Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům
Památky

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.
Původní vlastnící byli jistí Slavotovští, po nich vévodové Opavští a mnoho dalších šlechtických rodů. Prvním majitelem, který se dostal do křížku, tentokrát ještě se světskou mocí, byl Jaroslav Kapoun ze Svojkova. Roku 1537 byl odsouzen a sťat za hrdelní zločin.

V roce 1590 dům koupil alchymista, špion a šarlatán Edward Kelly, zřídil zde laboratoř a prováděl v ní různé alchymistické pokusy. Nejčastěji ty, jejichž cílem bylo přeměnit olovo ve zlato. Roku 1591 porušil císařský edikt o soubojích a usmrtil jednoho pražského měšťana. Poté byl uvězněn na hradě Křivoklátě, odkud se brzy pokusil prchnout. Při onom nezdařilém útěku si poranil nohu natolik, že mu musela být amputována a nahradila ji dřevěná protéza. Vladař se nad ním slitoval a po této události jej omilostnil. I přes milost však dopadl neslavně. Později přišel i o druhou nohu, z Prahy uprchl do města Most, které prý proklel, a nakonec spáchal v mosteckém Hněvíně (ve věku 42 let) sebevraždu.

Dalším majitelem, který se rovněž přičinil o tajemnou pověst domu, byl hrabě Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk, podivín, který zde měl několik přístrojů zhotovených na principech optiky, elektřiny a magnetismu či figuríny pohybující se na natažené pero i jiné v té době nevysvětlitelné věci, které vzbuzovaly představu, že je spolčen s ďáblem. Po dalších několik let zde sídlil farář Karl Jaenig z nedalekého kostela Sv. Jana Nepomuckého na Skalce. Ač profesí duchovní, byl to opět podivín. Traduje se, že měl rozsáhlé sbírky funerálních předmětů, souvisejících se smrtí. Kolující povídačky ho někdy pasovaly až do role upíra, spícího v rakvi v interiéru obklopeném všemožnými lebkami, kostmi a dokonce i kusy šibenic.

Na počátku 20. století dům zakoupila pro své účely Všeobecná fakultní nemocnice, v jejímž majetku setrval do dnešních dní. V roce 1945 byla stavba poškozena při bombardování, a když se dům rekonstruoval, badatelé zde nalezli mnoho podivností. Kromě cenných maleb třeba i legendární otvor ve stropě, dost velký na to, aby se jím protáhl dospělý muž. Našlo se i sedm koster koček, které mají být dle pověsti zazděny, aby dům chránily a předávaly mu mystickou sílu. Zajímavé je, že alchymisté a mágové ve Faustově domě žili dávno předtím, než byl vůbec postaven – místo bývalo obětištěm temné pohanské bohyni Moraně.

Ani dnes není Faustův dům zcela mimo „alchymistické“ dění – nachází se zde totiž lékárna.

Brutalistická architektura VII. – komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka z cyklu zaměřeného na brutalistickou architekturu v Praze.
Praha 2, Praha

Tříkrálový ples ve středověkém stylu

Zveme vás na 24. historický ples v Divadelním sále pražského Emauzského opatství. Nový rok oslavíme v duchu středověkých tradic a zvyklostí. Vydáme se společně do historie po stopách slavení Vánoc v období středověku.
Praha 2, Praha

Betlémy 2022 – Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa

Na přelomu 19. a 20. století betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy – vyrobili bratři, Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity.
Praha 2, Praha

Nesem vám noviny

Prodejní výstava obrazů Ivy Dražské.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.
Praha 2, Praha

Divadlo Neklid – stálá profesionální scéna v Emauzích

Divadlo Neklid nabízí pestrý repertoár pro všechny věkové skupiny diváků, druhové rozpětí od klasické činohry, moderní činohry k inscenaci v site specific prostoru, přes alternativně loutkové po experimentální formy a scénická čtení.
Praha 2, Praha

Kurzy salsy v Praze Na Slovanech

Přijďte si zatančit a naučit se salsu. Lekce pro úplné začátečníky až super pokročilé nedaleko Václavského a Karlova náměstí v Praze. V kurzech se věnujeme moderní salse vycházející z Portorikánského stylu a afro-kubánských kořenů tance a hudby.
Praha 1, Praha

Pomoc při zdravotních úrazech

Nejčastější příčinou úmrtí v dětském věku je úraz. Ambulance ošetří každý rok cca 450 000 dětských úrazů, 30 000 dětí je přijato s vážným zraněním a asi 300 dětí každý rok zemře. Jak úrazům předcházet a jak pomoci?
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Pražírna I need coffee

Nedaleko Palackého náměstí se nachází kavárnička I Need Coffee, kde si můžete dopřát poctivý šálek kávy!
Praha, Praha

Hotel 16 U sv. Kateřiny na pražském Novém Městě

Rodiný Hotel 16 U sv. Kateřiny nabízí velmi útulné ubytování s vyjímečným servisem a příjemným personálem připraveným splnit všechna vaše přání. Hotel se nachází v centru Prahy na Novém Městě, v sousedství botanické zahrady Univerzity Karlovy.
Praha 2, Praha

Počernický pivovar

Počernický pivovar je součástí unikátního areálu Panský dvůr v Dolních Počernicích, který v sobě ukrývá krásné přírodní scenérie zámeckého parku, kvalitní gastronomii i kulturní akce a relaxaci.
Praha 19, Praha

Hospoda U Kalendů v pražském Podskalí

Hospoda U Kalendů v pražském Podskalí vznikla na začátku minulého století. Od roku 2022 je součástí rodiny Ambiente, která se snaží na pestrou tradici tohoto lokálně významného místa navázat. Přijďte ochutnat poctivá pražská jídla a pečlivě ošetřené plzeňské pivo!
Praha 2, Praha