Úvod > Aktuality > Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend
Zážitky

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

  • Vydáno24. května 2023
Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním jedenatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023.
Aviatická pouť patří mezi nejvýznamnější přehlídky letectví a letecké akrobacie v České republice a v Pardubicích se koná již od roku 1991. Účinkujícími programu Aviatické pouti jsou nejlepší piloti, kteří při této sváteční události obléknou dobové uniformy a kostýmy.

Své umění předvede polský pilot Lukasz Czepiela, který je známý téměř po celém světě, dík svému výkonu v březnu letošního roku, kdy s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky. Plocha měla průměr 27 metrů a byla umístěna na vrcholu dubajského hotelu Burdž al-Arab ve výšce 212 metrů nad zemí. Přiletí i se svým letounem Carbon Cub.

Aviatická pouťZajímavá je vždy ukázka královny leteckých sportů, tedy letecké akrobacie. V letošním roce se představí různé pojetí akrobacie. Bude se létat na historických dvouplošnících i moderních akrobatických speciálech a nebude chybět ani akrobacie vrtulníku. Programu se zúčastní litevský akrobat a showpilot Jurgis Kairys, jehož vystoupení doprovázené mohutnou kouřovou stopou je vždy ozdobou významných airshow. Na obloze však nebudou chybět ani taková jména jako Martin Šonka, Petr Kopfstein a další. Představí se i dvojice ze skupiny Flying Bulls Aerobatics Team. Diváci budou mít opravdu na co koukat.


Armádní letouny a výcvik pilotů

Aviatická pouťVelitelství Vzdušných sil Armády České republiky pro prezentaci na Aviatické pouti vyčlenilo průřez současnou leteckou výzbrojí. V programu se představí letadla JAS-39 Gripen, L-159 Alca, CASA 295 a vrtulníky W-3A Sokol a Mi-24V. Diváci se vždy těší na předvedení Gripenu. Letos ho předvede nový armádní display pilot, kapitán Ondřej Španko z čáslavské základny. Osvědčené Gripeny jistě ještě nějaký čas ve výzbroji budou, ale v případě vrtulníků Mi-24V se na Aviatické pouti bude jednat o jednu z posledních příležitostí vidět tento legendární vrtulník v letové ukázce.

K vojenskému letectvu patří neodmyslitelně i výcvik pilotů. A to je záležitost pardubického Centra leteckého výcviku, které je stálým partnerem Aviatické pouti. V jeho barvách se na nebi představí vrtulník Enstrom 480B-G pilotovaný Jaroslavem Špačkem a dále transportní vrtulník Mi-17, ze kterého chrudimští specialisté uskuteční výsadek na letiště. Další techniku CLV bude na nebi zastupovat vrtulový Z-142C AF pilotovaný instruktorem Martinem Šonkou.


Historické stroje a legendární Čmelák

aviatická pouťChybět nebudou ani historické stroje C-11 a Z-381 provozované v CLV, které doplní pestrou skladbu historických strojů zařazených do programu. Mezi nimi pochopitelně nebudou chybět pravidelní účastníci s rudými býky na trupu, jako například bombardér B-25 Mitchell či zajímavý dvoutrupý stíhací stroj P-38 Lightning. V této kategorii předvedených letadel bude mít českou premiéru na leteckých dnech stíhací letoun z druhé světové války P-51D Mustang. Ten je novým přírůstkem na evropském nebi. Ve spolupráci s kluby vojenské historie je připravena komponovaná scéna, v rámci které se odehrají dynamické ukázky nejen na nebi, ale i na ploše letiště před diváky.

Organizátoři Aviatické pouti do programu zahrnuli také legendární letadlo Z-37A Čmelák. Připomenou tím nejen zajímavé a velice známé letadlo, ale také šedesáté výročí prvního vzletu tohoto typu.
 

Hrané dobové scénky, vzpomínka na letce RAF a let v simulátoru

Aviatická pouť RAFTradiční 3D divadelní scény předvedou Kluby vojenské historie. Jejich vojenští nadšenci na zemi ve svých hraných scénách, doprovázených pyrotechnickými efekty, představí společně s letadly nad hlavou dokonalý zážitek. V rámci táborů klubů vojenské historie bude k vidění historická technika, uniformy a vybavení. Jedním z prezentujících bude mimo jiné Klub Čeští rafáci ČR. V rámci svého programu mají připravené přednášky o československých pilotech, dobový brífink a výstavu. Vzpomínat se bude také na nedávno zesnulého generála Emila Bočka, který byl častým hostem Aviatické pouti a rád se do Pardubic vracel.

Aviatická pouťV rámci Aviatické pouti organizátoři každoročně věnují památku všem legendárním československým letcům, bojujícím v Britském královském letectvu RAF. Ve stanu mezi úly 9 a 10 na vás čeká výstava s názvem Českoslovenští letci první poloviny 20. století. Vystaveny budou uniformy letců, věci denní potřeby, části výstroje, dobové dokumenty, modely letadel s příběhem, záchranné prostředky a řada dalších. Každý den dopoledne, po skončení aktuálního letového brífinku, cca v 10:30 se bude konat v úlu č. 9 ukázka předletové přípravydobový brífink pro stíhače a bombardéry (doba konání cca 15 minut). V odpoledních hodinách proběhne v úlu č. 9 krátká přednáška na téma Příběhy našich letců.

Zážitkem může být také možnost prolétnout se v simulátoru. Připravena bude pestrá směsice letounů, se kterými se budete moci prolétnout a vyzkoušet virtuální vyhlídkový let nad vámi vybranou krajinou.


Pro nejmenší dětský den, pro dospělé Air food festival

Aviatická pouťNedílnou součástí Aviatické pouti je také dětský den. Kromě letadel na obloze se děti mohou těšit na zábavný soutěžní program s partnery akce. Na cca 20 stanovištích po celé letištní ploše je čeká řada zajímavých úkolů. Jedním ze stanovišť je Bezpečná zóna Kooperativy, kde se pobavíte a třeba dozvíte i něco nového. Při splnění úkolů alespoň na deseti stanovištích budou mladí soutěžící zařazeni do slosování o hodnotné ceny.

Pozemní program doplňuje „Air food festival“, gastro setkání foodtrucků a všech příznivců dobrého jídla a pití. „Air food festival zabere celou východní stojánku, to znamená více jak čtvrt kilometru jídla, jídla, jídla. A nádherná letadla hned vedle..,“ dodává Jiří Kocek ze Sdružení Aviatické pouti.

Aviatická pouťPro cestu na letiště organizátoři doporučují cestu vlakem nebo letištním expresem přímo do areálu letiště. Jedná se o historický vlak vedený motorovým vozem ř. M131.1 (Hurvínek) Pardubického spolku historie železniční dopravy. Jízdní řád je uveden na internetových stránkách aviatickapout.cz. Pro rychlejší cestu na letiště připravil Dopravní podnik Pardubice posilové spoje, které vás dopraví od hlavního nádraží ke hlavnímu vstupu na letiště (hlavní vojenská brána).

Brány letiště se otevírají po oba víkendové dny v 8:00 hodin ráno, letový program startuje v 11:30 hodin.
Aviatická pouť v Pardubicích 2024

1.6.
2.6.
Aviatická pouť v Pardubicích 2024

Na pardubickém letišti uskuteční již 32. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory.

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.

Další aktuality

Národní hřebčín Kladruby nad Labem otevře návštěvníkům mezi svátky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem připravuje na 26. a 27. 12. 2023 prohlídky stájí, historické postrojovny a kočárovny. Zajímavostí hřebčína je např. prezidentský kočár, který používal Tomáš G. Masaryk. Sbírka kočárů obsahuje asi 15 vozů, mimo to jsou k vidění i několikery saně, do nichž se zapřahali koně.
Pardubický kraj | Letní sporty

Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy

Sáňkování je pro někoho hezká vzpomínka na dětství, pro jiné zábava na večer, když na chvíli sundají lyže a pro rodiny s dětmi nutnost. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde se obvykle sáňkuje ve velkých městech i kde objevíte speciální sáňkařské tratě, kde nebudete překážet lyžařům.
Pardubický kraj | Zimní sporty

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky

Výlov Bohdanečského rybníka proběhne tuto sobotu

Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč vás zve na tradiční výlov Bohdanečského rybníka, který se koná v sobotu 28. října 2023 od sedmi do čtrnácti hodin. Máte chuť na čerstvou rybu a Vánoce se vám ještě zdají ještě daleko? Pak byste určitě neměli chybět na hrází rybníka s kbelíkem a v holinkách. Během výlovu Bohdanečského rybníka rovněž můžete navštívit stánek Lesů ČR s jejich doprovodným programem (nejen) pro děti. Připraveno bude několik stanovišť, kde se návštěvníci dozví o životě v lese a ve vodě, vyzkouší si poznávání stromů, ptáků a chytání rybiček. Ani v letošním roce nebude chybět rukodělná dílna.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika