Úvod > Aktuality > Aviatická pouť v Pardubicích se koná tento víkend
Aviatická pouť v Pardubicích se koná tento víkend
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Aviatická pouť v Pardubicích se koná tento víkend

  • Vydáno25. května 2022
Jubilejní třicátý ročník Aviatické pouti se v Pardubicích uskuteční již tento víkend 28. a 29. května 2022 a pro návštěvníky je toho i v letošním roce připraveno opravdu hodně, a to jak na obloze, tak v pozemním programu.
Aviatická pouť patří mezi nejvýznamnější přehlídky letectví a letecké akrobacie v České republice a v Pardubicích se koná již od roku 1991. Bohatý program, který se bude odehrávat na zemi i ve vzduchu, připomene úspěchy české a československé aviatiky včetně vývoje letecké techniky, a to od prvních pokusů Jana Kašpara až po současnost. Účinkujícími programu Aviatické pouti jsou nejlepší piloti, kteří při této sváteční události obléknou dobové uniformy a kostýmy.
 

Letové ukázky, akrobacie a historická i současná technika

BlériotBohatý program bude po oba dny identický a potrvá pět a půl hodiny. Začne již v 11:30 vzletem legendárního Blériotu, který připomene prvního českého aviatika a pardubického rodáka Ing. Jana Kašpara. Na tuto ukázku naváže jeho současný pokračovatel, přední světový pilot a instruktor v pardubickém Centru leteckého výcviku Martin Šonka, který předvede akrobacii na cvičném Zlinu Z-142 CAF. Právě na těchto strojích začínají vojenští piloti, sloužící později třeba na Gripenech, jež budou pochopitelně také součástí programu.

Aviatická pouť flying bullsJako kontrast s touto moderní proudovou technikou budou moci diváci porovnat ukázku historického proudového stroje MiG-15UTI. Nebude chybět skupina Flying Bulls Aerobatic Team, která poněkud netradičně vystoupí ve dvojici. Předvedou se i další piloti z CLV se současnou i historickou technikou. Z té historické se bude jednat o cvičná letadla Z-381, C-11 a vrtulník Mi-2. Určitě nezklame skupina letadel s rudými býky na trupu a diváky je netrpělivě očekávána i česká premiéra letadla Sea Fury v pilotáži špičkového pilota Dana Griffitha. Na pardubickém nebi se představí také dvoumotorový Lockheed Electra, ale i cvičný dvouplošník Boeing Stearman z druhé světové války.

aviatická pouťZe stejné kategorie letadel budou i dvouplošníky de Havilland DH.82A Tiger Moth a premiérově i dolnoplošník Miles M.14A Magister. Nesmíme zapomenout ani na varianty cvičných letadel Bücker Jungmann. Nebudou chybět komponované scény, jako například záchranná operace známá ze seriálu MASH s vrtulníkem Bell 47 nebo nebeský souboj replik letadel z první světové války. K správným leteckým dnům vždy patří akrobacie, proto se ještě v jedné ukázce představí Martin Šonka, tentokrát se svou novou Extrou NG. S obdobným typem létá i další světový pilot Petr Kopfstein. Oba dva návštěvníkům Aviatické pouti předvedou na nebi současné pojetí letecké akrobacie a nebude chybět ani autogramiáda.
 

Kdy bude otevřeno a co vás ještě čeká?

Aviatická pouťPardubické letiště bude návštěvníkům otevřeno ve dnech 28. a 29. května vždy od 8:00 hodin a vedle letových ukázek na ně čeká i bohatý pozemní program. Ten startuje v 10:00 a obsahuje toho opravdu hodně. Zajímavou novinkou se jistě stane prezentace letových simulátorů Virtuální Letecký Svět „DCS World“. Tam názorně uvidíte, jak se létá se simulátory a získáte nové zkušenosti. Připravena je pestrá směsice letounů, se kterými bude možné podniknout virtuální vyhlídkový let nad libovolnou krajinou.

Tradiční výstavu vojenské techniky Armády České republiky doplní ukázka dronů systému BRUS z Vojenského technického ústavu. Pro malé i velké budou připraveny nejen precizní RC modely kamionů, ale i skutečné vyprošťovací speciály. Atmosféru leteckého dne vhodně doplní pohodová swingová hudba spojená i s ukázkami tanců. Vše proběhne v rámci několika vystoupení, které budou průběžně probíhat již od 10:00 hodin. Další novinkou v letošním programu, která potěší oko, poškádlí chuťové buňky a nasytí žaludek se stane AIR FOOD Festival – gastro setkání foodtrucků a všech příznivců dobrého jídla a pití.
Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.