!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa
Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa

Kleť, královna jihočeských hor a kopců, je nejvyšší horou Blanského lesa (1083,2 m n. m.). Je viditelná ze značné části jižních Čech jako táhlý hřeben s typickou siluetou známé rozhledny a televizního vysílače.
Hora Kleť leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic, v Šumavském podhůří. Zalesněný vrchol představuje nejvyšší bod Blanského lesa.

Na vrcholu se nachází hvězdárna, televizní vysílač (170 m), kamenná Josefova rozhledna (nejstarší svého druhu u nás), kterou nechal postavit Kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku v roce 1825 a Tereziina chata - roubená horská chata s restaurací. Rozhledna je 18 m vysoká a za příznivých podmínek se z ní otevře nádherný panoramatický pohled na část Šumavy, Budějovicko, Novohradské hory, jadernou elektrárnu Temelín a pokud je opravdu jasné počasí je vidět i panoráma Alp. Na rozhledně najdete také informace o historii okolí včetně historických map. Kousek od rozhledny stojí sluneční hodiny.

Na vrchol se můžete dostat jednosedačkovou lanovkou z obce Krasetína, která je 1752 m dlouhá a zdolává převýšení 346 m. Jízda trvá zhruba dvacet minut. Na sedačky lze umístit lyže i kola a na nich pak sjet zpět, nebo zažít adrenalinovou jízdu na zapůjčených koloběžkách.

Na observatoři Kleť bylo dosud objeveno 1019 planetek, což představuje přední umístění v celosvětové statistice a je nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách. Pro návštěvníky je otevřena stálá výstava astronomických fotografií pořízených na Observatoři Kleť (komety, planetky, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie aj.). Za jasného počasí zde zhlédnete v projekci sluneční skvrny.
 

Přírodní rezervace Kleť

Předmětem ochrany přírodní rezervace na severozápadním úbočí hory je smíšený podhorský les s komplexem acidofilních bikových a třtinových bučin, místy až pralesovitého charakteru. Ze svahů vystupují mrazové sruby a skalní hradby. Žije zde i druhově pestrá fauna bezobratlých a obratlovců, vázaných na přirozené smíšené porosty. Původní bukový prales na svazích hory se dochoval v původní podobě, jakou takové porosty ve střední Evropě mívaly, než je nahradily smrky.

Zajímaví jsou zde i místní mravenci, kteří jsou glaciálním reliktem a jinde než v Blanském lese se u nás nevyskytují. Mezi další živočichy žijící v bukovém pralesu je krkavec velký a sýc rousný. Nechybí ani bohaté společenství brouků (střevlík, lesák a potemník) a horských plžů (řasnatka nadmutá, závornatka křížatá a slimáčník horský). Vstup do rezervace je povolen pouze po značených cestách.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion U Ševců

Restaurace a penzion U Ševců

Holubov, Jižní Čechy
Hotel Latrán v Českém Krumlově

Hotel Latrán v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Hostinec Depo v Českém Krumlově

Hostinec Depo v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Šatlava – středověk v Českém Krumlově

Šatlava – středověk v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy