Úvod > Aktuality > V Kladrubech nad Labem se chystá Den starokladrubského koně
V Kladrubech nad Labem se chystá Den starokladrubského koně
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> V Kladrubech nad Labem se chystá Den koní "> "> Starokladrubský kůň patří mezi tzv. barokní plemena
Letní sporty

V Kladrubech nad Labem se chystá Den starokladrubského koně

  • Vydáno27. května 2022
Na sobotu 28. 5. 2022 připravili v Kladrubech nad Labem slavnostní program pod názvem Den starokladrubského koně, který je oslavou unikátního českého plemene. Letos navíc uplyne celých 20 let od doby, kdy se stal Národní hřebčín a jeho bělouši národní kulturní památkou! V rámci oslav vás čeká předvedení předvedení plemenných koní, slavnostní císařské šestispřeží, předvedení koní v zápřeži a pod sedlem nebo uherská pošta či voltiž. Den pak zakončí Muzejní noc, která bude probíhat až do 23 hodin.
Kladrubský kůňLetošní Den koní se koná opět poslední květnovou sobotu a to 28. 5. od 10:00 hodin. Komplex historických budou ve spojení s prezentací umu nejen starokladrubských koní slibuje nevšední zážitek pro všechny zúčastněné diváky.

Hlavní program na nádvoří kladrubského hřebčína začíná ve 13:00 hodin, obsahuje 14 vystoupení, do kterých bude zapojeno téměř sto koní a bezmála 30 kočárů. Prezentovány budou ukázky zápřeže, mj. slavnostní zápřež císařského šestispřeží, kočárový rej, uherská pošta, voltiž nebo předvedení stáda starokladrubských bílých klisen s hříbaty. Jedinečná bude ukázka 20 dvojspřeží prezentována symbolicky k připomenutí 20 let od prohlášení kladrubského hřebčína národní kulturní památkou. Nebudou chybět ani vystoupení hostů ze zemských hřebčinců v Písku a v Tlumačově s ukázkami čtverylky v podání chladnokrevných hřebců, nebo pushballu (koňského fotbalu) v provedení studentů Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem.
 

Muzejní noc a Noc kostelů

Hřebčín KladrubyDopolední program v Kladrubech nad Labem je koncipován tak, aby návštěvníci mohli zhlédnout ukázky drezury a zároveň měli dostatek času na samostatnou prohlídku hřebčína. V rámci doprovodného programu bude zpřístupněna císařská jízdárna s prezentací historického kočáru typu landauer a do 12:00 hodin bude umožněn návštěvníkům volný vstup do vybraných stájí hřebčína. Program na nádvoří hřebčína započne již v 11:00 hodin půlhodinovou chovatelskou ukázkou starokladrubských koní.
 
kladrubyDen starokladrubského koně bude po skončení hlavního programu na nádvoří pokračovat v 18 hodin v kostele sv. Václava a Leopolda koncertem na španělskou kytaru. Na koncert pak navážou večerní komentované prohlídky zámeckých interiérů a kaple Povýšení sv. Kříže v rámci celorepublikové Muzejní noci, která bude probíhat od 19:00 do 23:00 hodin.

Základní vstupné na Den starokladrubského koně je 300 korun, mládež, studenti a senioři nad 60 let zaplatí 150 Kč. Volný vstup mají děti do 6 let, osoby ZTP, osoby ZTP/P a jejich doprovod.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.