Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům
Památky

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.
Původní vlastnící byli jistí Slavotovští, po nich vévodové Opavští a mnoho dalších šlechtických rodů. Prvním majitelem, který se dostal do křížku, tentokrát ještě se světskou mocí, byl Jaroslav Kapoun ze Svojkova. Roku 1537 byl odsouzen a sťat za hrdelní zločin.

V roce 1590 dům koupil alchymista, špion a šarlatán Edward Kelly, zřídil zde laboratoř a prováděl v ní různé alchymistické pokusy. Nejčastěji ty, jejichž cílem bylo přeměnit olovo ve zlato. Roku 1591 porušil císařský edikt o soubojích a usmrtil jednoho pražského měšťana. Poté byl uvězněn na hradě Křivoklátě, odkud se brzy pokusil prchnout. Při onom nezdařilém útěku si poranil nohu natolik, že mu musela být amputována a nahradila ji dřevěná protéza. Vladař se nad ním slitoval a po této události jej omilostnil. I přes milost však dopadl neslavně. Později přišel i o druhou nohu, z Prahy uprchl do města Most, které prý proklel, a nakonec spáchal v mosteckém Hněvíně (ve věku 42 let) sebevraždu.

Dalším majitelem, který se rovněž přičinil o tajemnou pověst domu, byl hrabě Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk, podivín, který zde měl několik přístrojů zhotovených na principech optiky, elektřiny a magnetismu či figuríny pohybující se na natažené pero i jiné v té době nevysvětlitelné věci, které vzbuzovaly představu, že je spolčen s ďáblem. Po dalších několik let zde sídlil farář Karl Jaenig z nedalekého kostela Sv. Jana Nepomuckého na Skalce. Ač profesí duchovní, byl to opět podivín. Traduje se, že měl rozsáhlé sbírky funerálních předmětů, souvisejících se smrtí. Kolující povídačky ho někdy pasovaly až do role upíra, spícího v rakvi v interiéru obklopeném všemožnými lebkami, kostmi a dokonce i kusy šibenic.

Na počátku 20. století dům zakoupila pro své účely Všeobecná fakultní nemocnice, v jejímž majetku setrval do dnešních dní. V roce 1945 byla stavba poškozena při bombardování, a když se dům rekonstruoval, badatelé zde nalezli mnoho podivností. Kromě cenných maleb třeba i legendární otvor ve stropě, dost velký na to, aby se jím protáhl dospělý muž. Našlo se i sedm koster koček, které mají být dle pověsti zazděny, aby dům chránily a předávaly mu mystickou sílu. Zajímavé je, že alchymisté a mágové ve Faustově domě žili dávno předtím, než byl vůbec postaven – místo bývalo obětištěm temné pohanské bohyni Moraně.

Ani dnes není Faustův dům zcela mimo „alchymistické“ dění – nachází se zde totiž lékárna.

Praha zítra? Město a řeka

Nová výstava v rámci cyklu Praha zítra? reaguje na znovuobnovený zájem města o „svoji“ řeku a představuje veřejnosti aktuální trendy v územním rozvoji říční krajiny na příkladech dvaceti pěti konkrétních projektů, které se na Vltavě či v jejím bezprostředním okolí chystají k realizaci.
Praha 2, Praha

Tříkrálový ples ve středověkém stylu

Zveme vás na 25. historický ples v refektáři pražského Emauzského opatství k příležitosti 25 let od založení taneční školy. Nový rok oslavíme v duchu středověkých tradic a zvyklostí. Vydáme se společně do historie po stopách slavení Vánoc v období středověku.
Praha 2, Praha

Betlémy 2023 – Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa

Na přelomu 19. a 20. století betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy – vyrobili bratři, Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity.
Praha 2, Praha

Prodejní výstava obrazů Yany Dogadkiny

Prodejní výstava obrazů Yany Dogadkiny.
Praha 2, Praha

Troiss v Salmovské literární kavárně

Nezaměnitelný akustický sound – to je slovensko-české trio TROISS.
Praha 2, Praha

Tady a teď – Komorní sbor Subito & multiinstrumentalista Tomáš Reindl aka Omnion

Experimentální spojení adventu, lidského hlasu a realtime looping & processing.
Praha 2, Praha

Růžový máj 2024

Více, než 25 vinařů především z Moravy, degustace růžových vín a klaretů, gastronomie snoubící se s růžovým vínem, bohatý doprovodný program. Takový bude dvanáctý ročník festivalu Růžový máj. Bude se konat v sobotu 18. května na náplavce Rašínova nábřeží.
Praha 2, Praha

Veggie Náplavka 2024

Rašínovo nábřeží ožije jedním z největších evropských open air vegan veletrhů Veggie Náplavka, plným rostlinné gastronomie, ohleduplné ke zvířatům a planetě.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.
Praha 2, Praha

Divadlo Neklid – stálá profesionální scéna v Emauzích

Divadlo Neklid nabízí pestrý repertoár pro všechny věkové skupiny diváků, druhové rozpětí od klasické činohry, moderní činohry k inscenaci v site specific prostoru, přes alternativně loutkové po experimentální formy a scénická čtení.
Praha 2, Praha

Centrum architektury a městského plánování v Praze

Centrum architektury a městského plánování je součástí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o hlavním městě. Je tu pro každého, kdo má zájem o společné plánování a fungování Prahy.
Praha 2, Praha

Kurzy salsy v Praze Na Slovanech

Přijďte si zatančit a naučit se salsu. Lekce pro úplné začátečníky až super pokročilé nedaleko Václavského a Karlova náměstí v Praze. V kurzech se věnujeme moderní salse vycházející z Portorikánského stylu a afro-kubánských kořenů tance a hudby.
Praha 1, Praha

Taneční kurzy Dance4 Los Cazadores Del Ritmo v Praze

Z latino tanců se stal horký magnet, který neustále láká další nadšence, jako star dance. Latino tancování je hitem ve světě. Buďte součástí historie a přidejte se ke stovkám tančících v rytmu Salsy, Bachaty, Zouku nebo Ragga Jamu.
Praha 2, Praha

White Pearl Gallery

White Pearl Gallery se zaměřuje na současnou českou uměleckou scénu, s důrazem na prezentaci médií s dominujícím vizuálním jazykem (malba, objekt, instalace).
Praha 2, Praha

Jízda historickou tramvají po Praze

Pronájem historické tramvaje a jízda historickým centrem patří k nezapomenutelným zážitkům při návštěvě Prahy.
Praha 2, Praha

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Best Western Hotel Moráň

Čtyřhvězdičkový hotel Best Western Hotel Moráň získal certifikaci EU Ecolabel. Návštěvníci Prahy se tak mohou ubytovat v ekologicky šetrném hotelu a přitom v krásné, historické budově v centru města s jedinečnými výhledy na Pražský hrad.
Praha 2, Praha

Kavárna Pražírna I need coffee

Nedaleko Palackého náměstí se nachází kavárnička I Need Coffee, kde si můžete dopřát poctivý šálek kávy!
Praha, Praha

CrossCafe – káva pro lepší den

Originální česká franchisová síť kaváren s přátelskou atmosférou, nabídkou prémiové kávy, horkých i ledových nápojů, dortů vlastní výroby, sendvičů, salátů i vydatných polévek.
Praha 2, Praha

Hotel 16 U sv. Kateřiny na pražském Novém Městě

Rodiný Hotel 16 U sv. Kateřiny nabízí velmi útulné ubytování s vyjímečným servisem a příjemným personálem připraveným splnit všechna vaše přání. Hotel se nachází v centru Prahy na Novém Městě, v sousedství botanické zahrady Univerzity Karlovy.
Praha 2, Praha

Počernický pivovar

Počernický pivovar je součástí unikátního areálu Panský dvůr v Dolních Počernicích, který v sobě ukrývá krásné přírodní scenérie zámeckého parku, kvalitní gastronomii i kulturní akce a relaxaci.
Praha 19, Praha

U Dobré Myšlenky

Noderní restaurace v Praze u Rašínova nábřeží s moderní, ale poctivou českou a vynikající mezinárodní kuchyní.
Praha, Praha

Hospoda U Kalendů v pražském Podskalí

Hospoda U Kalendů v pražském Podskalí vznikla na začátku minulého století. Od roku 2022 je součástí rodiny Ambiente, která se snaží na pestrou tradici tohoto lokálně významného místa navázat. Přijďte ochutnat poctivá pražská jídla a pečlivě ošetřené plzeňské pivo!
Praha 2, Praha

Restaurace Vltava na Rašínově nábřeží

Tato stylová dřevěná restaurace s krásným výhledem na řeku Vltavu a Pražský Hrad stojí na náplavce přímo u přístaviště lodí PPS mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Byla postavena v roce 1945 rodinou Soukupových, kteří se sem v roce 1990 vrátili a dodnes ji provozují bratři Jan a René Soukupovi.
Praha 2, Praha