ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

Poslechněte si audio verzi článku
Dění na obloze nabízí řadu překrásných zážitků včetně nejpozoruhodnějších úkazů, jaké můžeme jednou za čas vidět i bez speciálního vybavení: zatmění Měsíce a zatmění Slunce. Astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje, se nazývá zatmění Slunce. Taková situace může nastat, pouze pokud je Měsíc v novu. Jakou mají tato nebeská představení historii, kdy lidstvo pochopilo jejich zákonitosti a co kouzelná nebeská představení provází?
 Na Kudy z nudy se mimo jiné dozvíte, co nás čeká v roce 2024 na hvězdné obloze.
 

1. První písemný záznam o zatmění Slunce

Zatmění Slunce a Měsíce pozorují lidé už od pravěku, ale vykládali si je různě. Zatímco ve starověkém Řecku dobře věděli, proč a jak k zatmění dochází, staří Číňané sice zatmění pečlivě pozorovali, a dokonce dokázali odhadnout, kdy nastane, ale neměli úplně jasno v tom, proč k němu dochází.

Přesto se kvůli zatmění Slunce popravovalo, a to v roce 2138 před Kristem. Dva dvorní astronomové tehdy měli upozornit císaře na blížící se úplné zatmění, jenže se opili a na Slunce i císaře zapomněli. Trestu smrti neunikli, ale alespoň po nich zůstal první písemný záznam o slunečním zatmění.
 

2. Druhy zatmění Slunce: úplné, částečné a prstencové

Proč k zatmění Slunce dochází? Měsíc na své dráze prochází mezi Zemí a Sluncem a na zemský povrch dopadne jeho stín. Podle toho se také rozlišuje několik druhů zatmění. Úplné zatmění nastává, když Měsíc zcela zakryje Slunce, částečné zatmění se dá pozorovat v místech dopadajícího polostínu. Vzácné je prstencové zatmění: k němu dochází, když jsou Slunce a Měsíc v jedné přímce a Slunce uvidíte jako zářivý prstenec okolo Měsíce.
 

3. Pás totality

Pojem, který zní pro země bývalého východního bloku výhružně, ve skutečnosti pouze označuje úzký pás, v němž se zatmění dá pozorovat jako úplné. Dosahuje šířky od stovky přibližně do 270 kilometrů a na jednom konkrétním místě Země se opakuje přibližně jednou za 360 let.

V českých zemích bylo úplné zatmění Slunce 29. října 878 za vlády knížete Svatopluka, o zatmění 7. června 1415 se říkalo, že předpovědělo upálení Mistra Jana Husa. V Praze došlo k poslednímu úplnému zatmění Slunce 12. května 1706, v roce 1842 se pak úplné zatmění Slunce dalo pozorovat z moravsko-slovenského pomezí. Moc zpráv se o něm ale nedochovalo, možná bylo zataženo a zatmění tak uniklo pozornosti.
 

4. Kdy bude zatmění Slunce?

Do roku 2030 se u nás dočkáme pěti částečných zatmění. To nejbližší bude 29. března 2025, maximální zakrytí okolo 22 procent bude nejlépe viditelné na severozápadě Čech v Ústeckém a Karlovarském kraji. Nejvýraznější zatmění s 88% zakrytím slunečního disku se odehraje 12. srpna 2026, další tři pak 2. srpna 2027 (52 %), 12. června 2029 a částečné prstencové zatmění Slunce 1. června 2030.
 

5. Kdy a kam se jet podívat na další úplné zatmění Slunce?

Za každým úplným zatměním Slunce do pásu totality vyjíždí lidé z celého světa: astronomové, běžní cestovatelé i expedice, které pořádají hvězdárny, astronomické ústavy, univerzity i cestovní kanceláře. Pro všechny případné zájemce máme dobrou zprávu: za úplným zatměním Slunce v srpnu 2026 stačí dojet do Španělska nebo na Island. Další zatmění v srpnu 2027 bude jako úplné viditelné ze severní Afriky a Egypta.
 

6. Jak je důležité počasí?

Hodně. Stačí, aby bylo zataženo, a z krásného přírodního úkazu není nic. Přesto v daleké budoucnosti zatmění Slunce navždy skončí, a to až se Měsíc od Země vzdálí natolik, že úplná zatmění přestanou být pozorovatelná. Neděláme si z vás blázny, Měsíc se od Země skutečně vzdaluje, a to rychlostí asi 3,75 cm za rok. Pokud nezpomalí, bude s pozorováním zatmění konec asi tak za jednu miliardu let.
 

7. Jak a čím pozorovat zatmění Slunce?

S pozorováním zatmění Měsíce si nemusíme lámat hlavu, se zatměním Slunce je to ale horší. Jak správně tušíte, při přímém pohledu na Slunce hrozí vážné či dokonce trvalé poškození zraku. Ať už je zatmění částečné nebo úplné, budete potřebovat speciální filtr, které ztlumí nebezpečný sluneční svit a ochrání vaše oči.

Nejlepší jsou speciální brýle nebo fólie, vyrobené přímo pro pozorovatele Slunce, svářečské filtry stupně 13 a vyšší, anebo jakékoliv brýle či filtry zakoupené na nejbližší hvězdárně. Použít také můžete osvícený rentgenový snímek a pozorovat Slunce přes jeho neozářenou, tmavou část. Pokud jste ho už ale někdy použili, dejte si pozor, aby nebyl poškrábaný a nepropouštěl víc světla než je bezpečné.

Naopak nevhodná jsou doma vyrobená sklíčka zanesená sazemi, jakékoliv sluneční brýle i hojně doporučovaný magnetický kotouč z diskety; ten neodfiltruje nebezpečné infračervené záření. Nepoužívejte ani náhodně objevené barevné fólie: nikdy nevíte, jakou složku slunečního záření propouští a jakou ne.
 

Zážitky na hvězdárnách aneb kosmický podzim ve velkém stylu

Podívejte se na portál Kudy z nudy a přečtěte si, co nás na hvězdné obloze v roce 2024 čeká. Speciální programy a pozorvání oblohy chystají v průběhu roku všechny tuzemské hvězdárny a planetária.

Na podzim se v Česku pravidelně pořádají dvě významné kosmické akce: říjnový EU Space Week a v listopadu tradično Czech Space Week, festival plný kosmických akcí. Akci podporuje Hvězdárna a planetárium Brno a Planetum / Planetárium Praha.
Hvězdárna města Mladá Boleslav Zážitky

Hvězdárna města Mladá Boleslav

Mladoboleslavská observatoř je typickou lidovou hvězdárnou a byla poprvé otevřena společně s 9. základní školou Pastelka v roce 1995. Kopule s průměrem 6 metrů se nachází na proskleném tubusu ve výšce 25 metrů nad zemí a tvoří tak stavební dominantu v širokém okolí.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. Letos úplné zatmění Slunce nastane 8. dubna 2024, ovšem vidět bude pouze v Severní Americe. Na evropské zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat...

Petr Horálek – úspěšný fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie

Petr Horálek – úspěšný fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie

Petr Horálek (* 21. července 1986, Pardubice) cestuje po světě za vzácnými nebeskými úkazy a noční oblohou. Jeho snímky opakovaně vybírá NASA jako prestižní Astronomické snímky dne, další znáte jako české astrofotografie měsíce.

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás Příroda

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir vztyčený v pravěku, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Hvězdárna a planetárium Teplice Zážitky

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Meteorický roj Geminidy

6. 12.17. 12.
Meteorický roj Geminidy

Prosincové Geminidy patří k nejaktivnějším meteorickým rojům v roce. Adiant Geminid se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Částečné zatmění Měsíce – zatmění zářijového superúplňku

18. 9.
Částečné zatmění Měsíce – zatmění zářijového superúplňku

Ve středu 18. září se ve večerních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu – nastane částečné zatmění Měsíce. Ten se bude jevit jako „obří“ a „mimořádně jasný“.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Nedaleko obce Bezvěrov na Plzeňsku stojí nepřehlédnutelná dominanta vysílač Krašov, který je se svou výškou 342 metrů nejvyšší stavbou Plzeňského kraje a zároveň druhou nejvyšší stavbou v ČR. Samotný areál vysílače je sice uzavřený, ale i tak se tato dominanta stává vyhledávaným místem turistů.

Detektivka stará 420 let: jak zemřel astronom Tycho Brahe?

Detektivka stará 420 let: jak zemřel astronom Tycho Brahe?

Když padne zmínka o dánském astronomovi, který žil a pracoval na dvoře císaře Rudolfa II., víte, že tím mužem byl slavný Tycho Brahe. Jinak ovšem většina z toho, co jste o něm kdy slyšeli, jsou jen lži a drby. Portál Kudy z nudy vám jej připomene právě teď, kdy uplynulo 420 let od jeho smrti.

Renesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná

Renesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná

Ve sbírkách Národního technického muzea se nachází vzácný exponát – renesanční armilární sféra, jediná ze své doby u nás dochovaná. Jedná se o zjednodušený model nebe, pozorovací a měřicí přístroj geocentrického typu z let 1560–1580.

Další aktuality

O prázdninách ožívají hrady a zámky i v noci

Červenec a srpen je k zasvěcen nočním prohlídkám. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si památky v netradičním čase a okusit specifickou atmosféru nočních prohlídek. Noční prohlídky bývají navíc často doplněné speciálním programem. Kde zažijete jedinečnou atmosféru nočního hradu či zámku? To už vám poradí Kudy z nudy.
19. červenec 2024 12:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark, Keltská noc 2024 v Plumlově, Zátopkův zlatý týden 2024, Za pohádkou na Zubačku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:00
Zážitky

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky