Úvod > Kalendář akcí > Cyklohráček - rodinný vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Cyklohráček - rodinný vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Kdy 23. březen 2019 9:00 - 28. říjen 2019 19:00 Akce pro děti
Každý víkend jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště. Cestou na výlet se v něm zabaví děti i rodiče.
Mimořádná říjnová změna trasy Cyklohráčku

V posledních dvou říjnových víkendech se bude opravovat železniční trať kolem hradu Okoř, a tak vezme Cyklohráček cestjící na výlet na úplně nová místa.

Ve dnech 19., 20., 26., 27. a 28. října pojede ranní Cyklohráček z Prahy mimořádně přes Kladno do Lužné u Rakovníka. Můžete ho využít na výlet na Kladno, do Křivoklátských lesů a nebo do krásného železničního muzea v Lužné.

Odpolední Cyklohráček pojede do Slaného a zpět, jak je zvykem. Ale pozor, nevyužije standardní trasu přes Smíchov, Hostivici a Noutonice, ale objede to přes Podbabu, Roztoky u Prahy a Kralupy nad Vltavou.

Využijte výluku a opravu trati k tomu, že se Cyklohráčkem svezete na výlet do míst, kam běžně nejezdí.

Sobota 26.10. - zvírání sezony muzea ve Zlonicích

Na poslední říjnovou sobotu se těší všichni velcí i malí fandové železnice. Cyklohráček vás vezme odpoledne až do Zlonic, kde je připraveno slavnostní zavírání letošní sezony Železničního muzea Zlonice. Na nádraží budou na Cyklohráček navazovat historické autobusy, které Vás vezmou přímo muzea.

Co zažijte v Cyklohráčku

Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě, kartách i piškvorkách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Nechybí ani vůz s velkým balónkovištěm a stavebnicemi.

O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti dorbné dárky na památku a dostanou od nich také volnou vstupenku do Království železnic na Smíchově. V Cyklohráčku je samotná cesta cílem a děti se tu parádně zabaví. Ale nutno říct, že vlak má své kouzlo i pro tatínky, kteří mohou pozorovat strojvedoucího při práci. Za jeho zády je prosklená stěna, každý se může dívat, jak se řídí vlak a pozorovat výhybky a návěstidla na trati.
 

Jízdní řád Cyklohráčku

Každý víkend vyráží z Prahy hl. n. vždy v 9:02 a 13:02, zpět ze Slaného jede v 11:01 a 16:55. Během letošní sezóny bude Cyklohráček každé druhé sobotní odpoledne prodloužen opět až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů. Od 30. 3. do Zlonic vláček zavítá celkem 16krát za sezónu (30.3., 13.4., 27.4., 11.5., 25.5., 8.6., 22.6., 6.7., 20.7., 3.8., 17.8., 31.8., 14.9., 28.9., 12.10., 26.10.).

Z Prahy jede Cyklohráček krásnou trasou Pražského semmeringu. Vyjíždí z pražského hlavního nádraží a jede přes Smíchov (severní nástupiště) - Jinonice (metro B) - Cibulka a Zličín na Hostivici (přes zastávku Sadová) – Hostouň u Prahy – Středokluky  – Noutonice – Kováry – Zákolany – Podlešín – Slaný. Cestou uvidíte Prokopské údolí přes vysoké historické viadukty a nádherné výhledy z výšky na Prahu. Cyklohráčkem se můžete svézt každou sobotu, neděli i svátek. Až budete s dětmi výlet plánovat, vězte, že odpolední vlak z Prahy je zpravidla volnější než ten ranní. Pokud byste plánovali Cyklohráčkem cestu ve větší skupině, dejte o sobě prosím minimálně tři pracovní dny dopředu vědět na email bezouska@gr.cd.cz.

Cyklohráček vás doveze do romantického údolí hradu Okoře (stanice Noutonice), navštívit můžete románskou rotundu na Budči (zastávky Kováry nebo Zákolany), zoopark v Zájezdě i historické město Slaný. Na své si přijdou i lovci keší, ta o Cyklohráčku je totiž vezme do hluboké historie tratě, po které vlak projíždí. Její začátek je na nádraží v Hostivici a na finálních souřadnicích vás čeká železniční překvapení.

Pro velké i malé cyklisty je ve vlaku speciální cyklovůz, kam se vejde přes 25 kol a hrajvedoucí mají malé pozornosti i pro každého cyklistu. Cyklisté tu během jízdy můžou provést malý servis - k dispozici mají kompresor na dofouknutí duše, sadu na lepení, mazání i nářadí na běžné opravy. Jako dárek dostanou cyklisté od hrajvedoucích reflexní pásky, aby byli na silnici dobře vidět.

Je třeba ale říct, že Cyklohráček slouží i běžným cestujícím, kteří si nechtějí cestou hrát nebo cestovat s kolem. I pro ty je zde dostatek místa.
 

Cesta za zlatým pokladem ve Slaném a turistická vizitka

Po příjezdu do Slaného můžete s dětmi vyrazit na cestu za pokladem. Ve vlaku dostanete od hrajvedoucích herní plán. Pokud seberete všechny indicie správně, dovedou vás ke zlatému pokladu ukrytému ve městě. Něco si z něj budete moct odnést a získáte také unikátní turistickou vizitku Cyklohráčku. Hrou děti provede Bořek – malý kluk, kterého dostalo město Slaný do svého znaku v době, kdy Českému království vládl král Václav II.

Pokud turistické vizitky sbíráte, tu z Cyklohráčku můžete získat jen dvěma způsoby. Navštívíte infocentrum ve Slaném a předložíte jízdenku ČD nebo PID z Cyklohráčku (musí na ní být razítko od hrajvedoucího z vlaku) nebo ulovíte ve Slaném zmíněný zlatý poklad.
 

Slevy pro cestujícící z Cyklohráčku

Město Slaný připravilo pro návštěvníky z Cyklohráčku speciální slevy, které může využít celá rodina. Cestující získají například za 85 Kč celodenní vstup do místního aquaparku, slevu do místní cukrárny i pivovaru nebo 50% slevu do vlastivědného muzea. Zdarma dostanou cestující cyklistickou mapu regionu na infocentru ve Slaném.

Nově je partnerem Cyklohráčku také bunkr Drnov nedaleko stanice Podlešín, kde můžete navštívit Muzeum studené války a protivzdušné obrany. Cestující z Cyklohráčku mají vstup do muzea o 30 % levnější.

A vydat se můžete se slevou 20 % také do muzea včelařství v Kolči. Najdete ho na zdejším zámku jen pár kroků od vlakové zastávky. O sobotách a nedělích má otevřeno vždy od 10 do 17 hod. Levnější vstupné mají také cestující z Cyklohráčku do Zooparku Zájezd, kde mohou získat zdarma dětskou vstupenku k jedné dospělé (zastávka Kováry).

Slevy získáte velmi jednoduše. Ve vlaku dostanete od hrajvedoucích slevovou kartu Cyklohráčku, kde jsou slevové kupony. Hrajvedoucí vám kartu orazítkuje a můžete na výletě využít všechny slevy.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2019