Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata
#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata

  • Vydáno16. července 2021
Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe a nedá se splést s žádným jiným městem. Na jedné straně řeky se tyčí skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací, via ferratou a zoologickou zahradou, na druhé stojí krásný zámek. Užijí si tu všichni: milovníci historické architektury i květin, rodiny s dětmi, fanouškové únikových her i adrenalinu.
Dva zámky na skalách nad řekou: zámek Děčín nad řekou Labe a rakouský zámek Schönbühel nad Dunajem
Děčín
Schönbühel nad Dunajem
Tak jako nyní nevypadá zámek Děčín dlouho. Hrdé a výstavné sídlo, po většinu své historie spojené s rodem Thun-Hohensteinů, totiž během 20. století sloužilo jako kasárna čtyř různých armád. Citlivá a pečlivá rekonstrukce, která mu vrátila jeho nádheru a lesk, začala teprve po roce 1991, kdy zámek získalo do svého majetku město Děčín. Zámek se tak opět zařadil mezi oblíbené památky českého severu a vedle klasických prohlídek nabízí spoustu lákadel – třeba speciální prázdninové prohlídky pro děti plné tajemství a záhad, únikovou hru, překrásné zahrady, expozici starých hodin Hodinárium anebo ubytování v zámeckém apartmánu. Proč byste sem měli přijet na výlet právě vy?
 

Zámek Děčín pro ty, co mají rádi památky a historii

Víte, že zámek Děčín patří mezi nejstarší památky u nás? Jeho historie sahá zřejmě až na konec 10. století, kdy na skále nad řekou stávalo dřevěné hradiště a střežilo obchodní cestu podél Labe. Hradiště vystřídal kamenný hrad, současná podoba zámku je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein.Architektonickým skvostem není jen zámek samotný, ale hlavně Dlouhá jízda. Najít ji je snadné, tou totiž budete k zámku přicházet. Příjezdová cesta je téměř 300 metrů dlouhá a deset metrů široká, po stranách ji lemují až sedm metrů vysoké zdi se slepými arkádami. Na její stavbě se šest let činili horníci z nedaleké Krupky: Dlouhá jízda totiž je ze dvou třetin vytesaná přímo do skály.
 

Zámek pro milovníky květin, zahrad a řetězových mostů

I zámek na skále může mít krásné zahrady, a důkazem je právě Děčín. Vedle úchvatné okrasné Růžové zahrady s barokním glorietem a sala terrenou nesmíte vynechat Jižní zahrady. Během 19. století postupně vznikaly jednotlivé terasy, a na nich stávalo až osmnáct vytápěných skleníků. Věhlasný zahradník František Josst st. Děčín proslavil sbírkami orchidejí, kamélií a dalších tropických rostlin, o kterých se tehdy mluvilo po celé Evropě. Zámek si dokonce zapsal několik zajímavých prvenství: byl prvním místem u nás, kde se úspěšně pěstovaly banány, a v roce 1852 tu vůbec poprvé na evropském kontinentu vykvetla Viktorie královská, největší leknín světa.Další rarita se schovává v zámecké zahradě na břehu Labe, tedy pod zámeckou skálou: objevíte tu unikátní 30 metrů dlouhou řetězovou lávku. Vznikla v letech 1829–1831 coby jedna z prvních staveb svého druhu v Čechách. Přehlédnout byste neměli ani skalní tunýlek, který je ještě o něco starší než řetězová lávka a propojil severní zámecký park s Jižními zahradami, a také vodočet vytesaný ve skále, prý nejstarší dochovanou hydrometrickou památku ve střední Evropě. Zjistíte, že povodně v roce 2002 překvapivě nebyly rekordní!
 

Pastýřská stěna, zoologická zahrada a via ferrataKdyž je řeč o skalách, za vidění i návštěvu stojí i ta na protějším břehu: v Děčíně na Pastýřské stěně totiž najdete největší areál zajištěných cest v Česku. Via ferrata na Pastýřské stěně nabízí trasy obtížnosti B–D+ a lanový most, je atraktivní svým umístěním s výhledem na údolí Labe i děčínský zámek, nástup na ferratu je z Labského nábřeží u bývalého skalního výtahu na Pastýřskou stěnu. Kdo se na via ferraty bojí, ten se může vydat do blízké zoologické zahrady, nahlédnout do expozice Rajské ostrovy s obřím akváriem anebo si jen tak posedět ve výletní restauraci s výhledem na město, zámek i odvážné milovníky adrenalinu.
 

Zámek kuriozit a osobnostíV letech 1628–1932 byl zámek Děčín domovem hraběcího rodu Thun-Hohenstein. Thunové pocházeli z jižních Tyrol a v mnoha generacích zastávali důležité politické i církevní úřady v habsburské monarchii. Na zámek tak přijížděla řada prominentních hostů a osobností. V roce 1854 se tu například konal diplomatický kongres panovníků Rakouska (František Josef I.), Pruska (Bedřich Vilém IV.) a Saska (Bedřich August II.) a Děčín okouzlila tehdy sedmnáctiletá císařovna Sissi. Častým hostem byl i následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este, a protože Thunové udržovali kontakty s mnoha předními vědci a umělci, hosty tu byli i Josef Dobrovský, František Palacký či rodina Mánesů. Děčín proslavil rovněž hudební skladatel Fryderik Chopin: na zámku poprvé uvedl valčík As-dur zvaný Děčínský, který věnoval komtese Josefině Thunové.
 

Víte, že…?

  • V průběhu roku se na zámku Děčín konají koncerty, výstavy, ochutnávky vín, festivaly, trhy a další kulturní akce.
  • Víte, že po sarajevském atentátu na děčínském zámku vyrůstaly Max, Ernst a Sophie, osiřelé děti následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženy Žofie? Jejich opatrovníkem se stal kníže Jaroslav Thun coby arcivévodův švagr, a jeho žena Marie, rozená Chotková.
  • Pomník na břehu pod zámeckou skálou a jeden z mostů přes Labe připomíná známého děčínského rodáka Miroslava Tyrše (1832–1884), spoluzakladatele Sokola a neúnavného organizátora tělovýchovného hnutí v Čechách.
  • Severně od města se řeka zavrtává do pohádkové krajiny Labských pískovců, v okolí objevíte také řadu rozhleden v čele s Děčínským Sněžníkem. Autobusové a cyklobusové linky, které vás z Děčína zavezou do národního parku České Švýcarsko, můžete využít od března do konce října.
  • Sice jsme na začátku napsali, že Děčín si nemůžete splést s žádným jiným městem, ovšem seriálu #světovéČesko se podařilo vypátrat místo, které má podobou k děčínskému zámku docela blízko: zámek Schönbühel v Dolním Rakousku. Sídlo, které se tyčí nad Dunajem poblíž Melku, je společně se zříceninou hradu Aggstein a bývalým servitským klášterem Schönbühel součástí akciové společnosti Schlossgut Schönbühel Aggstein. Navštívit můžete klášter i ruinu středověkého hradu, zámek Schönbühel ale je v soukromém vlastnictví a není přístupný pro návštěvníky.
Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla první česká via ferrata v centru města. Tras zajištěných ocelovými lany a stupačkami je na skále celkem 15, mají převýšení 90 metrů a jsou dlouhé od 150 do 170 metrů.

Děčín

Děčín

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe. Z jedné strany se tyčí monumentální zámek, z druhé skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací. Severně od města se řeka zavrtává do pohádkové krajiny Labských pískovců, v okolí objevíte také řadu rozhleden v čele s Děčínským Sněžníkem.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Lodí z Děčína do Hřenska a zpět

Lodí z Děčína do Hřenska a zpět

Vydejte se na plavbu do brán Českého Švýcarska a nechte se okouzlit z palub našich lodí Labským kaňonem. Z paluby můžete pozorovat krásu labského kaňonu, ale i cyklisty a in-linové jezdce, kteří využívají dlouhé trasy právě podél toku Labe.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe

Děčínská výletní restaurace s osmnáctimetrovou vyhlídkovou věží stojí na 150metrové skále u levého břehu řeky Labe. V 19. století získala pověst místa s nejkrásnějším výhledem na město. Budova je v rekonstrukci, otevřeno je zde bistro a vyhlídková věž.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Na půdě děčínského zámku se zajímavými trámovými konstrukcemi krovu vznikla ve spolupráci s Českým spolkem horologickým expozice, která je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Rafty Děčín – Česko Saské Švýcarsko – Kaňon Labe

Rafty Děčín – Česko Saské Švýcarsko – Kaňon Labe

Poznat krajinu unikátního Labského kaňonu z hladiny řeky Labe. Voda je tu klidná a vhodná pro naprosté vodácké začátečníky a rodiny s dětmi.

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Expozice Rajské ostrovy je oddělenou expozicí děčínské zoo, kterou návštěvníci najdou v centru města Děčína (Teplická 19). Nabízí netradiční pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. K největším lákadlům patří velké mořské akvárium.

Ubytování na děčínském zámku

Ubytování na děčínském zámku

Chcete okusit neopakovatelnou atmosféru noci na zámku? Nyní máte možnost ubytovat se přímo v jeho areálu. V prostorách bývalého hlediště barokní jízdárny se nachází útulný apartmán pro čtyři osoby a jeden dvojlůžkový pokoj.