ÚvodAktuality#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa
Letní sporty

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

  • 14. dubna 2021
Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.
Horské stezky, podobné a zároveň jiné: Cesta česko-polského přátelství v Krkonoších a Pacifická hřebenová stezka v USA
 
Krkonoše
Pacifická hřebenová stezka v USA
Více než 43 tisíc kilometrů pěších a lyžařských turistických tras, 67 tisíc směrovek a 1750 dobrovolníků, kteří se o ně pravidelně starají: to všechno je práce Klubu českých turistů (KČT). Vůbec první trasa, kterou klub vyznačil 11. května 1889, vedla romantickou krajinou ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Leckde se sice dočtete, že zmizela ze světa poté, co ji zaplavily vody Štěchovické přehrady, ve skutečnosti ale stále existuje. Nevedla totiž podél řeky, ale nejkratší cestou přes sedlo Kolna. Před několika lety byla obnovena, a to v retro stylu, tedy s původním značením i rozcestníky.
 

Turistická trasa 0001

Ještě v roce 1889 vznikla druhá trasa, kde už byli turisté odvážnější. Dnes má číslo 0001 a nejstarší úsek, nazvaný podle zakladatele KČT Cesta Vojty Náprstka, vede z Berouna přes obec Svatý Jan pod Skalou do Karlštejna. Pod slavným hradem Karla IV. ale zdaleka nekončí, navazují na ni totiž další červeně značené trasy. Výsledek spojuje obec Kalinova Ves na KřivoklátskuPrahou, odkud kolem soutoku Vltavy a Sázavy pokračuje Posázavím až do Chřenovic na Vysočině. Celkem měří 157 km (některé zdroje ale uvádějí délku přes 200 km), a to už stačí k tomu, aby jí fandové dálkových pěších tras věnovali jistou pozornost.

Dálkové treky by totiž měly splňovat některé důležité podmínky – například vést jenom či hlavně po cestách pro pěší. Jejich délka by pak měla odpovídat alespoň třem dnům pochodu, rostoucí zájem o pěší putování ale nahrává spíš takovým, na jejichž zdolání je třeba alespoň týden a více. Ideální pak samozřejmě je i doporučené dělení do denních etap, a také aby v cílových místech byla vhodná stravovacíubytovací zařízení různých cenových kategorií, tedy kempy, turistické ubytovny, penziony i hotely.
 

Pěšky Českem aneb tisíce kilometrů podél hranic

Týden už stojí za to, aby se člověk pustil do velkorysejších projektů. I když se u nás nedotčená a liduprázdná příroda hledá hůř než v jiných koutech světa, nádherných míst je u nás přesto dost. Celou řadu jich objevíte na Stezce Českem, nekomerčním projektu party nadšenců, kteří se spojili s Klubem českých turistů. Záleží jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku, o víkendech nebo během dovolené, vybrat si trasu ze severu nebo jihu, či ze západu na východ nebo naopak. Po chatách nebo se stanem. Pomalu, rychle, nebo třeba běžet. Důležitou součástí není jen web s podrobným itinerářem navržených tras, ale i facebooková skupina. Zkušenosti, rady, tipy a fotky tu zveřejňuje bezmála dvanáct tisíc členů, další neustále přibývají.


Legendou poněkud staršího data je turistická stezka Modrá hřebenovka, kdysi údajně nejdelší značená turistická trasa v Evropě. Vznikla už za Rakouska-Uherska, turisty na cestě provázela turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby, měří přes 400 km a svými parametry plně odpovídá dálkové turistické trase. Spojuje Lužické horyJeštědský hřbetKrkonošeBroumovskoOrlické horyKralický Sněžník a Jeseníky.

Kdyby vám všechny nápady nestačily, můžete vyzkoušet také projekt Via Czechia, za nímž stojí fotograf, cestovatel a publicista Jan Hocek. 
 

Tipy na putování Českem: přes hory anebo podél řek?

Lákají vás výzvy, strmé svahy a značná převýšení? Mezi náročnější horské treky se řadí například Cesta česko-polského přátelství, krkonošská hřebenovka vedoucí z rozcestí pod Tvarožníkem přes Sněžku na Pomezní Boudy s případným prodloužením přes Rýchory do Žacléře. Na Šumavu a do Pošumaví vás zavede Zlatá stezka z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů. Oblíbená je i Jizerská magistrála anebo Jiráskova horská cesta, nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor z konce 19. století; většina 170 km dlouhé trati z Broumova přes Nové Město, Rokytnici a Jablonné nad Orlicí do Litomyšle se dá jet na kole. Na naše území také částečně zasahuje Cesta hrdinů SNP s celkovou délkou přibližně 770 kilometrů. Vyzkoušet můžete i tipy portálu Kudy z nudy na nejkrásnější české či moravské hřebenovky.

Možná to je pro první oťukání dálkových tras přece jenom příliš velká výzva a dáte zatím přednost kratším trasám. Pohodové putování bez velkých převýšení slibuje třeba 119 km dlouhá Zlatá stezka Českého ráje, líbit se vám bude i 55 km dlouhá stezka údolím Lužnice, naše jediná trasa pro pěší s certifikací Leading Quality Trails Best of Europe, anebo Kamenického stezka v údolí Jizery na Semilsku.

Mezi dálkové trasy patří i poutní stezky, například ta, která vede ze Svatého Hostýna na Velehrad, poutní cesta Blaník–Říp anebo Cyrilometodějská cesta, soubor tras po stopách prastaré slovanské historie, které se k Velehradu sbíhají z různých směrů.

Nevybrali jste si? Prohlédněte si Velký přehled dálkových turistických tras portálu Kudy z nudy, kde objevíte spousty dalších inspirativních nápadů.
 

Po stopách slavných chodců

Na konci 18. a začátku 19. století byly pro spousty lidí jediným dopravním prostředkem vlastní nohy. Když se jim podařilo svézt se kousek cesty na voze, byl to svátek, denně běžně ušli dvacet, třicet, ale i padesát kilometrů. Mezi slavné chodce patřili třeba Václav Matěj Kramerius anebo Karel Hynek Mácha, skutečný praotec dnešních dálkových chodců. Jeho oblíbenou trasou vás provede Máchova cesta z Mělníka přes hrady Kokořín a Bezděz do Doks. Jako velký poutník byl známý také Miroslav Tyrš nebo Jindřich Šimon Baar, z nímž se můžete vydat na putování Českým lesem, milovník Šumavy Karel Klostermann anebo Jan Buchar, jeden ze zakladatelů turistiky a lyžování v Krkonoších: asi 30 kilometrů dlouhá Bucharova cesta nyní vede z Jilemnice až k prameni Labe.

Novodobou legendou byl Juraj Puci (1929–2013). Narodil ve východoslovenské vesnici Kožuchov, po skončení druhé světové války se přestěhoval do Prahy a působil jako rozhlasový hlasatel, ale proslavil se jako chodec reportér. Za svůj život dokázal zdolat pěšky na různých pochodech více než 200 000 kilometrů. Za dva týdny přešel celé Československo z Čierne nad Tisou až do Aše, za sedm dnů obešel 521 kilometrů kolem Slovenska, za 48 hodin našlapal po trase rozestavěné dálnice PrahaBrnoBřeclav 282 kilometrů. Když slavil osmdesátku, během 24 hodin našlapal přes 122 kilometrů. Skvělý byl i jeho projekt pěších nejízdních řádů s časy, které jsou potřeba ke zdolání pěších tras mezi jednotlivými místy. Něco podobného dnes nabízí Severní a Jižní stezka Českem.  
 

Evropské mezinárodní dálkové trasy a cesta do Santiaga

Poutnictví není vynálezem moderní doby: společně s Římem a Jeruzalémem bývalo hlavním poutním místem středověku Santiago de Compostela s katedrálou sv. Jakuba a hrobem jednoho z dvanácti apoštolů. Svatojakubské stezky křižují celé Česko, do Španělska se můžete vydat také po kterékoliv z jedenácti mezinárodních tras v celkové délce asi 55 tisíc km, za nimiž stojí Evropské turistické sdružení. Českem procházejí dvě, E3 a E10, další dvě, E6 a E8, na naše území zasahují alternativními větvemi.

Evropská dálková trasa E3 lemovaná typickými svatojakubskými mušlemi spojuje rumunské pobřeží Černého moře se Santiagem de Compostela a pobřežím Atlantiku ve Španělsku, ve středověku považovaném za konec světa. Celá měří asi 6950 km a na našem území prochází například Slavkovským lesem, Krušnými horami, Českým Švýcarskem, Lužickými a Jizerskými horami a přes Beskydy. Na jižní Moravě na trase Svatojakubské stezky jsou poutníkům k dispozici první české poutnické budky, takzvané pilgrim pointy se symbolem mušle hřebenatky. Každá budka obsahuje razítko, mechanický sčítač, brožuru s mapami a popisem jednotlivých obcí a také poutnickou knížku, do které mohou poutníci zaznamenat svůj vzkaz.
 

Se seriálem #světovéČesko desetkrát do světa!

  • Pokud se chcete vypravit na pouť po Svatojakubské stezce, chce to mít nejenom dobré nohy, ale hlavně spoustu času, protože trasa z Prahy do Santiaga měří 2 955 km. Při průměrné (a praxí ověřené) poutnické dávce 20 km denně budete na cestě necelých 150 dní.
  • Tři v jednom, to je Triple Crown, tři nejvyhlášenější dálkové turistické trasy v USA. Patří sem Appalačská stezka / Appalachian National Scenic Trail, dálková turistická trasa na východě Spojených států v Appalačských horách s délkou zhruba 3500 km, Stezka kontinentálního rozvodí / Continental Divide National Scenic Trail ve Skalnatých horách (asi 5000 km) a Pacifická hřebenová stezka / Pacific Crest National Scenic Trail (4 286 km) na západě. Na každou z nich si vyhraďte přibližně šest až osm měsíců.
  • Stezka Laugavegur Trail sice měří pouhých 55 km a zdatní chodci ji ujdou za pouhé tři dny, ale společnost National Geographic ji přesto zařadila do výběru dvaceti nejlepších výletů na světě. Umožní vám vidět a zažít to nejlepší z islandské přírody, od geotermálního ráje Duhových hor / Landmannalaugar po divoké březové lesy Þórsmörk.
  • Stezka Via Dinarica vede z Albánie do Slovinska a spojuje nejatraktivnější, ale zároveň odlehlá a divoká místa šesti balkánských zemí. Na tisíci kilometrech a několika trasách poznáte majestátní Dinárské Alpy, pralesy, vápencové krasové oblasti, opuštěné říční kaňony i prostý život pastevců v horách, to vše v kontrastu s pozůstatky občanské války.
  • Izraelská národní stezka / Israel National trail, hebrejsky Shvil Yisra'el, je přes 1000 km dlouhá značená dálková trasa procházející celý Izrael od severu k jihu. Vede Jeruzalémem i Tel Avivem, nabízí množství historických památek i zajímavé přírodní lokality, od vyprahlé pouště Negev na jihu až po hornatou Galileu na severu země.
  • Legendární je i Via Alpina, která měří přes 5000 kilometrů a vede z Terstu až do Monaka všemi osmi alpskými zeměmi, tedy Slovinskem, Itálií, Rakouskem, Německem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Francií a Monakem. Je rozdělená do 341 jednodenních etap.
  • Milujete Skandinávii? Vydejte se na trek po Cestě sv. Olafa / St. Olafsleden: několik poutních tras dlouhých od 130 km do 650 km prochází Dánskem, Norskem a Švédskem a hvězdicovitě se sbíhají v Trondheimu u hrobu sv. Olafa.
  • Lesní stezka Labské pískovce / Forststeig Elbsandstein měří 100 km, je rozdělená do sedmi denních etap a zdoláte převýšení 2700 výškových metrů. Začíná na nádraží Schöna u Labe, vede po levém břehu příhraničními hvozdy Českosaského Švýcarska a končí v Bad Schandau.
Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem napříč celou Českou republikou. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000 kilometrů a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu Letní sporty

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu

Evropská dálková trasa E10 Česko málem půlí. Rodí se na Kap Arkona na Rujáně, německým územím se dostává k Varnsdorfu, překračuje České středohoří, míří do Prahy a dále přes Brdy, do jižních Čech k Českým Budějovicím a na hraniční přechod Radvánov.

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd Letní sporty

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd

Evropská dálková trasa E3 začíná v Santiagu de Compostela, prochází napříč Evropou a na našem území vede od Chebu do Beskyd, většinou při severní hranici. Od Jeseníků míří do Beskyd na Bumbálku, a odtud dále na Slovensko.

Turistická trasa Cesta Karla Václava Raise Letní sporty

Turistická trasa Cesta Karla Václava Raise

Dálková turistická trasa s názvem Cesta Karla Václava Raise vychází z Hořic a směřuje k rozhledně Zvičina. Celá trasa měří 22 km, a je vhodná pouze pro pěší turisty.

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského Příroda

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy Letní sporty

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy

E6 naše území jen tak olízne a spěchá dál. Její počátek lze nalézt až na finském severozápadě. K nám se dostává nedaleko Chebu, vede přes Mariánské Lázně a Šumavou k hraničnímu přechodu Alžbětín, kde se stáčí do Rakouska. Dále pak směřuje na Balkán a končí v řecké Alexandropolis.

OutVer – stezka kolem Česka Letní sporty

OutVer – stezka kolem Česka

Stezka kolem Česka je pěší projekt s cílem obejít a poznat Českou Republiku podél státních hranic. Ne přímo po čáře, ani co nejrychleji, ale tak, abychom navštívili a poznali co nejvíce zajímavých a mnohdy zapomenutých míst.

Další aktuality

Na kole do terénu: tipy na nejkrásnější trasy pro horská kola

Patříte k fanouškům MTB neboli jízdy na horském kolu? Hledáte přírodní traily, kam můžete vyrazit bez obav z toho, že byste jeli zakázaným územím? Pak se vám určitě budou hodit naše tipy na trasy speciálně přizpůsobené vyznavačům horské cyklistiky a jízdy v terénu. Vybírat můžete z těch nejkrásnějších trailů, bike regionů, singltreků a tras pro horská kola v celém Česku.
8. září 2024 9:52
Letní sporty

Cyklotoulky babího léta: tipy na příjemné vyjížďky

Příjemné dny babího léta nabízí ideální podmínky k projížďkám po pěkných cyklotrasách. Užijte si poslední paprsky letního sluníčka dřív, než přijde pravý podzim. Kudy z nudy vám poradí, kam se na kole vydat. Nechte se inspirovat tipy na výlety českou přírodou, ať už jste trénovaní nebo jen sváteční cyklisti. Z našich tipů si vybere každý!
7. září 2024 6:00
Letní sporty

Kde najdete vyhlídkové altánky k zábavě, rekreaci i odpočinku?

Otevřené zahrady, parky i lesní stezky lákají ke krásným procházkám. Jejich cílem se může stát některý z pěkných altánků, kterých máme v naší vlasti mnoho. Někdy se jedná o historické skvosty, jindy objevíte novodobou stavbičku umístěnou romanticky nad skalní vyhlídkou či ve stínu lesních velikánů. Kde si cestou odpočinout, když vás z pochodování bolí nohy nebo vás zastihne nečekaně déšť?
3. září 2024 6:23
Letní sporty

Jízda plná adrenalinu: tipy, kde si užít čtyřkolky

Jízda čtyřkolkou je nevšední způsob jak si užít příjemné dobrodružství. Zkusili jste si už někdy jízdu na čtyřkolce anebo v bugině? Určitě se vám tento adrenalinový zážitek bude líbit a kdo ví, možná se pro vás stane i novým koníčkem... Tipy, kde si adrenalinovou jízdu můžete dopřát, vám přináší Kudy z nudy.
2. září 2024 17:00
Letní sporty

Užijte si konec prázdnin v čisté vodě, teple a mořských vlnách

Konec léta je tradičně spojen s nestálým počasím, kdy se střídá déšť se sluníčkem anebo horké počasí s přibývající studenou frontou. Koupání v přírodě proto může být poněkud nejisté... to se ale netýká vodních rájů v aquaparcích, kde je příjemně za každého počasí a kvalita vody zůstává vždy perfektní. Poslední týden prázdnin si tak užijete bez obav v některém ze skvělých aquaparků. V tropických dnech můžete plavat a slunit se ve venkovních zónách, a když bude ošklivo, lze využít řadu možností zábavy vevnitř, jako je mořské vlnobití, tobogány, říční proud, whirlpool a další atrakce.
23. srpen 2024 13:00
Letní sporty

Koupání v tropickém počasí: tipy na místa, kde se zaručeně zchladíte

Když se teploty dostanou přes hranici 30 °C je čas přemýšlet o koupání v příjemné chladivé vodě. Uchýlit se můžete třeba na koupaliště napájená přímo z podzemních pramenů, k řekám a přehradám s vyšším průtokem vody anebo do některého z lomů. Kde taková místa naleznete vám poradí Kudy z nudy.
15. srpen 2024 12:00
Letní sporty

Koupaliště pro neplavce: 15 tipů, kde se bezpečně osvěžit

V letních vedrech většina z nás hledá příjemná místa, kde se osvěžit. Ne všichni však ovládají plaveckou techniku natolik, aby se bez obav pustili do hluboké vody. A stejný problém řeší mnohdy také maminky s dětmi. Kudy z nudy vám dnes poradí, kde najdete bazény a biotopy vhodné pro neplavce, kde je vody jen tolik, že v ní „stačíte“ anebo kde mají neplavci vyhrazené místo s mělkou vodou. Stačí si jen vybrat a pak hurá na koupaliště!
14. srpen 2024 14:30
Letní sporty

Užijte si přírodní koupání: tipy na místa, kde se vykoupat v průzračné vodě

V horkém létě, kdy jsou ulice měst rozpálené a venku se v tropickém počasí tetelí vzduch, přijde vhod příjemné koupání. Pokud se vám nechce do bazénů a akvaparků, máme pro vás pár tipů, kde si užít krásné koupání v čisté vodě. I když v některých případech je čistota vody vykoupena její poněkud studenější teplotou, věříme, že při teplotách nad třicet stupňů Celsia to vadit nebude. Kvalitu vody si případně můžete ověřit u krajských hygienických stanic, nebo u jednotlivých provozovatelů.
13. srpen 2024 11:08
Letní sporty