Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti
Životní styl

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

  • Vydáno19. března 2023
Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane v pondělí 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně: dojde k ní 20. března 2023 ve 22:24 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den. Ale skutečně je to tak?

1. Rovnodennost a kdy vlastně začíná jaro?

Pravidlo, že v čase jarní rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, platí jen přibližně. Na vteřinu přesně to nikdy nevyjde, rozdíl ale bývá jen pár minut. Je to také den, kdy slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Zároveň také přechází přes rovník a pomalu začne svou cestu k nám na severní polokouli. 21. června pak bude slunce nejdál od rovníku, skončí astronomické jaro, nastane čas letního slunovratu a nejkratší noc a nejdelší den v roce, který je mimochodem dvakrát delší než noc. Po 21. červnu se noci budou opět prodlužovat, překulí se přes podzimní rovnodennost a zvolna dospějí k zimnímu slunovratu, tedy času nejdelší noci a nejkratšího dne.

Jaro přichází každý rok jindy. Přesný začátek astronomického jara je dán okamžikem, kdy střed slunečního kotouče překročí nebeský rovník. Datum jarní rovnodennosti nejčastěji vychází na 20. března. Dříve to bylo často 21. března, ale k tomu ve 21. století došlo naposled v roce 2011. Jako začátek jara se 21. březen vrátí až v roce 2102.
 

2. Zubaté sluníčko

Kdo by se netěšil na jaro, na teplé sluneční paprsky zahánějící dlouhou zimu i pochmurné myšlenky? Jarní rovnodennost znamená prodlužující se den a sluneční světlo, které dává přírodě i nám jedinečnou životodárnou sílu. 

Země se probouzí k životu a láká, abychom se k ní připojili. Využijte to, i když jaro na sebe ještě nechá třeba pár dní nebo týdnů čekat. Na konci března je sluníčko zkrátka ještě trochu zubaté aneb – jak se říká – ještě samo trochu drkotá zuby.
 

3. Sbohem zimo, vítej jaro

Začátek jara a jarní rovnodennost provázelo několik dní svátečních obřadů, které vlastně vykonáváme dodnes: nezbytnou součástí býval třeba důkladný úklid v domech a na zahradách. Se zimou se naši předkové loučili symbolickým vynášením Smrtky, Zimy či Morany, a vzápětí se do uklizených domácností vnášelo léto, pentlemi ozdobené rašící ratolesti.

Důležitým rituálem byla obřadní jarní očista, při níž se lidé šlehali zelenými ratolestmi a polévali pramenitou živou vodou, vykrápění polí coby ochrana klíčících semen, která zajišťovala budoucí úrodu, a také jarní otvírání studánek. Důležitou roli při jarních svátcích hrály obřadní potraviny: sváteční pečivo z nejlepší mouky, vejce, tvaroh, máslo, med, vše doplněno jarními bylinkami jako posly prvních nových jarních sil přírody. Náš tip? Třeba netradiční zelná polévka anebo naopak velmi tradiční velikonoční dobroty.
 

4. Rovnodennost a pranostiky

Pranostika je slovo odvozené z latinského prognosis, což znamená předpověď. Některé nefungují, jiné se ale rok co rok s udivující přesností opakují – a to naši předkové neměli k dispozici přesné meteorologické předpovědi. Nejlépe se nám vybavují ty veršované, třeba „Na svatého Řehoře čáp letí přes moře.“ Řehoř má svátek 12. března, kdy se k nám zvolna začínají ze svých afrických zimovišť vracet čápi. Podobně pranostika „Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl,“ varuje, že není radno jásat nad příliš brzkým jarem a že březnové teplo obvykle netrvá dlouho.
 

5. Rovnodennost a kounovské kamenné řady

O kounovských kamenných řadách se píše jako o nejzáhadnějším místě Česka a nejvýznamnější megalitické památce střední Evropy. Ve zdánlivě obyčejném lese v západních výběžcích Džbánské vrchoviny na Rakovnicku někteří pátrají po tajemství a mystické atmosféře, jiní volí místo k meditaci nebo zkrátka jako cíl běžné jarní procházky.

Na náhorní planině, částečně zarostlé lesem, v pozoruhodně pravidelných řadách leží různě velké křemencové balvany. Řady nejsou stejně dlouhé, některé měří dvě stě, jiné ale bezmála čtyři sta metrů. Jsou téměř rovnoběžné, vedou od severu k jihu a jejich smysl dosud nikdo nevyluštil, alespoň ne tak, aby s výsledkem všichni bezvýhradně souhlasili. Mezi nejbláznivější nápady patří ty, které v kamenech hledají megalitický generátor energie pro blízké hradiště, naváděcí systém UFO nebo vymezení drah keltského závodiště, o něco pravděpodobněji zní ohraničení políček, prehistorický kalendář starých zemědělců nebo symbolické posvátné pole oseté kameny místo obilí. Jisté je, že jde o dílo lidských rukou, ale odpovědi na otázky, čí ruce to byly a kdy a proč řady vytvořily, neznáme. V kounovských kamenných řadách také leckdo hledá sluneční symboliku a existují výklady o vztahu kamenů k postavení Slunce a Měsíce v době rovnodenností a slunovratů. Návody co všechno a jak se dá z kamenných řad vyluštit vyčtete přímo na místě z informačních panelů.
 

6. Karlův most a linie slunovratu

Podobná legenda provází Karlův mostPraze: jako většina velkých staveb vrcholného středověku (a navíc dílo císaře, který vždy dal na doporučení astrologů) je důležitá jeho orientace vůči linii rovnodennosti (tedy světovým stranám) a liniím slunovratu. Bohužel i když v médiích kolují obě verze, nejhezčí nebeský úkaz propojený s Karlovým mostem se vztahuje nikoli k rovnodennosti, ale výhradně k 21. červnu, tedy letnímu slunovratu: když se v podvečer toho dne postavíte do brány Staroměstské mostecké věže, sluneční kotouč nejprve projde velkou jižní věží katedrály sv. Víta na Pražském hradě (pod ní je pochován sv. Václav), pak východní věží (pod ní spočívají ostatky sv. Vojtěcha) a nakonec zapadá nad místem, kde jsou uloženy ostatky sv. Víta.
 

7. Paprsek putující Sedleckou katedrálou v Kutné Hoře

Hru slunečních paprsků v čase rovnodennosti dovedl k dokonalosti Jan Blažej Santini, mistr barokní gotiky, v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci. Světlo v jejím interiéru čaruje i jindy, ale pouze dvakrát do roka, v den jarní a podzimní rovnodennosti, si vychutnáte skutečný zázrak.

Pomyslné zastavení času, kdy sluneční paprsky vstoupí do chrámové lodi čtrnáctimetrovým západním oknem a pomalu kloužou až k hlavnímu oltáři, se tu staly již tradicí. První ročník se konal už v roce 2011. Také letošní ročník přinese fantastickou podívanou, začne 20. března v 16:30 hodin a sluneční paprsek při jeho cestě katedrálou doprovodí opět varhanní hudba, zpěv a pásmo recitací. Okolnosti, které nedokážeme nijak ovlivnit, nám připomínají křehkost našeho zdraví i samotné existence. V temnotě ale září naděje: bez ohledu na naši lhostejnost, odpor nebo zklamání bude slunce dál svítit, světlo vítězit nad tmou, den nad nocí a život nad smrtí. A ruku na srdce, to vážně není málo.
Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Konečně přichází pravé jaro – nastane jarní rovnodennost

Konečně přichází pravé jaro – nastane jarní rovnodennost

Astronomicky první jarní den přijde v pondělí 20. března 2023 přesně ve 22:24 hodin. To bude onen okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. Zároveň bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne… Zajímavostí je také to, že na stejný den připadá Světový den vrabců.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Co uvidíme v roce 2023 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2023 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten si přijde letos na své. Kromě zatmění Venuše se v roce 2023 můžeme těšit i na výrazné měsíční zatmění nebo dobře pozorovatelnou kometu. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Co uvidíme v roce 2021 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2021 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten si přijde letos na své. Kromě zajímavých seskupení planet s Měsícem, vydatných meteorických rojů a dvou superúplňků se v roce 2021 můžeme po několikaleté přestávce těšit na zatmění Slunce, které od nás bude pozorovatelné jako částečné. Připomeneme si také 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru a nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Nedaleko obce Bezvěrov na Plzeňsku stojí nepřehlédnutelná dominanta vysílač Krašov, který je se svou výškou 342 metrů nejvyšší stavbou Plzeňského kraje a zároveň druhou nejvyšší stavbou v ČR. Samotný areál vysílače je sice uzavřený, ale i tak se tato dominanta stává vyhledávaným místem turistů.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Další aktuality

10 tipů, kde si zahrát nebo vyfotit venkovní šachy

Patříte k milovníkům hry v šachy? Pak vás určitě zaujmou tipy na místa, kde se setkáte s šachovými figurkami všech možných i nemožných velikostí... anebo kde si lze zahrát šachovou partii přímo pod širým nebem. Objevujte věže, střelce, královny a jezdce rozmístěné na Karlštejnsku, navštivte největšího bílého pěšce v ČR anebo si zahrajte obří i mini šachy v městských parcích.
Životní styl

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?
Životní styl

Oslavte MDŽ vzpomínkou: 8 Češek, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme 8 těch, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států. Nebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.
Životní styl

Mobilní aplikace Kudy z nudy pro cestování po Česku: stáhněte si Tipy na výlety

Užijte si skvělé výlety a dovolenou v Česku s aplikací portálu Kudy z nudy, kterou připravila Agentura CzechTourism. Výběry nejzajímavějších tipů, turistických cílů a denně aktulizované informace vám zpříjemní cestování po Česku. Aplikace je k dispozici ve verzi Android i iOS v několika jazykových verzích.
Životní styl