ÚvodCo chcete dělat?PřírodaSbírkové skleníky Olomouc
Kaktusový skleník, sbírkové skleníky Olomouc, kudy z udy
Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Uvnitř Sbírkových skleníků na Vás mimo jiné čekají mohutné palmy, největší leknín světa či podmanivá vůně citrusů. Těšit se můžete i na jedny z největších kulovitých kaktusů v Evropě, exotické ptáky a plazy či mořské a sladkovodní akvárium.
 

Palmový skleník

Jeden z největších skleníků v České republice. Na délku měří 73 metrů, na šířku dvacet, vysoký je deset metrů. Na ploše necelých 1500 m2 jsou k vidění stovky druhů rostlin, z toho pět desítek druhů mnohdy letitých palem. Nejstarší má přes 150 let.
 
Jde především o majestátní datlovník kanárský (Phoenix canariensis) a drsnoplod Fortuneův (Trachycarpus fortunei), fíkovník pryžodárný (Ficus elastica) či blahočety (Araucaria sp.). 
 
Střední části skleníku vévodí s obřími listy banánovníku podobná strelície natalská (Strelitzia nicolai) a palmy s vějířovitě uspořádanými listy – washingtonie statná (Washingtonia robusta) a latánie modrá (Latania loddigesii). 
 
V zadní části najdeme mohutné sukulentní rostliny sloní nohy (Beaucarnea recurvata) s nápadně zbytnělými bázemi stonků.
 
Další rostliny zaujmou bizarními květy – například strelície královské (Strelitzia reginae) – anebo množstvím a barvou květů. Téměř celý rok zde kvetou ibišky čínské (Hibiscus sinensis) a liány bouganvilee lysé (Bougainvillea glabra). 
 
Exotickou floru v Palmovém skleníku doplňuje cizokrajná fauna – ptáci, plazi, ryby i jihoamerický kajman žakare.
 
Palmový skleník je Kulturní památkou ČR, pochází z roku 1927. Vstupní zdobný portál se dvěma sochami vytvořil olomoucký sochař Julius Pelikán, žák slavného J. V. Myslbeka.
 

Kaktusový skleník 

Ukrývá nejvzácnější sbírku svého druhu v České republice, dohromady na tisíc kusů. kaktusů a sukulentů. Najdete tu i jedny z největších kulovitých kaktusů (Echinocactus grusonii) v Evropě.
 
Úctyhodné velikosti a stáří zde dosáhly i mnohé další kaktusy a sukulenty, například zástupci rodů Opuncia, Cereus, Neobuxbaumia, Trichocereus či Euphorbia.

Nejcennější kaktusy – z rodu Astrophytum – údajně pochází ze sbírky Alberto Vojtěcha Friče, známého českého botanika a cestovatele.
 
Nejatraktivnějším obdobím pro návštěvu Kaktusového skleníku je červen, kdy jej rozzáří záplava květů všech barev a odstínů. 
 

Tropický skleník

Jedinečným lákadlem Tropického skleníku je největší leknín světa viktorie Cruzova (Victoria cruziana) s obřími až dvoumetrovými plovoucími listy. Unikátní je i jeho květ. Pokud viktorie vykvete, její nádherný bílý květ je k vidění pouze na pár hodin v rámci jediného dne. Jde o malý zázrak, jenž je k vidění zhruba desetkrát do roka.
 
Často Tropický skleník provoní i květy lián věncovce květnatého (Stephanotis floribunda) či jasmín arabský (Jasminum sambac) anebo jasmínovník vonný (Trachelospermum jasminoides). 
 
K vidění jsou tu i další pozoruhodné rostliny, například bromélie, orchideje, tilandsie a mnoho dalších. Faunu pak v Tropickém skleníku reprezentuje oblíbený bílý sumec úctyhodných rozměrů.
 

Subtropický skleník

Okrasné a užitkové rostliny ze Středomoří a Malé Asie najde návštěvník Sbírkových skleníků Olomouc v Subtropickém či jinak také Citrusovém skleníku. Často je plný vůní, jde doslova o středomořskou rajskou zahradu. 
 
A to díky známým druhům citrusů jako jsou pomeranče, mandarinky, citrony, grapefruity či tomely (Diospyros kaki) anebo fíkovníky (Ficus carica). Nechybí ani olivovník (Olea europaea), granátovník (Punica granatum), rohovník (Ceratonia siliqua) či aktinidie (Actinidia chinensis). V Subtropickém skleníku je k vidění také kolekce hmyzožravých rostlin.
 

Zajímavost ze Sbírkových skleníků

Přesný původ a stáří rostlin v olomouckých Sbírkových sklenících zůstane zřejmě už navždy tajemstvím. Většina záznamů byla zničena při požáru archivu výstaviště, zbytek vzal za své při ničivých povodních v roce 1997. 

Aktuality

Flora Olomouc – Hortikomplex 2024

Výstava ovoce, zeleniny, školkařských výpěstků, bylinek a koření.
Olomouc, Olomoucký kraj

Aquatera Olomouc 2024

Chovatelská burza pro širokou veřejnost. Aquatera Olomouc je prodejní burza pořádána na výstavišti Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Mizuno Neon Run Olomouc

11.10.2024, Výstaviště Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Aquatera Olomouc 2024

Chovatelská burza pro širokou veřejnost. Aquatera Olomouc je prodejní burza pořádána na výstavišti Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Aquatera Olomouc 2024

Chovatelská burza pro širokou veřejnost. Aquatera Olomouc je prodejní burza pořádána na výstavišti Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Christmas Night Run Olomouc

07.12.2024, Olomouc Výstaviště Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Moravia Sport Expo 2024

Desítky sportovních klubů i firem, profesionální poradenství při výběru vybavení, výživy i sportu pro dítě
Olomouc, Olomoucký kraj

Flora Olomouc – festival gastronomie a nápojů Olima

Festival Olima 2024 zve na soutěže kuchařů a cukrářů, Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt, Flora Džem či Flora mošt
Olomouc, Olomoucký kraj

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci

Oranžerie z roku 1866 se nachází ve Smetanových sadech v areálu Výstaviště Flora v Olomouci. Po rozsáhlé rekonstrukci slouží kulturním a společenským účelům.
Olomouc, Olomoucký kraj

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.
Olomouc, Olomoucký kraj

Odpočinek a relaxace v Balneo centru Hotelu Flora Olomouc

Balneo centrum nabízí Víkendové pobyty zaměřené na redukci váhy – Relaxační a odpočinkové pobyty – Využití Balneo centra při pořádání konferencí, podnikových a jiných společenských akcí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Balneo centrum Flora v Olomouci

Balneo centrum Flora je jedinečné zařízení nabízející komplexní relaxační služby využívající blahodárných účinků vody a vodních lázní na organismus. Zaručen je zde individuální přístup a zachování soukromí, příjemné a čisté prostředí. Přijdte a vyzkoušejte minilázně v centru Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vila ve stylu německé renesance v Olomouci

Vila byla postavena v roce 1895 v Olomouci na místě bývalých městských hradeb a v roce 2014 se stala kulturní památkou.
Olomouc, Olomoucký kraj

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady byly založeny roku 1820 osázením pevnostní plochy na západním obvodu města stromovím. Park má zajímavou sochařskou výzdobu. V roce 1925 zde byla odhalena socha Bedřicha Smetany, podle něhož dostaly sady své nynější jméno.
Olomouc, Olomoucký kraj

Studio Zlamal v Olomouci

Soukromá galerie Studio Zlamal v Olomouci je místem, kde se potkává umění, design a architektura. Součástí prostor je i rozsáhlý rodinný depozitář.
Olomouc, Olomoucký kraj

Čechovy sady v Olomouci

Čechovy sady vznikly v Olomouci v 30. letech 19. století. Stromová alej, později pojmenovaná Jánské stromořadí, byla vysázena v sousedství cesty spojující bývalé litovelské předměstí s pevnostní Terezskou branou. Nejnovějším prvkem je zde Obří lavička.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování ve Sladovna Apartments

Sladovna Apartments nabízí ubytování ve 20ti nových a moderních apartmánech velikosti 1+kk a 2+kk, které jsou plně vybavené vším potřebným. Jedná se o samoobslužný koncept ubytování bez recepce, check-in i platba probíhají on-line, vstup do apartmánu je na kód.
Olomouc, Olomoucký kraj

Comfort Hotel Olomouc Centre

Moderní tříhvězdičkový hotel je součástí úspěšného mezinárodního řetězce CPI a nachází se pouhých sedm minut pěší chůze od historického centra Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Central Park Flora v Olomouci

Hotel je umístěný v klidné části města v těsném sousedství městskýcn parků, 10 minut pěší chůze od historického centra města Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Flora v Olomouci

Pouhých 7 minut chůze do historického centra města a výborná dostupnost autem i městskou hromadnou dopravou jsou důvody, proč je desítky let hotel Flora tradičně nejvyhledávanějším hotelem v Olomouci.
Olomouc, Olomoucký kraj

Theresian Hotel v Olomouci

Čtyřhvězdičkový hotel v centru Olomouce se nachází u jedné z nejvýznamnějších historických památek města, u Terezské brány. Svým hostům nabízí osobní přístup a komplexní služby od ubytování v moderních a prostorných pokojích, přes konferenční služby až po relaxační wellness s výhledem na Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace Drápal

Přijměte pozvání do stylové olomoucké restaurace, ve které se vrátíte v čase a vtáhne vás originální atmosféra.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hostinský pivovar Moritz – ochutnejte pivo Moritz a českou nebo haličskou kuchyni v Olomouci

Nabídka piva a haličské kuchyně ve stylovém prostředí 30. let 20. století. Pro hosty, kteří u nás chtějí příjemně strávit čas a k tomu i něco zajímavého vidět, nabízíme prohlídku spojenou se stručným výkladem o tom, z čeho pivo vyrábíme, jak ho vaříme, jak zraje a jak se dostane do půllitru.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Trinity Olomouc

Hotel Trinity najdete v historickém centru města Olomouce – v budově měšťanského domu na rohu Pavelčákovy ulice a třídy Svobody – pár metrů od dominanty města, Sloupu Nejsvětější Trojice, po které nese hotel svůj název.
Olomouc, Olomoucký kraj