Úvod > Co chcete dělat? > Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích
Zážitky

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Nejde o hvězdárnu pověřenou astronomickým výzkumem. Umožňuje však, především laické veřejnosti, přímé pozorování vesmírných těles a objektů. Na teplické hvězdárně se provádí pozorování zákrytů hvězd Měsícem a pozorování zákrytů hvězd planetkami. Zdejší hvězdárna prošla rekonstrukcí, která změnila objekt v architektonický klenot. Unikátní kombinace dřeva, kamene a ušlechtilého titanzinku vytvořila novou dominantu celé krajiny. Teplická hvězdárna se po rekonstrukci v roce 2019 stala stavbou kraje.

Pozorovacími stanovišti teplické hvězdárny jsou její dvě kopule, které umožňují ochranu přístrojů před nepříznivým počasím. Obě kopule mají průměr 5 metrů, jsou otočné a mají rozevíratelné štěrbiny, takže lze pozorovat libovolné místo oblohy. Z hvězdárny lze pozorovat jakékoliv místo na viditelné hvězdné obloze, protože obě kopule jsou otočné okolo celé své osy. V každé kopuli je přenosný dalekohled Somet-binar 25x100 se stativem. Pozorovat můžete jak denní, tak i noční oblohu.

Planetárium zobrazuje hvězdy severní a jižní oblohy, ale i Slunce, Měsíc a planety sluneční soustavy viditelné pouhým okem. Pomocí soustavy diaprojektorů a řídícího systému lze sledovat diafonní pořady. K dispozici je také datavideoprojektor, umožňující promítání filmů, nebo počítačovou projekci. Pro větší skupiny je možné předem dohodnout termín prohlídek i mimo návštěvní dobu.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021
Sportovní šerm v Teplicích

Sportovní šerm v Teplicích

Teplice, Severozápadní Čechy
Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Teplice, Severozápadní Čechy
Botanická zahrada Teplice

Botanická zahrada Teplice

Teplice, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí