Úvod > Co chcete dělat? > Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy
Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> zirafa.JPG "> tucnáci.JPG "> "> paviáni dželada.JPG "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zlínská zoo je jedinečným místem, kde uvidíte zvířata všech kontinentů v přírodním bioparku s volným výběhem. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Ptáci žijí v ptačích voliérách, které připomínají jejich domovinu, savci jsou vystavováni v přírodních expozicích.

Za jeden den procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Jižní Ameriku a seznámíte se s 222 druhy zvířat. Mezi ta nejatraktivnější patří sloni, žirafy, nosorožci, gorily, lachtani, lvi, tygři, tučňáci, papoušci, mravenečníci nebo lamy a řada dalších. V nové tropické hale Yucatan mezi faunou a flórou uvidíte vzpomínku na civilizaci Mayů, někdejších obyvatelů Yucatánského poloostrova. Říká se, že Zoo Zlín patří k nejkrásnějším místům celé Moravy.

Od června 2018 je otevřena nová expozice v části Amazonie (která prochází dlouhodobou proměnou) s názvem Guayanas. Ve zcela proměněných expozicích se postupně představí nejen původní obyvatelé amazonské oblasti, např. opičky kotulové, čáje, čápi jihoameričtí a papoušci ara, ale také nové druhy. K nim patří mravenečníci čtyřprstí nebo na skutečný chovatelský poklad – tamaríni pestří. Ty zlínská zoo chová jako jediná v České republice.
 

Jaguar Trek

Jaguar Trek vyrostl v Zoo Zlín roku 2022, najdete jej v americké oblasti zoo ve svahu pod tropickou halou Yucatan. Jde o největší expozici svého druhu v Evropě. Unikátní výběh tvoří rozlehlý venkovní areál  s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím. Mimo jaguárů jsou v komplexu i kondoři a papoušci ara. Jaguáři mají k dispozici nadstandardní expozici o rozloze přes 2 000 m2. Jednotlivé stavby i celý prostor vypráví příběh o cestě krajinou, kde se divočina setkává s lidským světem a kde se fauna často zabydluje v opuštěných reliktech naší civilizace.

Na Jaguar Treku uvidíte vnitřní ubikace pro jaguáry včetně zimního výběhu, rozhlehlý venkovní letní výběh zakrytý ocelovou sítí a voliéra pro zástupce amerických druhů ptactva. Součástí letního výběhu je také jaguáry oblíbené jezírko, kde máte možnost pozorovat "kočky" při koupání nebo potápění. V zimním období lze zavítat do části vnitřní ubikace, která svým pojetím připomíná tropický prales. Klasicky zbarvení jaguáři se do Zlína v roce 2022 vrátili po třiceti letech.
 

Co dalšího byste rozhodně neměli minout:

  • Tropická hala Yucatan – zažijete skutečnou atmosféru tropického lesa, projdete se po visuté lávce a objevíte dávnou civilizaci Mayů.
 
  • Africké pavilony – pavilony ve tvaru domorodých chýší nabídnou setkání se slony, žirafami, nosorožci, zebrami a pštrosy.
 
  • Amazonie - atraktivní komplex přírodních expozic, kterému dominuje ostrov drobných opiček kotulů veverovitých. V létě zde můžete obdivovat  i aligátory. Část Amazonie, expozice s názvem Guayanas se otevřela po rekonstrukci v červnu 2018. Jsou v nich nejen původní obyvatelé amazonské oblasti, například opice kotulové, čápi jihoameričtí a papoušci ara, ale také nové druhy, například mravenečníci čtyřprstí, tamaríni pestří nebo tukani bělolící. Proměna amazonské oblasti nekončí, zahrada připravuje nové expozice o rozloze asi 2500 metrů čtverečních, která ponese jméno Jaguar Trek. Jaguáři se do zahrady vrátí po více než 25 letech. Od roku 2019 začne vznikat nová expozice ve svahu pod tropickou halou. Otevřít by se mohla v roce 2020.
 
  • Etiopie - komplex expozic byl slavnostně otevřen v srpnu roku 2010. K vidění jsou paviáni, damani, jeřábi, nesyti, kladivouši. 
 
  • Stezka běžce emu – v průchozí australské expozici zavítáte mezi klokany a běžce emu.
 
  • Ostrov lemurů kata – projdete se ostrovním královstvím lemurů kata.
 
  • Průchozí voliéry – v rozlehlých voliérách uvidí papoušky, supy, asijské a jihoamerické ptáky z bezprostřední blízkosti.
 
  • Zámek Lešná – prohlédnete si 11 stylově zařízených pokojů, v nejkrásnějším Sále předků se navíc můžete provdat či oženit. Zámek obklopuje krásný park s vzácnými stromy, který volně přechází do lesního prostředí zoo. Roste zde více než 1 200 druhů dřevin a okrasných bylin z Evropy, Asie, Severní a Střední Ameriky. Stáří některých stromů dosahuje až 270 let.
     

A co navíc? Komentované krmení zvířat, jízda vláčkem, svezení na ponících a velbloudovi, dětský zábavný koutek, lanové centrum, velká prodejna suvenýrů, čtyři stylové restaurace.