Úvod > Kalendář akcí > Perseidy - letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Perseidy - letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Kdy 9. srpen 2019 - 24. srpen 2019 Historické a vojenské akce
Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory.
Perseidy mají svůj radiant v souhvězdí Persea. Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází mezi 11. a 13. srpnem.

Meteorický roj Perseid je znám už 1755 let. První zmínky o něm pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování Křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako "slzy svatého Vavřince".

Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami a dokonce určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou asi 134 let se naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se k němu přiblíží až v roce 2126.

Pravidelně nám ji ale připomíná roj Perseid tím, jak Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází na své dráze v blízkosti prachového proudu rozptýleného za kometou. Prachové částice zvané meteoroidy padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složena z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří. Nejvíce jich padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.
 

Pozorování 2019

Pozorování perseid tentokrát nebude taková podívaná, jako loni, kdy pro zájemce o "nebeskou show" panovaly ideální podmínky. Problémem letošního pozorování maxima Perseid bude Měsíc, který bude krátce před úplňkem a bude tak svítit prakticky po celou noc a rušit pozorování, zejména slabé meteory nebudou vidět vůbec. Díky fázi Měsíce v novu 11. srpna budou podmínky prakticky ideální až v roce 2023.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Tábořiště Na Břečkárně v Ratajích nad Sázavou

Tábořiště Na Břečkárně v Ratajích nad Sázavou

Rataje nad Sázavou, Střední Čechy
Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Vlkančice, Střední Čechy
Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Sadská, Střední Čechy
Taroucafe - kavárna v průhonickém zámku

Taroucafe - kavárna v průhonickém zámku

Průhonice, Střední Čechy