Úvod > Co chcete dělat? > Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice
Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Mořská akvaristika začínala v České republice před lety právě zde. Parkové partie zahrady zahrnují nejrozsáhlejší alpinium v České republice. Botanická zahrada Liberec se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice.

Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk sestává nebo krystalové drúzy se skládá z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. V pavilonech je prezentováno 13 rozličných botanických témat. Podívaná na obří leknínovitou rostlinu Viktorii nebo orchideje láká návštěvníky.

Botanická zahrada Liberec má od července 2014 nový pavilón pro pěstování tří druhů největších leknínových rostlin světa – viktorie královské, Cruzovy a euryalé vzdorné, kterou v Česku žádná jiná botanická zahrada nepěstuje. Unikátem je také leknín Blue Spider s úchvatně modrým květem. Své jméno "Modrý pavouk" dostal podle zajímavé kresby na listech. Pochází z Ameriky a světu jej představila v roce 1994 firma Florida Aquatic Nurseries, která jej uměle vyšlechtila. Unás ji pěstují jedině v Liberci. Zahrada do expozice umístila také 338 let starou muraju latnatou. Jde zřejmě o nejstarší bonsaj v zemi.

Liberecké klima je podhorské, vlhké. Tomu je přizpůsobeno řešení venkovních expozic. Dominuje jim rozsáhlé alpinum s horskou květenou. Počátkem června vynikají sbírky pěnišníků (Rhododendron), zahrnující novinky, odrůdy archaické, miniatury i odrůdy opadavé – tzv. azalky. Vzápětí, koncem června navazuje květnatým aspektem sbírka plaménků (Clematis). K nejnavštěvovanějším sektorům zahrady potom patří oddělení mokřadní flóry.

Parková vstupní část Botanické zahrady Liberec je vlastně prostorem pro sbírku jehličnatých i kvetoucích keřů, tzv. fruticetum. Ke konci června tam mimo jiné rozkvétají ušlechtilé růže, uspořádané ve formálním rosariu. V jeho okolí je ještě sbírka divokých růží z různých koutů světa, a také málo známých tzv. růží sadových. Dojem ze zahradní architektury dokreslují střídající se kvetoucí záhony trvalek, vždy z mnoha vynikajících, dlouho vybíraných odrůd.

Za pavilonem leknínů objevíte od roku 2017 zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu. Zajímavá je také sousední expozice nazvaná Rustikální zahrádka. Tam najdete nejrůznější staré odrůdy zelenin a rostlin ze zahrádek, které bývaly před domy na začátku 20. století – například stará odrůda pivoňky, kosatce, fazolí, brambor, pažitky či petržele.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Liberec, Liberecký kraj
Wellness penzion U Muzea

Wellness penzion U Muzea

Liberec, Liberecký kraj
Restaurace ZOO 1320 v Liberci

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

Liberec, Liberecký kraj
Kavárna Bez konceptu v Liberci

Kavárna Bez konceptu v Liberci

Liberec, Liberecký kraj