Úvod > Aktuality > Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky
Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky
"> "> "> ">
Památky

Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky

Vydáno 5. června 2021
Ve dnech 5. a 6. června 2021 se můžete těšit na Pohádkový Svojanov. Jak už název napovídá, při prohlídkách hradu se budete potkávat s pohádkovými bytostmi. Kdo chce vidět Zlatovlásku, čerta s Káčou a mnohé další pohádkové postavy, ten by si měl naplánovat víkendový výlet na hrad Svojanov.

zlatovláskaVe dnech 5. a 6. června 2021 se všichni návštěvníci hradu Svojanova mohou těšit na Pohádkový Svojanov, který se uskuteční od 9:00 do 17:00 hodin. Při prohlídkách se příchozí budou potkávat s pohádkovými bytostmi. Scény ze známých českých národních pohádek odehrají na prohlídkových okruzích členové letohradského spolku Honorata.

Setkání s pohádkovými postavami budou interaktivní, to znamená, že účastníci prohlídek by měli počítat s tím, že budou vtažení do děje. Kdo chce vidět Zlatovlásku, čerta s Káčou a mnohé další, pak by měli naplánovat výlet na hrad Svojanov. Prohlídky není nutné předem rezervovat.
 

Vila českých královen

Hrad Svojanov patří k nejoblíbenějším výletním cílům Pardubického kraje. K prohlídce nabízí tři trasy. Okruh A představuje interiéry empírového paláce z 19. století, okruh B středověká sklepení s mučírnou a goticko-renesanční dům zbrojnošů s ukázkou života hradní posádky a okruh C venkovní areál s gotickou zahradou a rozhlednou na vrcholu břitové věže.

Svojanov se zapsal do dějin nejvleklejšího evropského konfliktu v historii. Za třicetileté války tímto krajem procházela různá vojska. Podle neověřených záznamů byl dobývaný i hrad.

Pro návštěvníky víkendové akce je otevřena restaurace s možností venkovního posezení a občerstvení v areálu odpočinkové zóny v předhradí. O letních prázdninách je hrad Svojanov otevřen denně včetně pondělí od 9 do 18 hodin.

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Po cestě na hrad Svojanov, v obci Starý Svojanov, uvidíte u místního hřbitova malý kostelík s šindelovou střechou a třemi pískovcovými kříži umístěnými na hřebeni střechy.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Romantická krajina s mozaikovitým střídáním polí, luk, lesů a lidských sídel nabízející nepříliš kvapný způsob života bez přílišného vlivu lidské civilizace se nachází na severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny.

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Pojeďte s námi navštívit tajemný hrad Svojanov, který patří mezi nejoblíbenější turistické atraktivity Českomoravského pomezí. Svojanov, jeden z nejstarších českých královských hradů, ožívá v průběhu celého roku mnoha kulturními akcemi pro celou rodinu.