Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy
Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Okoř kaple Okoř kaple
+ Přidat foto
Památky

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
K hradu vede cesta ze vsi Okoř podél Zákolanského potoka. Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem nebo bez něj. V hradu si zblízka prohlédnete torzo věže a ruiny raně gotické kaple.
 
Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu, který skrýval potencionální nebezpečí ze strany útočníků, přiměl majitele vybudovat samostatnou předsunutou baštu, z které dnes můžete vidět valy a příkopy.
 
Počátky tohoto hradu spadají do 13. století. Hrad byl mnohokrát přestavován s důrazem na jeho lepší obranyschopnost. Důležitou součástí jeho obrany byl rybník, který obklopoval hrad ze tří stran. Přesto byla stavba během třicetileté války hodně pobořena. Z dolního hradu z konce 15. století se dnes zachovala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe zachovány zůstaly části starší stavby, tzv. horního hradu.
 
Okolí hradu je vhodné zejména pro milovníky koní, cyklistiky i pěší turistiky. Dnes spravuje trosky hradu Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Terén není vhodný pro kočárky.
Zobrazit více
4.6.
5.6.
Okoř se šťávou 2022

Okoř se šťávou 2022

Okoř, Střední Čechy
23.10.
Strašidelná zoo

Strašidelná zoo

Zájezd, Střední Čechy
5.11.
Musicfest

Musicfest

Kralupy nad Vltavou, Střední Čechy