledi hvozdíkovitých dosud žije.

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

Skupiny stromů a keřů, prostřídané s loukami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, květiny, vyhlídky a mistrně volené průhledy: to je Průhonický park, malý přírodní ráj kousek za Prahou, kde si dokonale odpočinete od hluku velkoměsta a přeplněných ulic. Otevřeno je tu celý rok a každý den!

Bylinková a květinová zahrada Chlumany

Bylinková a květinová zahrada Chlumany

Zahrada s desítkami druhů léčivých rostlin, bylin a květin, která nabízí i sazenice a sezonní plody. Kromě svých výpěstků zahrada nabízí i produkty pěstitelů a lidových řemeslníků z okolí.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Přírodní památka Daliboř – za krásou mokřadních květin

Přírodní památka Daliboř – za krásou mokřadních květin

Přírodní památka chrání pozůstatek slatinné louky uvnitř komplexu lužních lesů CHKO Litovelské Pomoraví. Lokalita je významná bohatým výskytem silně ohroženého kosatce sibiřského a violky slatinné.

Zámeček Lány v Lednicko-valtickém areálu

Zámeček Lány v Lednicko-valtickém areálu

Lánský zámeček se nachází asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Interiér zámku je veřejnosti nepřístupný.

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy mizí z krajiny tradiční květnaté louky, které jsou přitom důležitou součástí krajiny a znamenají pestrost a biodiverzitu, která je pro přírodu životně důležitá. Jedna nová květnatá louka byla proto vyseta nedaleko Cvikova.

Centaurea – květiny pro každý den

Centaurea – květiny pro každý den

Nabízíme kurzy vazby a aranžování květin pro laickou veřejnost. Květiny již po tisíciletí vyjadřují význam události a aranžování květin je činnost, které se běžně věnovaly všechny kultury již od antiky.

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané. Daří se tu mnoha vzácným rostlinám, na podzim zde "hrají prim" modrofialové květy ocúnu.

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin – bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.

Další aktuality

15 tipů, kam se vypravit za kvetoucím šafránem

Skvělým tipem na jarní procházku, jsou výpravy při kterých se můžete pokochat jedinečnými pohledy na právě kvetoucí kvítka šafránu. Letošní pozdní sněhová nadílka čas jejich rozkvětu na horách pořádně přibrzdila, ale zpoždění se již podařilo dohnat a šafrány jsou na mnoha místech již v květu. Naplánujte si jarní procházku za kvetoucími šafrány!
Příroda

Připomeňte si Světový den vody

Dnes je Světový den vody, který se každoročně slaví 22. března již od roku 1992 na základě vyhlášení OSN. Důležitost vody a vodních zdrojů si můžete připomenout díky naším tipům na zajímavé památky architektury s vodou a jejím využíváním spojené či krásná jezera, řeky a říčky, které tvoří neopakovatelný ráz naší krajiny. Ke Světovému dni se také koná několik akcí.
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
Příroda

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.
Příroda

Jaro je tady! 50 tipů, kam na procházky

Jaro je tady a láká k jarním procházkám. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.
Příroda

20 tipů, kde se potěšit krásou jarních vodopádů

Jaro je k návštěvě vodopádů snad nejpříznivějším obdobím. Líbezné scenérie najdete i tam, kde je v pozdějším období sucho anebo minimum vody. Nechejte se zlákat k virtuálnímu výletu za krásou padajících vod... Možná budete překvapeni, kolik jich u nás máme!
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
Příroda

Zažijte kouzlo Keltského telegrafu

S příchodem jara se vydávají skupinky lidí za soumraku na významné kopce v okolí, aby v obklopení noční přírody předávaly světelný signál, který se přenese po několika trasách po celé České republice. Letos tato unikátní akce proběhne v sobotu 25. března. Keltský telegraf navazuje na naše keltské předky, kteří si takto předávali zprávy například o hrozícím nebezpečí.
Příroda