Úvod > Aktuality > Vysoké Mýto láká na elegantní automobily s karosérií Sodomka
Vysoké Mýto láká na elegantní automobily s karosérií Sodomka
">
Kultura

Vysoké Mýto láká na elegantní automobily s karosérií Sodomka

  • Vydáno4. září 2021
V sobotu 4. září 2021 ožije vysokomýtské náměstí Přemysla Otakara II. autoveterány Sodomka. Stejně jako v předchozím roce musel být tradiční červnový termín pořádání akce přesunut na září a Sodomkovo Vysoké Mýto se spojilo s Městskými slavnostmi. Těžištěm celého programu bude 26. setkání Společnosti přátel Carrosserie Sodomka a jejich nádherných automobilů.
Letošní 15. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto a  setkání Společnosti přátel Carrosserie Sodomka pořádá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, Společnost přátel Carrosserie Sodomka a Sbor dobrovolných hasičů Vysoké Mýto.

V programu nebude chybět již tradiční představení automobilů s karoseriemi Sodomka a jejich odpolední defilé. Vedle toho se na náměstí představí vozy všech typů a kubatur kdysi slavné a známé vysočanské automobilky Aero. Organizátoři tím chtějí připomenout 85. výročí uvedení nejslavnějšího modelu Aero 50 na tehdejší československý trh. V programu pochopitelně nebudou chybět ukázky práce četnictva, závody historických velocipedů, módní přehlídka oblečení 30. let a závěrečný koncert jedinečného swingového uskupení Original Vintage Orchestra.

Sodomkovo Vysoké Mýto je festival věnovaný vynikajícímu automobilovému designérovi a karosáři, vysokomýtskému rodákovi Josefu Sodomkovi, který svojí invencí, originalitou a smyslem pro eleganci učinil ze značky Carrosserie Sodomka vlajkovou loď československého karosářství 30. a 40. let 20. století.
České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto, jedno z věnných měst českých královen, založil na hlavní spojnici Čech s Moravou král Přemysl Otakar II. Z té doby se dochoval pravidelný půdorys a hlavně rozlehlé náměstí, mimochodem vůbec největší čtvercové náměstí v Česku. Nese jméno zakladatele města a uprostřed stojí morový sloup.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V muzeu na vás čeká expozice firmy na výrobu hasicí techniky Stratílek a expozice Vysoké Mýto světové. Ve Vysokém Mýtě nejdete naši pobočku Muzeum českého karosářství, v nedaleké Vraclavi také Barokní areál. Pravidelně připravujeme krátkodobé výstavy na nejrůznější témata i akce pro veřejnost.

Rybník Chobot u Vysokého Mýta

Rybník Chobot u Vysokého Mýta

Chovný rybník s rozlohou 49 ha, s možností koupání na vlastní nebezpečí, patří k soustavě Zálešsko – Vračovických rybníků, které jsou chráněným územím a významným krajinným prvkem s hnízdištěm vodního ptactva.

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Další aktuality