Úvod > Aktuality > #světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova
#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

  • Vydáno22. června 2021
Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte cestovat do vzdálených exotických zemí

Fata Morgana Praha
Prales Filipíny

Dobrodružství v tropech

ViktoriePojďte se plížit tropickým pralesem, ve kterém na vás čeká dobrodružství na každém rohu. Obklopí vás pestré rostliny a atmosféru tropů navodí vlhký vzduch. Poznání nových světů nabízí botanické zahrady.

Nejpestřejší sbírku exotických rostlin si prohlédněte v nejstarší botanické zahradě v České republice v Liberci. Nyní zde dochází ke kvetení obřích leknínů viktorie Cruzovy a viktorie královské. V pavilonu E si prohlédnete velmi zvláštní citlivku bělavou z Guatemaly. Spolu jsou tam již 4 různé druhy, lišící se tvarem a členitostí listů, vzrůstem i mírou citlivosti. Takovou skupinu citlivek v jiné botanické zahradě u nás neuvidíte. Všechny jsou u cesty a můžete si jejich reakce na dotyk vyzkoušet.

prales fata morganaAustralskou buší, jihoamerickým pralesem nebo po stolových horách Venezuely se projděte v pražském skleníku Fata Morgana. První část skleníku je věnována vegetaci suchých tropů a subtropů. Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les vlhkých tropů. Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Skleník je ozvučen – během prohlídky všech tří unikátních částí expozice uslyšíte více než 80 živočichů, zaskočí vás bouřka a jen stěží utečete před tropickým lijákem.

PapoušekLétající drahokamy v podobě nádherných exotických opeřenců potkáte v papouščí zoologické zahradě v Bošovicích. V současnosti uvidíte vidět víc než 200 papoušků v 52 druzích. Zoo má ve voliérách i několik párů ohrožených papoušků, jedná se o amazoňany kubánské, kakadu žlutolící celeveské, ary marakány i ary červenouché, které patří k těm nejohroženějším na světě. K dalším druhům, které můžete v zoo zhlédnout patří kolekce arating, amazonků, dále pak ar, amazoňanů, kakaduů a africké druhy papoušků – šedé žaky, senegalské a jiné. V provozu je nyní 80 voliér. Součástí bezbariérového areálu je park s množstvím zeleně, oddechová zóna pro návštěvníky včetně tzv. "pozorovatelny", což je altán s posezením k nerušenému pozorování papoušků.

PapiloniaV exotické džungli plné pestrobarevných motýlů se ocitnete v motýlím domě Papilonia v ulici Na Příkopě. Zdejší motýli pocházejí v podstatě z celého světa, ale jejich domovina je vždy v pralese. Motýlí dům Papilonia se nachází také v Brně, kde je k vidění až 30 druhů motýlů z Jižní a Střední Ameriky, Afriky, Asie či Oceánie. A kdo to má blíže do Karlových Varů, může navštívit Motýlí svět u rozhledny Diana. Zdejší tropická zahrada nabízí návštěvníkům cca 400 motýlů z různých koutů světa – Malajsie, Afriky nebo Filipín. A jak zvýšíte šanci, že na vás nějaký ten "létající drahokam" dosedne? Oblékněte si výrazně žluté oblečení a použijte květinový parfém – to je pro zdejší motýly neodolatelná kombinace!

 

Africké safari "za rohem"

Safari zebryPýchou Safari Parku ve Dvoře Králové je Africké safari Josefa Vágnera, poprvé otevřené v roce 1989. Můžete se tu vydat mezi volně žijící stáda antilop, žiraf, zeber, pakoňů a ptáků, uvidíte pelikány plující na hladině vodní nádrže, hrochy, pštrosy a dokonce i žirafy. Celkem vás čeká projížďka dlouhá přibližně 5,5 km, vybrat si můžete mezi Safaribusem s odborným komentářem, anebo vlastním autem, které vám přinese výhodu v tom, že si můžet eprojet safarikolikrát budete chtít. Odjezdové místo Safaribusů najdete pod výběhem lvů, kde si také koupíte jízdenky.

safariOd roku 2013 se v zoologické zahradě Olomouci postupně otvírají velké areály safari, pojednané jako tematické zoogeografické zóny. Nejprve  byla otevřena první část nového safari, Eurasie, později se připojilo Safari Afrika a vloni se otevřelo Safari Amerika s bílými vlky, v dalších letech pak přibudou Austrálie a Arktida. Jednotlivými částmi vás proveze Safari vláček; odjíždí v 10 až 15 minutových intervalech ze zastávky Safari Afrika pod pavilonem žiraf.

Také v zoologické zahradě Ostravě mají rozsáhlé výběhy safari, kudy projíždějí vláčky. Mezi desítky volně žijících druhů africké a asijské fauny se svezete Safari expresem, nástupiště objevíte pod výběhem žiraf. Safari je členěno do tří výběhů, začíná Afrikou a přes Persii pomyslně dojedete až do Indie.
 

Za tajemstvím oceánských hlubin

Akvárium HradecI když nejbližší moře je od České republiky vzdáleno bezmála 500 km, můžete se vydat za tajemstvím mořských a oceánských hlubin do některého z našich akvárií.

Obří akvárium Hradec Králové skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Spatřit můžete například mohutné přísavné krunýřovce, v žádném případě nelze přehlédnout až 90 cm dlouhé ryby rodu Colossoma Serrasalmidae vážící až 23 kg. Během prohlídky projdete deštným pralesem i pod hladinou sladkovodní tůně, kde nerušeně pozorujete přirozené chování vzácných ryb. Nenechte si ujít krmení těchto ryb, které v akváriu provádí potápěči.

akvárium žralokNejvětší mořské akvárium v České republice najdete v Praze – Holešovicích. Celkem obsahuje 60 akvárií, z nichž největší nádrž má objem 100 000 litrů a je domovem žraloků. V zoo Mořský svět najdete dále rejnoky, murény, perutýny a například i ostrorepy. Návštěvníci mohou prohlédnout i 25 metrů dlouhou korálovou jeskyni s akvárii zabudovanými přímo do skály a řadu dalších akvárií osídlených mořskými, ale i sladkovodními rybami a jinými živočichy. V expozici najdete také obří, unikátní průhledovou nádrž, kde nalezli domov živočichové převážně z Jižní Ameriky – dva druhy arowan, vrubozubci, plodožravé piraně, tři druhy vodních želv a mnoho dalších druhů živočichů.

Svět pod hladinou vám ukáže také Akvárium Frymburk. Uvidíte více než 30 akvárií plných nejrůznějších zvířat a rostlin sladkých i slaných vod. Celkový design výstavy Svět pod hladinou nese výrazný rukopis týmu Steva Lichtaga, proslulého českého filmaře žraloků.
 

Relaxace v exotice

Aquapalace ČestliceKdo by si nepřál ocitnout se aspoň na chvíli v tropickém ráji, ucucávat piňakoládu, odpočívat na břehu průzračného moře a tu a tam se svlažit ve vodě... Pokud vám cesta na Seychely letos zase nějak nevyšla, nebuďte smutní a užijte si léto u nás. Nabídneme vám tipy na vodní ráje, kde si vychutnáte zábavu, relax a nemusíte se kvůli tomu trmácet stovky kilometrů daleko.

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě – aquapark Čestlice – s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Palác pokladů vás nadchne svou pohádkově rodinnou atmosférou. Vaše děti jistě využijí řadu brouzdališť, skluzavek a dalších atrakcí s oblíbenou dominantou vraku pirátské lodi. V unikátním bazénu spouští v pravidelných intervalech umělé vlnobití. Čekají vás jedinečné zážitky plné letní atmosféry!

Aqualand MoraviaUžijte si jedinečné okamžiky s rodinou či přáteli v unikátním aquaparku Aqualand Moravia. Stejně jakou moře i zde jsou šikovní animátoři, kteří vám nabídnou kromě "blbnutí" na atrakcích i společný trénink aquagymu, aquaaerobicu, aquazumby a dalších pohybových aktivit. Největším bazénem aquaparku je Riviéra, který nabízí moře místa pro plavecké i relaxační aktivity, jejichž blahodárné působení zvyšuje termální voda s léčivými účinky. Navíc tu mají několik venkovních bazénů s unikátní vodní dráhou – největším toboganem v ČR, který měří 242 m.

Liberecký Babylon zve do zrekonstruovaného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů. Můžete se nechat unášet divokou řekou, nebo absolvovat Tarzanovu stezku. Úžasným zážitkem je také jízda adrenalinovým trychtýřem.
 

Na skok do Egypta

MumieMěli jste letos v plánu letět do Egypta, ale nějak to nevyšlo? Nemusíte být smutní. Ukážeme vám, kde se budete cítit jako v zemi pyramid. I u nás totiž objevíte mnoho egyptských památek a zajímavostí. Vydat se za nimi můžete na příklad do zámku v Moravské Třebové, kabinetu kuriozit knížete Metternicha na zámku Kynžvart, do Egyptského pokoje na hradě Buchlově či za sfingou na zámek Veltrusy.

Určitě se vypravte také do Národního muzea, kde objevíte velmi zajímavou výstavu Sluneční králové, jež dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.

Sluneční královéJako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci 5. staroegyptské dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.), kteří jsou neodmyslitelně spjati právě s lokalitou Abúsír, kde v průběhu jejich vlády vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami. Bohatou reliéfní výzdobu, vybavení, ale i běžný chod těchto pyramidových komplexů budou moci návštěvníci prozkoumát díky vystaveným předmětům, ale i za pomoci audiovizuálních materiálů. Prostřednictvím audiovizuální projekce bude představena historie zádušního chrámu krále Sahurea, dále nejznámější část slunečního chrámu krále Niuserrea – tzv. svatyně ročních období, nebo bude ke zhlédnutí první filmové zpracování příběhu ze slavného Papyru Westcar.
 

V hlavní roli sloni

SloniV Zoo Praha můžete obdivovat malé sloní samičky, které se narodily roce 2020. Starší samička obdržela jméno Lakuna a mladší se jmenuje Amalee. Jména obou letošních slůňat jsou spojená se Srí Lankou, zemí, odkud pocházejí jejich matky Janita a Tamara. Obě mláďata slona indického můžete vidět ve venkovním výběhu Údolí slonů.

Radostnou událost hlásí letos chovatelé v Zoo Zlín. V neděli 6. června o půl osmé ráno slonice Kali porodila zdravé slůně. Je to první mládě slona afrického ve zlínské zoo, a také vůbec první africké slůně v České republice. Je to sameček, je zdravý a aktivní. Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola.
Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Ve Wellness Hotelu Frymburk se návštěvníkům Lipenska naskýtá možnost nahlédnout do expozice Svět pod hladinou, kde se nachází akvária a artefakty nejen z českých vod, ale také z tropických vod a moří.

Aqualand Moravia Pasohlávky – místo, kde léto nikdy nekončí

Aqualand Moravia Pasohlávky – místo, kde léto nikdy nekončí

V Pasohlávkách najdete nejmodernější aquapark v České republice – 16 bazénů, 28 tobogánů, 30 saun a procedur ve Forum Romanum Wellness a Pálava Wellness a restaurace Imperium s bohatým výběrem jídel. Užijte si vodní radovánky v krásné krajině Pálavských vrchů v Pasohlávkách, jen 20 minut od Brna.

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě – aquapark Čestlice – s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Ve vodním světě vás čeká spousta zábavy ve třech tématických palácích.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Údolí slonů v pražské zoo

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Papilonia – motýlí dům Praha

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Zařízení jediné svého druhu v České republice najdete v Bošovicích na Vyškovsku. Jedná se o první papouščí zoo. Na návštěvníky tu čeká více než sto voliér s exotickými ptáky, rozmístěných na pěti stech metrech čtverečních. Prohlédnete si i nejohroženější druhy papoušků.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně,

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.