Úvod > Aktuality > Pár nápadů a tipů, kam se vypravit na Den dětí
Pár nápadů a tipů, kam se vypravit na Den dětí
"> "> ">

Pár nápadů a tipů, kam se vypravit na Den dětí

Vydáno 30. května 2020 Zážitky
Na portálu Kudy z nudy objevíte desítky inspirativních nápadů a tipů, kde oslavit Den dětí. Vůbec nic se neděje, pokud tenhle svátek vaše rodina nijak zvlášť neprožívá – zkrátka se jenom vydejte na výlet a užijte si pohodový den s rodinou. Poradíme vám, kam se vypravit, aby si na své přišly děti a bavili se i rodiče.

Tipy pro milovníky železnic a nostalgie

Pokud jste nikdy nenavštívili Muzeum Českých drah u železniční stanice Lužná u Rakovníka, v nádherné přírodě na okraji křivoklátských lesů, můžete to napravit třeba teď, o víkendu.

V sobotu a neděli 30. a 31. 5. 2020 zde bude navíc v provozu parní lokomotiva 25.101 (EP1000). Mašinka vás sveze do Rakovníka a zpět. Parní vlak odjíždí po oba víkendové dny z Lužné v 10:35 a 13:45 hod. Jízda do Rakovníka trvá čtvrt hodiny, po přestávce v Rakovníku se vlak vrací zpět do Lužné, kam přijede v 11:27, resp. ve 14:48 hod. A kolik stojí jízdné? Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 60 Kč (děti 6 až 15 let 40 Kč), zpáteční se prodává za 100 Kč (pro děti od 6 do 15 let za 60 Kč). Jízdenky budou v prodeji jen ve vlaku.

Železnice ZubrniceDalším pěkným tipem, kam se vydat za železnicí je Železniční muzeum v Zubrnicích. Provoz zde zahájili již v polovině května a v provozu tu jsou i turistické linky T3 v v trase Ústí nad Labem Střekov - Velké Březno - Zubrnice. Nahlédnout pak můžete do expozice v železničním muzeu na nádraží v Zubrnicích, minimuzea v Lovečkovicích a v sobotu bude otevřena technická památka parní vodárna na Střekově. V muzeu, které se nachází se v bývalém skladišti zboží, jsou k vidění staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice - model stanice Levín v měřítku 1:45. Otevřeno zde mají od 10:00 do 17:00 a vstupné je za 40 Kč.
 

Cesta z pohádky do pohádky

PrinceznaS menšími dětmi pojměte oslavy pohádkově. Vypravte se třeba do Mirakula v Milovicích, pohádkové země zábavy a poznání. Pro děti i jejich rodiče jsou připraveny jak aktivní, tak odpočinkové zóny. Kouzelný hrad, obří pískoviště nebo hledání cest z přírodního bludiště se postarají o dokonalé rozptýlení i podnícení dětské fantazie. Až do odvolání jsou však uzavřené všechny podzemní chodby, vodní svět a amfiteátr. Vstupenky však lze již zakoupit i v pokladně.

selibov vodníkSkvělým tipem je také Pohádková kovárna v Selibově, která bude otevřena po celý víkend od 10:00 do 17:00 hodin. Pokud chcete spatřit na vlastní oči, jak to vypadá v pekle, když se čerti žení, musíte sebrat odvahu a projít okolo draka, který tu hlídá princeznu. Cestou si můžete nasadit korunku, věneček nebo plášť a stát se opravdovými králi, princeznami a vílami. Potom projdete tajuplným lesem, kde možná potkáte i Karkulku s vlkem, Jeníčka a Mařenku loupající perníčky, skřítka Šumavouse i Hejkala. Ve slavnostní čertovské komnatě pan kovář okovává čertíkům kopýtka, aby se jim na svatbě dobře tančilo. A bát se nemusíte, čerti jsou hodní, alespoň ti v pohádkách…

malá úpa pohádková cestaRodinám, které se rádi vydávají na pěší vycházky do přírody mlžeme doporučit Pohádkovou stezku na Švihově po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, nedaleko známého hradu. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou. Na opačné straně republiky, v Krkonoších, zase na děti čeká Pohádková stezka v Malé Úpě a putování za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě. Rodiče určitě potěší nevšední výhledy na kouzelná panoramata východních Krkonoš.
 

Výlet s dětmi na hrad nebo zámek

staré hradyHrad a zámek Staré Hrady je vaším tipem na výlet pro děti i dospělé. Původně gotický hrad s renesančním zámkem a předzámčím se nachází v Českém ráji - jižně od Jičína u obce Libáň. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení a hradní pohádkovu půdu. Otevřeno je zde denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin.

čarodějnice ŽizeldaNa zámku Dětenice zažijete v sobotu prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé. Zdejší ježibaba Žizelda barvitě a po svém vám povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích dříve žilo. Program probíhá vždy v sobotu od 10:00 do 17:00 hodin. Každou neděli ve stejném čase se na dětenickém zámku koná prohlídka s pohádkovou bytostí. V zámeckých komnatách během pohádkové prohlídky O napravené princezně prožijete příběh princezny, který možná i dobře znáte.

hrad RadyněTuristická sezóna na hradě Radyni bude zahájena 30.5. 2020. Děti zde potěší pohádková expozice. Mezi strašidelnými bytostmi spjatými se zdejším hradem a okolí se nachází i Ušatý Radouš – ohavné stvoření s oslíma ušima a kančími zuby. Ten prý hrad dokonce založil... přijďte se podívat!
 

Den dětí u zvířátek

Safari Dvůr KrálovéOblíbeným zvykem bývají dny dětí v zoologických zahradách. Letos je díky epidemii koronaviru všechno značně umírněno, ale přesto se najde pár míst, která zvou děti na prohlídku, i když bez zvláštního programu. V sobotu 30. května otevře Zoo Praha nově vybudovanou expozici, která je věnována Tasmánii a Austrálii.

Zoo Jihlava připravila v rámci Dne dětí od soboty 30. 5. do pondělí 1. 6. 2020 zábavný kvíz pro rodiny s dětmi, který vás provede naší zoo a představí vybraná zvířata. Hrát můžete o speciální rodinou prohlídku s průvodcem, deskovou hru a další upomínkové předměty zoo.

zoo žirafaPoslední květnová nedělě již tradičně patří těm nejmenším návštěvníkům také v Zoo Dvorec v Jižních Čechách. Děti čeká celodenní program se spoustou zábavy, odměn a zážitků. Každý malý návštěník obdrží dárek.

S dětmi se také počítá v sobotu 30. května v Safariparku ve Dvoře Královém, kde dětský den zpestří enrichmenty pro zvířata, které budou doplněny povídáním zdejších pracovníků.
Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Safari Park Dvůr Králové - Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové - Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno - Verneřice - Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice - model stanice Levín v měřítku 1:45.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína - hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Nejjižněji položená zoo v Čechách chová 120 druhů zvířat. Kolekce kober rodu Naja je zde jediná v Evropě. Úspěchem je přirozený odchov paterčat lva jihoafrického bílého, chov největšího tlustokožce hrocha obojživelného, různorodé ptactvo a mnoho dalšího.

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 10 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Pohádková kovárna v Selibově

Pohádková kovárna v Selibově

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte starobylou kovárnu v Selibově, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem. V malebné vesničce uprostřed návsi si dali dostaveníčko čerti, hastrmani a víly z nedalekého Tálínského rybníka, a jiná pohádková havěť.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Pohádková stezka v Malé Úpě

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.