ÚvodAktualitySeznamte se: slavní hvězdáři a astronomové
Zážitky

Seznamte se: slavní hvězdáři a astronomové

  • 18. července 2023
Léto je nejlepší čas k pozorování hvězd, a tak stojí za to připomenout si slavné hvězdáře a astronomy. S řadou z nich se setkáte při pozorování noční oblohy či Slunce na hvězdárnách a planetáriích, ale objevíte je i na Kudy z nudy. Seznamte se s osobnostmi hvězdné oblohy!
Lesk císařského majestátu v době Rudolfa II. lákal do Prahy astrology, astronomy a hvězdáře z celé Evropy. Byli mezi nimi šejdíři, kteří císaři slibovali elixíry mládí i kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně se patřil Tadeáš Hájek z Hájku, osobní lékař císaře Rudolfa II. O jeho díle se pochvalně zmínil i dánský astronom Tycho Brahe. Ačkoli v Praze žil jen dva roky, jeho jméno je dodnes známé včetně historické detektivky, provázející jeho smrt. Jeho nejbližším spolupracovníkem byl Jan Kepler, který v rudolfinské Praze prožil nejlepší léta svého strastiplného života: zkoumal funkce oka, napsal pojednání o optice a dioptrice, a sestrojil hvězdářský dalekohled. Na Kudy z nudy poznáte i velikány astronomie, jako byli Mikuláš Koperník a Galileo Galilei, v Praze se pak můžete zastavit v Národním technickém muzeu, které má ve svých sbírkách nejvýznamnější sbírku astronomických přístrojů v českých zemích.

Při putování po Davidově stezce si vzpomenete na významného vědce, geodeta a astronoma Aloise Martina Davida. Třiatřicet kilometrů dlouhá trasa spojuje klášter Teplá a klášterní hřbitov s Davidovým hrobem s jeho rodištěm v Dřevohryzech a zříceninou jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu. Pozveme vás také na hvězdárnu v Ondřejově, kterou na přelomu 19. a 20. století založil Josef Jan Frič, na prohlídku astronomické věžeKlementinu anebo na Štefánikovu hvězdárnu na Petříně: Milan Rastislav Štefánik, jedna z největších osobností slovenských dějin, totiž vedle stavebního inženýrství, filozofie a fyziky studoval také astronomii.

Kromě slavných osobností ale neuškodí ani seznámení s tím, co se v roce 2023 odehrává na obloze – zkrátka abyste věděli, kdy a na co zaměřit svou pozornost. Nejbližší krásné zážitky nabídnou Perseidy: meteorický roj bývá aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna 2023, vrcholit letos má v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna.
 
Letní zážitky s vědou, které nikdy neomrzí! Zážitky

Letní zážitky s vědou, které nikdy neomrzí!

Česká science centra, hvězdárny a planetária chystají na léto řadu novinek i poutavý program pro malé i velké návštěvníky. Na cestu za poznáním se mohou lidé vydat v Brně, Ostravě, Liberci, Plzni, Hradci Králové a v Olomouci. Všude tam nebude mít nuda šanci!

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei Zážitky

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Co uvidíme v roce 2023 na hvězdné obloze? Příroda

Co uvidíme v roce 2023 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten si přijde letos na své. Kromě zatmění Venuše se v roce 2023 můžeme těšit i na výrazné měsíční zatmění nebo dobře pozorovatelnou kometu. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

První mezinárodní oblast v Evropě i na světě – Jizerská oblast tmavé oblohy

První mezinárodní oblast v Evropě i na světě – Jizerská oblast tmavé oblohy

Ze tmy se stal ohrožený druh: ubývá a je jí stále méně. Protože přirozeně tmavá noční obloha je kvůli umělému osvětlení čím dál vzácnější, začaly vznikat oblasti tmavé oblohy. Jsou to místa, kde se dá pozorovat noční obloha v plné kráse. V rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 vznikla česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy: první mezinárodní oblast v Evropě i první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě.

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce Zážitky

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

Dění na obloze nabízí řadu překrásných zážitků včetně nejpozoruhodnějších úkazů, jaké můžeme jednou za čas vidět i bez speciálního vybavení: zatmění Měsíce a zatmění Slunce. Astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje, se nazývá zatmění Slunce. Taková situace může nastat, pouze pokud je Měsíc v novu. Jakou mají tato nebeská představení historii, kdy lidstvo pochopilo jejich zákonitosti a co kouzelná nebeská představení provází?

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí? Životní styl

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Televize, rozhlas, deníky, internet, speciální aplikace: když chcete vědět, jaké bylo, je anebo bude počasí, stačí si vybrat kteroukoliv z možností. Díky moderním technologiím víte, zda jít na procházku se psem hned nebo za hodinu, jestli plánovat venkovní oslavy anebo kdy se vydat na dovolenou. Moderní technologie vám dokonce k větru, dešti nebo sněžení přidají procenta pravděpodobnosti a další důležité údaje. Víte, že Světový den meteorologie se každoročně slaví 23. března už od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization – WMO)?

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce? Zážitky

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. Letos úplné zatmění Slunce nastane 8. dubna 2024, ovšem vidět bude pouze v Severní Americe. Na evropské zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat...

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Rudolf II. (18. července 1552, Vídeň – 20. ledna 1612, Praha) byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, který proslul nejen svými vladařskými schopnostmi, ale také citem pro kulturu a umění. Za jeho působení se Praha stala nejvýznamnějším kulturním městem Evropy, kam císař zval nejrůznější umělce a vědce své doby. Na Pražském hradě vznikla nejrozsáhlejší sbírka uměleckých předmětů, která neměla v tehdejším světě obdoby a která položila základ mnoha současným evropským galeriím. Bohužel, velká část Rudolfovy sbírky vzala za své při rabování Švédy v letech 1631-1632 za třicetileté války.

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera Zážitky

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera

Rudolfinská Praha: mystické město v srdci Evropy, kam lesk císařského majestátu přitahoval astrology, astronomy a hvězdáře. Byli mezi nimi šejdíři, kteří Rudolfovi II. slibovali elixíry mládí i kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně se patřili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Dán a Němec, pozorovatel hvězd a excelentní matematik. Dva vědci, kteří z Prahy na čas udělali hvězdný střed vesmíru.

30 tipů, kam do planetária či hvězdárny Zážitky

30 tipů, kam do planetária či hvězdárny

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Hvězdárny a planetária jsou atraktivním cílem odkud si odnesete nevšední zážitky.

Sluneční hodiny Kleť na Šumavě – nejvýše položené sluneční hodiny v České republice

Sluneční hodiny Kleť na Šumavě – nejvýše položené sluneční hodiny v České republice

Hodiny najdete na nejvyšším vrcholu Blanského lesa, tedy na Kleti. Jsou to vícenásobné hodiny, na stanovišti s nejvyšší nadmořskou výškou (1038 m n.m.) v ČR. Postaveny sem byly v roce 1974 a jsou vytvořeny podle návrhu P. Peška z kamene, mědi a stříbra. Hodiny jsou multifunkční a určování času je jen jedna z mnoha funkcí, které poskytují.

Hvězdárna Kleť v Blanském lese – nejvýše položená hvězdárna v České republice

Hvězdárna Kleť v Blanském lese – nejvýše položená hvězdárna v České republice

Hvězdárna Kleť stojící v nadmořské výšce 1 070 m je nejvýše položenou hvězdárnou v České republice a světově známá výzkumem planetek a komet. Dosud 327 planetek objevených na Kleti zařadila Mezinárodní astronomická unie mezi potvrzené objevy se spolehlivě určenou dráhou.

Jizerka v Jizerkách – místo s nejhustší tmou v České republice

Jizerka v Jizerkách – místo s nejhustší tmou v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy je první oblastí tohoto druhu na území České republiky a první taková mezinárodní oblast na světě. Tma Jizerských hor není absolutní (ta už se v Evropě nenachází), ale je stále lepší než na většině území České republiky.

Pád meteoritu na ves Odranec 1619  – druhý nejstarší meteorit v Česku

Pád meteoritu na ves Odranec 1619 – druhý nejstarší meteorit v Česku

Druhým nejstarším meteoritem na území České republiky, o kterém je něco známo, je meteorit, který spadl roku 1619 u moravské vsi Odranec. Zatímco u nejstaršího, loketského Zakletého purkrabího, víme jen přibližně, že spadl někdy ve 14. století, okolnosti pádu meteoritu u Odrance jsou dobře známé.

Další aktuality

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Už ho nesou! v Trutnově 2024, Za kováři na Šlakhamr 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Lodě na vltavské vodě 2024, Hradní jarmark na Svojanově 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Slavnostní zahájení lázeňské sezóny 2024 v Sanatoriích Klimkovice, Kmotra smrt na hradě Sovinec 2024, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.
Zážitky

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
Zážitky

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky