Úvod > Aktuality > Poznejte s námi fascinující vesmír
Zážitky

Poznejte s námi fascinující vesmír

  • Vydáno4. října 2012
Je jen málo věcí, které zajímají člověka více než vesmír a to, co se v něm děje. Fascinuje nás jeho nekonečný prostor, miliardy hvězd a planet, ale i to, jak jsme proti němu sami zcela titěrní a nepatrní. Fascinoval už Jana Nerudu, když psal svoje Písně kosmické, a nic se na míře našeho okouzlení od 19. století nezměnilo. Víme toho pochopitelně mnohonásobně více než tenkrát. Objevy, které vědci díky moderním pozorovacím zařízením dělají prakticky každý den, nám dávají do vesmíru nahlédnout více než kdy předtím.
A právě k onomu nahlédnutí slouží hvězdárny a planetária rozesetá po celé České republice. Na to, jak malou zemí jsme, jsou naši hvězdáři na velmi vysoké úrovni a čas od času se jim podaří stát u některého dalšího významného objevu. Chcete u něj být i vy? Pokud ano, nechte se pozvat na některý z programů, které pořádá každá z observatoří. Budete nejen poučeni, ale zcela jistě také okouzleni tím, co vám bude dovoleno spatřit.

1. Ondřejovská hvězdárna Akademie věd
Akademie věd má svou hvězdárnu v Ondřejově nedaleko Prahy. Vyznačuje se největším zrcadlovým dalekohledem u nás (dvoumetrovým), který sem byl nainstalován v 70. letech minulého století. Secesní budovy jsou obklopeny arboretem, které zaručuje velmi příjemnou procházku před nebo po pozorování hvězd. Navštívit můžete i Astronomické muzeum V. Šafaříka.

2. Sexy vesmír mají v Brně
Pod heslem „vesmír je sexy“ láká na Kraví horu v Brně planetárium M. Koperníka, které patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jedním z důvodů je jeho dvousetmístné planetárium, které dokáže zobrazit hvězdnou oblohu viditelnou z kteréhokoli místa na Zemi. Planetárium také vyniká množstvím programů, které vychovávají už více než půl století astronomické amatéry z celé Moravy a okolí. Sem se návštěvníci rádi vracejí, tak to také zkuste.

3. Za výbuchy na Slunci na Petřín
Nedaleko lanovky na Petříně naleznete Štefánikovu hvězdárnu, která je ideálním zakončením nejen víkendového odpoledne. Probíhají zde pravidelné programy pro děti i dospělé a je možno zkoumat tu denní i noční oblohu. Nejčastěji se ale na Petříně pozoruje Slunce a jeho aktivity. Když budete mít štěstí, uvidíte i pořádnou erupci!

4. Astronomická pohádka v Hradci Králové
Hřeben mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové patří mezi nejkrásnější místa Hradce. A právě tady najdete hvězdárnu a planetárium, kde mají program pro celou rodinu. Pro ty nejmenší hvězdáře zde připravili dokonce astronomickou pohádku. V okolí si můžete také projít naučnou Planetární stezku, na níž se dozvíte nejrůznější vesmírné zajímavosti.

5. Univerzitní planetárium v Ostravě
Vysoká škola báňská v Ostravě má vlastní hvězdárnu a planetárium, které jsou však přístupné také široké veřejnosti (konkrétně ve středu a v sobotu). Pokud jste ze severu Moravy, je pro vás hvězdárna J. Palisy ideální příležitostí, jak se dozvědět něco nového o vesmíru. K dispozici je také minigalerie MIRA, která může tvořit doplněk k příjemnému odpoledni v planetáriu.

6. Za dokonalou iluzí do Stromovky
Celých 843 metrů čtverečních zaujímá promítací plocha pražského planetária, čímž se řadí mezi největší na světě. Kopule je vysoká 15 metrů a do sálu se vejde 210 diváků. Sál Cosmorama dokáže díky svým jedinečným systémům dokonale simulovat hvězdnou oblohu. Od roku 2009 používá planetárium nový software, který obsahuje desítky nejrůznějších programů týkajících se kosmu. Po návštěvě si budete připadat skoro jako byste navštívili samotný vesmír.

7. Na lov komet do Uherského Brodu
Hvězdárna v Uherském Brodu vám poskytne návod, jak se vypořádat s lovem komet na hvězdné obloze. Vysvětlí vám zde vše o tom, jak kometu poznáte a jakým způsobem ji určíte. Dostanete i doporučení, jak se při lovu komet nejlépe chovat. Výhodou oproti lovu zvěře je, že nemusíte být striktně potichu. Kometu jen tak nevyplašíte.

8. Jediná hvězdárna v Plzeňském kraji
Jedinou hvězdárnu na Plzeňsku najdete v Rokycanech. Také zde můžete sledovat denní i noční oblohu a seznámit se blíže s naší nejbližší hvězdou, tedy Sluncem. Na hvězdárně na vás čeká i zrcadlový dalekohled, jehož průměr hlavního zrcadla je 508 mm. Hvězdárna leží 400 m nad mořem.

9. Vzhůru na naši nejvýše položenou hvězdárnu!
Hvězdárna na Kleti leží ve výšce 1070 m a zabývá se zkoumáním planetek. V tomto oboru patří ke světovým špičkám a Češi z tohoto stanoviště patří mezi hvězdářskou elitu. Proto neváhejte, sedněte na kolo a zajeďte se sem podívat. Ještě výše než hvězdárna je pak rozhledna, ze které jsou vidět i rakouské Alpy.

10. Kdo byl Johannes Kepler
Johannes Kepler, geniální matematik a hvězdopravec žil na dvoře Rudolfa II., kterému poskytoval cenné rady, jež vyčetl právě z hvězd. Císař jej měl v oblibě a Kepler si nemohl na svůj pražský pobyt stěžovat. V domě, ve kterém po pět let svého pražského života bydlel, vzniklo muzeum přibližující jeho osobnost. Chcete se dozvědět více o muži, který věděl ve své době o hvězdách nejvíc ze všech?
Pamětní deska Johanna Keplera

Pamětní deska Johanna Keplera

Slavný německý astronom, astrolog a matematik Johannes Kepler pobýval pět let v Praze. Na domě, kde bydlel, se nachází pamětní deska.

Hvězdárna na Kleti

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura