Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei
Zážitky

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Poslechněte si audio verzi článku
Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!
Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!
 

Nejstarší věda a hvězdné mapy

Není nijak přehnané tvrdit, že astronomie je nejstarší věda. Anebo jedna z nejstarších: vznikla přibližně tři tisíce let před naším letopočtem. Jenže nejstarší ztvárnění hvězdné oblohy je ještě mnohem starší, ať už jde o mamutí kel s vyobrazením souhvězdí Orion z doby kolem roku 32500 př. n. l. nebo malovaný výjev ve francouzské jeskyni Lascaux, který možná zachycuje Plejády v souhvězdí Býka.

Nicméně už před třemi tisíci lety byla stanovena délka roku, která se od té doby měnila jen v detailech. Mnohem důležitější roli než Slunce tehdy hrál Měsíc: bez něj by totiž v noci byla úplná tma. Již staří Babyloňané ale uměli stanovit jeho zatmění, znali doby oběhů planet i jejich dráhy. Egypťané podle Síria dokázali předpovědět počátek záplav a Řekové pojmenovali souhvězdí severní oblohy; ostatně Orion, Perseus, Androméda, Cetus, Kassiopea a další jsou vesměs mytologické postavy starověkého Řecka. Z dvanácti klíčových souhvězdí podél roviny ekliptiky rovněž už ve starověku vznikl dobře známý zvěrokruh s jeho měsíčními znameními. Zná je i ten, kdo jinak o hvězdách neví skoro vůbec nic.

Velmi stará je i nejstarší známá mapa hvězdné oblohy. Její objev v obci Nebra nedaleko Lipska roku 1999 byl světovou senzací a předmět se dlouho považoval za podvrh. Jde o bronzový disk s průměrem 30 centimetrů s modrozelenou patinou a zlatě zdobenými symboly Slunce, Měsíce, několika hvězd a Mléčné dráhy. Odhadované stáří? Podle odborníků pochází přibližně z roku 1600 př. n. l.
 
Disk z Nebry aneb hvězdná mapa z roku 1600 př. n. l.
Hvězdná mapa z dnešní doby

Mikuláš Koperník: ten, který zastavil Slunce a rozhýbal Zemi

O středověku se mluví jako o čase křesťanského tmářství, kdy vědy včetně astronomie převálcovala církevní dogmata a svárliví papežové. Lepší časy pro vědu i chytré hlavy začaly až v době renesance. Průkopníkem moderní astronomie a mužem, který zastavil Slunce a rozhýbal Zemi, byl Mikuláš Koperník (1473–1543). Pocházel z rodiny zámožného kupce a městského radního v Toruni a už při narození mu nechali sestavit horoskop. Hvězdy tehdy rozhodně nelhaly: prozradily, že se právě narodil skvělý filozof a matematik. Mikuláš byl ale mnohem víc než jen to: coby všestranná renesanční osobnost vystudoval několik univerzit, věnoval se teologii i astronomii, medicíně a světskému i církevnímu právu.

Když se někdy kolem roku 1507 se začal zabýval pohybem nebeských těles, nešlo o úplně bezpečnou kratochvíli. V té době na celé čáře vítězila Ptolemaiova koncepce, která naší planetu stanovila středem všehomíra, a to byl i oficiální názor církve. Koperník se vědomě pohyboval na tenkém ledě: sám zastával řadu církevních funkcí, nicméně přesto vytvořil nový – a z pohledu tehdejšího úzkoprsého a církví sešněrovaného světa – revoluční heliocentrický koncept, jímž navždy překročil jeden z milníků moderních dějin.
 

Galileo Galieli: smrt v domácím vězení

To, co dnes ví každý školák, tedy že Země není placka, je kulatá, otáčí se kolem své osy a ještě k tomu společně s ostatními planetami obíhá kolem Slunce, bylo za Koperníkova života ryzí kacířství. Jak je možné, že mu církev kvůli tomu nedělala nepříjemnosti? Jednoduše proto, že své objevy publikoval postupně a kompletní spisy vyšly až v roce jeho smrti.

Ti, kdo přišli po Koperníkovi, tak mohli navázat na jeho myšlenky a neriskovali přitom rovnou krk. I když opatrnost byla na místě, což na vlastní kůži poznal italský astronom, fyzik a matematik Galileo Galilei (1564–1642). Ve své době byl váženým profesorem na univerzitě v Padově, když mu církev zakázala přednášet, podporovat a obhajovat učení o heliocentrickém uspořádání vesmíru.

Galileo zákaz nedodržel, a tak si ho předvolali podruhé. Bylo mu sedmdesát, zdraví mu přestávalo sloužit, a tak na radu přátel uznal své chyby, odvolal tvrzení, že se Země točí kolem Slunce, a tím se zachránil před smrtí na hranici. Dokonce i trest vězení mu změnili na vězení domácí.

Skutečně měl odvahu na odchodu od inkvizičního tribunálu utrousit známou poznámku „...a přece se točí...“? Těžko, a pokud ano, rozhodně ne nahlas. Za zmínku ale stojí, že v říjnu 1992 jej papež Jan Pavel II. po třináctileté práci zvláštní komise rehabilitoval.
 

Otec moderní astronomie a Galileovské měsíce

Galileovi se coby vědci, který objevy předběhl svou dobu, přezdívá otec moderní astronomie. Vzpomeňte si na něj, až zvednete oči k noční obloze: ačkoli nevynalezl dalekohled (ten úplně první si 2. října 1608 nechal patentovat holandský optik Hans Lippershey), byl první, kdo jej použil k pozorování hvězdné oblohy.

Roku 1610 objevil čtyři velké měsíce Jupitera, při pozorování Venuše zjistil, že vykazuje stejné fáze jako Měsíc, objevil sluneční skvrny a krátery na Měsíci. Pozoroval také prstenec planety Saturn a zjistil, že Mléčná dráha se při pozorování dalekohledem rozprskne na nepopsatelné množství hvězd, které pouhým okem nelze rozeznat.

Mimochodem, ani Galilei nedokázal spočítat všechny Jupiterovy měsíce. Jen těch pojmenovaných krouží kolem planety 92, převážná část pak má v průměru méně než deset kilometrů. Ty byly vesměs objeveny až po roce 1975. Čtyři největší měsíce, známé jako Galileovské měsíce jsou Io, Europa, Ganymedes a Callisto.

Jméno italského astronoma po zásluze nesou různé vesmírné projekty a také navigační systém, jehož fungování zajišťuje z Prahy agentura EU pro kosmický program (EUSPA).
 

Hvězdná Rudolfínská Praha, Tycho Brahe a Johannes Kepler

V době renesance se na mapě Evropy rozzářila další hvězda: Rudolfínská Praha. Do mystického města v srdci Evropy lesk císařského majestátu Rudolfa II. přitahoval astrology, astronomy a hvězdáře. Byli mezi nimi šejdíři, kteří císaři slibovali elixíry mládí, Golema či kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně patřili Tycho Brahe (1546–1601) a Johannes Kepler (1571–1630), dva vědci, kteří z Prahy na čas udělali hvězdný střed vesmíru.

Spolupracovali jen dva krátké roky, ale z času, který jim byl dán, vytěžili maximum. Brahe byl vynikající pozorovatel hvězdné oblohy s pomocí jednoduchých přístrojů, které si většinou sám navrhoval. Sestavil katalog 777 hvězd a na základě pozorování Halleyovy komety v roce 1577 odmítl existenci pevných sfér, na nichž podle Ptolemaia měly být pevně připevněny planety. Kepler zase byl excelentní matematik, který například jako první používal logaritmy. Ač se občas ve svých odhadech mýlili, v práci se dokonale doplňovali, neb matematické schopnosti pana Brahe měly své meze a Kepler zase měl po nákaze neštovicemi poškozené ruce i oči, takže kvůli krátkozrakosti viděl hvězdy dost mizerně.

Ostříží zrak byl pro astronomy nikoli výhodou, ale podmínkou. Víte, jak musel zájemce o tuto práci prokázat své pozorovací schopnosti? Bylo to jednoduché a můžete si to vyzkoušet sami: vyjděte v noci ven a podívejte se na Velký vůz. V jeho oji najděte dvojici hvězd Mizar a Alcor. Obvykle jsou snadno viditelné i bez dalekohledu (byť Alcor je na hranici viditelnosti pouhým okem). Pokud vám splývají v jednu, poohlédněte se po jiné profesi.
 

Pozorování hvězd v českých zemích

První písemné zprávy o astronomickém bádání v Čechách pocházejí ze středověku. Právě Brahe a Kepler, dva geniální učenci Rudolfínské Prahy z přelomu 16. a 17. století, využívali pro svá pozorování a práci jednu z prvních tuzemských astronomických observatoří: letohrádek královny Anny v dnešní Královské zahradě a zámek v Benátkách nad Jizerou.

Hned za ní se řadí Astronomická věž pražského Klementina, dostavěná v roce 1722. O její vybudování se zasloužil jezuitský kněz, fyzik, astronom, matematik a meteorolog Joseph Stepling (1716–1778) a systematická měření, která zavedl roku 1752, se v Klementinu provádějí dodnes. Nakonec ale před pozorováním hvězd dostalo přednost počasí, a dnes je Klementinum díky systematickým záznamům celosvětově unikátní a zároveň nejdéle souvisle měřící meteorologickou stanici na našem území.
 

Hvězdné rekordy a hvězdárny České republiky

První lidovou hvězdárnu v Čechách zřídil v roce 1895 baron Artur Kraus (1854–1930) v Pardubicích. V roce 1895 si podnikatel, popularizátor astronomie, průkopník sportu a milovník všech technických novinek pronajal horní patro věže pardubického zámku, kde si zřídil observatoř, v roce 1912 pak otevřel ve svém domě Na Staré poště lidovou hvězdárnu na terase. Fungovala až do roku 1931, Krausovo jméno dnes připomíná Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích.

Po celé naší zemi dnes funguje několik desítek hvězdáren s různou specializací a zaměřením. Srdcem současné české astronomie je Astronomický ústav Akademie věd České republikyOndřejově; zdejší hvězdárna zahájila provoz v roce 1906.

Zajímavý titul naší nejvýše položené hvězdárnyObservatoř Kleť, hvězdárna na vrcholu hory Kleť v nadmořské výšce 1070 metrů v Blanském leseJihočeském kraji. Slouží také jako kosmická hlídka, jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů, tedy malých těles přibližujících se k Zemi, která by pozemskou civilizaci mohla ohrozit srážkou. Na Kleť vás vyveze lanovka, na vrcholu můžete též navštívit nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách (1825) s horskou chatou a restaurací.
Meteorický roj Orionidy

2. 10.7. 11.
Meteorický roj Orionidy

Každoročním meteorickým rojem jsou podzimní Orionidy. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu 2024.

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17. 7.24. 8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.

Jasná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas – viditelná pouhýma očima

27. 9.31. 10.
Jasná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas – viditelná pouhýma očima

Od konce září do konce října 2024 bude daleko od měst viditelná – i pouhým okem kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas. Pomocí dalekohledu by mělo jít rozeznat i ohon komety. Nacházet se bude na večerní obloze po západu Slunce.

Lyridy – dubnový meteorický roj

16. 4.25. 4.
Lyridy – dubnový meteorický roj

Během dubna 2024 nás čeká každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Lyridy jsou mezi meteorickými roji každoročním uvítáním do jara. Zejména v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost patřit i bolidy.

Srpnový superúplněk

19. 8.20. 8.
Srpnový superúplněk

Na noční srpnové obloze bude možné dne 19. 8. 2024 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane ve středu 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně: dojde k ní 20. března 2024 ráno ve 4:06 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den. Ale skutečně je to tak?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera

Rudolfinská Praha: mystické město v srdci Evropy, kam lesk císařského majestátu přitahoval astrology, astronomy a hvězdáře. Byli mezi nimi šejdíři, kteří Rudolfovi II. slibovali elixíry mládí i kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně se patřili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Dán a Němec, pozorovatel hvězd a excelentní matematik. Dva vědci, kteří z Prahy na čas udělali hvězdný střed vesmíru.

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. Letos úplné zatmění Slunce nastane 8. dubna 2024, ovšem vidět bude pouze v Severní Americe. Na evropské zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat...

Seznamte se: slavní hvězdáři a astronomové

Seznamte se: slavní hvězdáři a astronomové

Léto je nejlepší čas k pozorování hvězd, a tak stojí za to připomenout si slavné hvězdáře a astronomy. S řadou z nich se setkáte při pozorování noční oblohy či Slunce na hvězdárnách a planetáriích, ale objevíte je i na Kudy z nudy. Seznamte se s osobnostmi hvězdné oblohy!

Co uvidíme v roce 2023 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2023 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten si přijde letos na své. Kromě zatmění Venuše se v roce 2023 můžeme těšit i na výrazné měsíční zatmění nebo dobře pozorovatelnou kometu. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

Dění na obloze nabízí řadu překrásných zážitků včetně nejpozoruhodnějších úkazů, jaké můžeme jednou za čas vidět i bez speciálního vybavení: zatmění Měsíce a zatmění Slunce. Astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje, se nazývá zatmění Slunce. Taková situace může nastat, pouze pokud je Měsíc v novu. Jakou mají tato nebeská představení historii, kdy lidstvo pochopilo jejich zákonitosti a co kouzelná nebeská představení provází?

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Když se řekne Golem, asi si vzpomenete hlavně na obří hliněnou postavu z dvojdílné komedie Císařův pekař – Pekařův císař. Je to ale jen jedna z mnoha podob záhadné bytosti, která údajně ožila někdy v 16. století a zase záhy zmizela. Kdo byl Golem, kdo ho stvořil a jak skončil?

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Detektivka stará 420 let: jak zemřel astronom Tycho Brahe?

Detektivka stará 420 let: jak zemřel astronom Tycho Brahe?

Když padne zmínka o dánském astronomovi, který žil a pracoval na dvoře císaře Rudolfa II., víte, že tím mužem byl slavný Tycho Brahe. Jinak ovšem většina z toho, co jste o něm kdy slyšeli, jsou jen lži a drby. Portál Kudy z nudy vám jej připomene právě teď, kdy uplynulo 420 let od jeho smrti.

Poznejte s námi fascinující vesmír

Poznejte s námi fascinující vesmír

Je jen málo věcí, které zajímají člověka více než vesmír a to, co se v něm děje. Fascinuje nás jeho nekonečný prostor, miliardy hvězd a planet, ale i to, jak jsme proti němu sami zcela titěrní a nepatrní. Fascinoval už Jana Nerudu, když psal svoje Písně kosmické, a nic se na míře našeho okouzlení od 19. století nezměnilo. Víme toho pochopitelně mnohonásobně více než tenkrát. Objevy, které vědci díky moderním pozorovacím zařízením dělají prakticky každý den, nám dávají do vesmíru nahlédnout více než kdy předtím.

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy

Máte rádi tajemno, neobjasněné a nevysvětlené příběhy či prostě jen milujete záhady? Naše matička Praha skrývá spoustu tajemství a temných příběhů ze své minulosti. Mnohá tajemství přežívají dodnes a stále nebyla zcela odhalena. Vydejte se s námi za některými záhadami Prahy.

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Planetárium Uherský Brod

Planetárium Uherský Brod

V samotném centru města Uherský Brod, v podhůří Bílých Karpat, se nachází Planetárium Uherský Brod. Celoročně nabízí širokou škálu programů pro návštěvníky všech věkových kategorií bez ohledu na počasí "v reálném světě".

Hvězdárna Uherský Brod

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Renesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná

Renesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná

Ve sbírkách Národního technického muzea se nachází vzácný exponát – renesanční armilární sféra, jediná ze své doby u nás dochovaná. Jedná se o zjednodušený model nebe, pozorovací a měřicí přístroj geocentrického typu z let 1560–1580.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Další aktuality

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu , Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Den země v Zoo Ostrava 2024, Mezinárodní den památek na hradě Šternberk, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Nejlepší a největší čarodějnice – přehled kouzelných míst, kde si užijete letošní čarodějnice

Možná už přesně víte, kde si užijete letošní pálení čarodějnic, možná si necháte poradit. Portál Kudy z nudy je na poslední dubnovou noc řádně připravený a nápady se to u nás jen hemží. Pojďte se podívat na pár tipů, kde nebude o zábavu nouze. Některé akce se konají již o víkendu před čarodějnicemi.
Zážitky

Užijte si s dětmi zábavu pod střechou

Tropické vedro nebo naopak déle trvající déšť a chladno nemusí vždy znamenat konec zábavy pro vás nebo vaše děti. Pojďte se podívat na místa, kam můžete vyrazit během horkých letních dnů anebo naopak v průtrži mračen se svými dětmi, a užít si společně skvělý den!
Zážitky

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky