ÚvodAktualityAviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend
Zážitky

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

  • 28. května 2024
Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním dvaatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024.
Aviatická pouť patří mezi nejvýznamnější přehlídky letectví a letecké akrobacie v České republice a v Pardubicích se koná již od roku 1991. Účinkujícími programu Aviatické pouti jsou nejlepší piloti, kteří při této sváteční události obléknou dobové uniformy a kostýmy. Záštitu nad Aviatickou poutí převzali prezident ČR Petr Pavel a ministrině obrany Jana Černochová.

Hlavním bodem se stane tradiční, přibližně pětihodinový, souvislý blok letových ukázek. V něm se divákům představí nejen četná historická letadla, ale i moderní stroje Armády ČR, včetně sólové ukázky Gripenu, či záchranářský vrtulník. Brány letiště se otevírají po oba víkendové dny v 8:00 hodin ráno, letový program startuje v 11:30 hodin.

Aviatická pouťMilovníci historie se mohou těšit opět na poutavou výstavu o  československých letcích RAF, prezentovat se budou také profesionální i dobrovolní hasiči. K letadlům patří i nablýskané kapoty aut a ty rozhodně nebudou chybět ani v Pardubicích. Malí i velcí budou trávit jistě hodně času v rozptylu úlů 1. – 6. Armáda ČR, Vzdušné síly Armády ČR a LOM Praha, s.p., CLV Pardubice vystavují velké množství vojenské a letecké techniky. Do Pardubic míří opět početná skupina nadšenců, modelářů z celé ČR. Nenechte si proto ujít i jejich expozici v úlu 13.

Milovníci venkovních únikových her mohou zkusit štěstí v aviatické únikovce „Letíme s Kašparem“. První cena, seznamovací let pro jednu osobu od CLV Pardubice, určitě potěší. Po oba dny, vždy od 8 do 11:30 se můžete podívat na Pardubice a okolí z ptačí perspektivy. Připraveny jsou seznamovací lety se dvěma vrtulníky. Pokud si do něj netroufnete usednout, nevadí. Let si můžete vyzkoušet i virtuálně, s aviatickou letkou v úlu 9.


Czech Air Force a premiéra AERO L-39NG

letadlo L-39NGPardubická Aviatická pouť je pravidelně i místem, kde se prezentuje i Armáda ČR. Stejně tak tomu bude i letos. Vojáci se návštěvníkům představí po oba dny jak ve statických ukázkách, tak pochopitelně i v letovém programu. Rozsáhlou prezentaci bude mít Armáda ČR v rámci pozemního programu, kde se vedle letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen představí i technika od jednotek pozemního vojska, ale i vojenští hasiči z pardubického letiště. Bezpochyby největším vojenským letadlem bude transportní dvoumotorový stroj CASA 295 z kbelské letecké základny. Ten se s doprovodem dvojice hotovostních letadel JAS-39C Gripen postará o zahajovací průlet. Po průletu se Gripeny oddělí a CASA provede výsadek parašutistů a následně přistane na pardubickém letišti. Poté si budou moci návštěvníci prohlédnout interiér tohoto letounu. Návštěvníky jistě nezklame ani ukázka letadla L-159 Alca. Tento stroj je výrobkem Aera Vodochody a to v premiéře na pardubickém nebi představí svůj nejnovější výrobek cvičný stroj L-39NG. Ten bude prezentován v bloku pardubického Centra leteckého výcviku společně s léty osvědčeným strojem L-39C Albatros.
 

Usedne Martin Šonka i do Kašparova Blériotu?

Aviatická pouťPro naprostou většinu návštěvníků leteckých dnů je vždy vrcholem ukázek předvedení různých variací letecké akrobacie. V programu letošního ročníku bude akrobatů hned několik a své místo mezi nimi bude mít i oblíbený Martin Šonka. Letos vystoupí na svém akrobatickém speciálu Extra 300SR a opět se také předvede na cvičném letadle Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku. V této organizaci působí již několik let jako instruktor při výcviku nových vojenských pilotů. Organizátoři Aviatické pouti by Martina letos rádi usadili do letadla, ve kterém zcela jistě nikdy neseděl, a to do Blériotu Ing. Jana Kašpara. Pochopitelně to nebude originál, ale replika postavená Václavem Vondráškem. Je to další Blériot, který v těchto dnech obohatil Letku Aviatické pouti. Tentokrát se jedná o repliku v podobě Kašparova letadla, se kterým v roce 1911 uskutečnil slavný přelet z Pardubic do Prahy. Letoun však potřebuje ještě dodělat několik oprav, tak držte mechanikům palce, ať se zprovoznění Kašparova Blériotu podaří.
 

Jedinné vystoupení žlutého záchranářského vrtulníku

Mezi zástupci letecké současnosti se letos premiérově představí i žlutý záchranářský vrtulník EC135T2+ královehradecké společnosti DSA. Ten vrtulník, který již neodmyslitelně patří k našemu běžnému životu, ale asi všichni, když ho vidíme na nebi, tak zpozorníme, protože víme, že v cíli jeho cesty je někdo v nouzi čekající na rychlou pomoc. Na Aviatické pouti se představí posádka z královehradecké základny. Bude se jednat o pilota DSA a záchranáře ze Zdravotní záchranné služby Královehradeckého kraje. Bude to jedna z několika sehraných posádek sloužících ve 24hodinovém režimu na středisku Kryštof 6 v Hradci Králové a odtud obsluhují převážně území Královehradeckého a Pardubického kraje. Protože do oblasti našeho působení patří i oblasti s členitým a často i nepřístupným terénem, tak v případě potřeby jsou naše posádky připraveny uskutečnit i zásahy s použitím lanových technik. Všeobecně se tomu říká, že se na místo zásahu dostanou v podvěsu. Podle potřeby může mít závěsné lano délku od 10 do 60 m. Jeho pomocí se záchranáři dostanou na místo a po následném ošetření pak i vyzdvihnou zraněného a v podvěsu ho přepraví na nejbližší místo, kde může vrtulník bezpečně přistát. Na tom místě je zraněný umístěn do vrtulníku a na jeho palubě je urychleně přepraven do nemocnice k dalšímu ošetření. Posádka zasahuje jak na relativně přístupných místech, tak často i v městské zástavbě, lesích, skalních útvarech – například letos již třikrát zasahovali i na samém vrcholu Sněžky.
Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích Památky

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.

Další aktuality

Na Veselém kopci bude veselo: chystá se Veselokopecký jarmark

V sobotu 20. a v neděli 21. července se v době od 9:00 do 17:00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jeden z prvních pořadů, které se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 39. ročník v 50leté historii muzea. Pozvání k účasti přijali vybraní lidoví výrobci z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice České republiky nebo Nositel Tradice Pardubického kraje.
17. červenec 2024 8:00
Památky, Pardubický kraj

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.
16. červenec 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Pardubickém kraji

Písníky s příjemnými plážemi, tiché zatopené lomy na kámen s chladnou vodou, přehrady i populární akvaparky a koupaliště – taková je nabídka oblíbených koupacích míst v Pardubickém kraji. Udělejte si hezký den a vyrazte za slunečními paprsky k vodě!
15. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

Od 11. do 28. července 2024 hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 4 500 hráčů z 43 zemí.
11. červenec 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2024 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
11. červenec 2024 9:44
Zážitky, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 26. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 5. července do 30. srpna 2024.
4. červenec 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.
29. červen 2024 10:26
Památky, Pardubický kraj

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a také performerky z interaktivní instalace Hemžení.
27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj