ÚvodAktualityTradice: 100 let elektřiny a nové využití starých elektráren
Zážitky

Tradice: 100 let elektřiny a nové využití starých elektráren

  • 2. května 2022
Jak by se náš svět obešel bez elektřiny? Těžko, ale ještě před sto lety to naši předkové dokázali. Dnes je situace úplně jiná a elektřina nás provází doslova na každém kroku. Jak se v moderních časech žije starým elektrárnám, které už dosloužily? Kde se podíváte elektřině „pod pokličku“ a odhalíte tajemství jejího fungování? A opravdu slaví sto let?

Elektrárny mění tvář

  • Demolice starého železobetonového komína v Elektrárně Tušimice z 60. let. Měřil 196 metrů a šlo o nejvyšší odstřelený komín v Česku.
  • Moderní elektrárna Tušimice II; starší Tušimice I už neexistují.
Kdo by neznal Elektrický valčík Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře s refrénem „…byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…“? V těch několika slovech se skrývá odpověď na to, kdy k nám byla zavedena elektřina: ten slavný den totiž nastal pro každé místo jindy. Elektřina se ale zaváděla desítky let.
 

Pohled do historie elektřiny

Poprvé byla elektřina v našich zemích použita k osvětlení Mahenova divadla v Brně v roce 1881; tenhle „slavný den“ připomíná vtipná plastika Pocta Edisonovi. Pak přišla doba Františka Křižíka, jeho obloukových lamp, prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, doba prvních elektrických tramvají a v roce 1903 také první elektrifikované železnice z Tábora do Bechyně.

Plošná elektrifikace Československa začala v roce 1919 vydáním zákona č. 438/19 Sb. O státní podpoře při zahájení soustavné elektrizace. Podle společnosti ČEZ měla do té doby přístup k elektřině asi třetina obyvatel českých zemí a pouhá 2 % populace na Slovensku. Poslední elektrifikovanou obcí v Česku byla v roce 1955 Hrčava, a i když připojení „poslední“ československé obce Zlatá Baňa na Prešovsku v září 1960 provázely celostátní oslavy, ve skutečnosti na elektřinu tehdy čekaly ještě stovky menších obcí, zejména pak horských osad.

Zdá se vám, že se elektrifikace neúměrně vlekla? S jejím dokončením se původně počítalo do roku 1945, ale protáhla se kvůli hospodářské krizi a druhé světové válce. Přesto se tehdejší Československo stalo teprve pátým státem na světě, který elektrifikaci obcí kompletně dokončil.
 

Kunsthalle, Praha a 100 let elektřiny

Jednou z novinek roku 2022 je Kunsthalle, bývalá Zengerova trafostanice na pražském Klárově. Elektrické podniky hlavního města Prahy ji postavily v letech 1930–1931. Po modernizaci se technologie přestěhovaly do suterénu a převážná část objektu zůstala prázdná. Nyní se proměnila v galerii moderního a současného umění, která svůj provoz zahájila velkou multimediální výstavou Kinetismus: 100 let elektřiny v umění (do 20. června) a Elektřina ve městě, elektřina v architektuře (do 22. května).

Bezmála sto děl od více než devadesáti autorů celého světa ukazuje, jak elektřina proměnila uměleckou praxi od počátků 20. století do současnosti. Jedním z nich je Zdeněk Pešánek (1896–1965), významný avantgardní umělec a světový průkopník použití neonu. V letech 1932 až 1936 navrhl pro čelní fasádu Zengerovy trafostanice cyklus čtyř obřích světelně-kinetických plastik, oslavujících elektrický věk. Na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži v roce 1937, kde byly vystaveny v československém pavilonu, získaly zlatou medaili jako vynikající syntéza umění a techniky, jenže po návratu do Prahy díla zmizela a na fasádě se nikdy neobjevila. V Kunsthalle jsou k vidění alespoň v podobě velkoplošné projekce.
 

Staré elektrárny a nové umění

Znáte Centrum současného umění DOX? Bývalá továrna v Osadní ulici v Praze-Holešovicích se díky soukromé iniciativě Leoše Války proměnila ve významnou instituci se zajímavým výstavním programem, která je zmiňovaná ve všech známých průvodcích a bedekrech. Podobně se zásluhou Rudolfa Kaspera, zakladatele a jednatele firmy Kasper Kovo, mění původní parouhelná elektrárna v Poříčí v Trutnově. Z historického průmyslového areálu vzniká Galerie moderního umění EPO1. První návštěvníky přivítá už v květnu 2022, kompletně hotová by měla být nejpozději za tři roky.

V jedné z bývalých pražských trafostanic najdete zajímavý klub Kokpit Café, malé venkovské trafostanice se pak mohou proměnit v kapličky anebo orloje – třeba jako bývalá trafostanice v Kryštofově Údolí na Liberecku.

Podobně jako v Kunsthalle se díky modernizaci zmenšila a přesunula do suterénu technologie Edisonovy transformační stanice. Funkcionalistická budova od architekta Františka A. Libry, jedna z prvních větších funkcionalistických staveb v Praze, prošla v letech 2005–2007 zásadní rekonstrukcí podle návrhu Ladislava Lábuse. Přízemí slouží pro obchodní prostory, vyšší patra pro administrativu, v nástavbě je několik bytů.
 

Pohled do pravěku elektřiny aneb jak to vlastně funguje

Jedním z prvních měst v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením se díky Františkovi Křižíkovi stal Písek. Původní Podskalský mlýn s vodárnou proměnil roku 1888 ve vodní elektrárnu, která funguje dodnes. Městská elektrárna současně slouží jako muzeum osvětlování města, kde je k vidění staré a dosud funkční zařízení.

Báječnou podívanou plnou kuriozit nabízí Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky, které sídlí ve zrekonstruovaných prostorách rozvodny v Praze-Holešovicích. Uvidíte tu například „kouzelný kufřík“ s léčivým přístrojem Ozonit, který proslavila scéna z legendárního filmu Postřižiny anebo ovládací pult z rozvodny Jih, který si zahrál ve filmu Obecná škola.

Interaktivní expozice, které svítí, blikají a odhalí vám o elektřině téměř úplně všechno, najdete také v návštěvnických centrech ČEZ, například v Informačním centru jaderné elektrárny Temelín, v Informačním centru Dukovany anebo při exkurzi do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Nezklame vás ani prohlídka vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, jedné ze tří vodních elektráren, které pamatují vznik samostatného Československa v roce 1918 a fungují dodnes. Speciální a rozsáhlé expozice zaměřené na elektřinu rovněž najdete v Národním technickém muzeu v Praze a Technickém muzeu v Brně. S dětmi se pak můžete vypravit na průzkum elektřiny do science center, zajímavá je například liberecká iQlandia, plzeňská Techmania anebo Velký svět techniky v Ostravě.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Elektrárna Dětmarovice Památky

Elektrárna Dětmarovice

Elektrárna Dětmarovice byla postavena v letech 1972 – 1976 a svým výkonem 800 MW je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje a současně největším černouhelným zdrojem na území České republiky.

Vodní elektrárna Štěchovice Památky

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice Památky

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – dokáže totiž rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze Památky

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně Památky

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně

Plastika Pocta Edisonovi stojí na volném prostranství na rozhraní brněnských ulic Kobližná a Jánská na dohled od Malinovského náměstí a přilehlé budovy Mahenova divadla. Jedná se o dílo umělce Tomáše Medka, který vytvořil spleť kovových žárovek obří velikosti, které vytváří hru světla a stínu.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany Zážitky

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

Chcete probádat svět energetiky? U nás se dostanete přímo k jeho jádru! Víte, kolik žárovek svým instalovaným výkonem 2 040 MW rozsvítí Jaderná elektrárna Dukovany? Zjistíte to v moderním infocentru, které se nachází hned u vstupu do areálu elektrárny.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna Příroda

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Vodní dílo Štvanice v Praze Památky

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem Památky

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. střekovské přehrady vybudované v letech 1932–1935, elektrárna byla spuštěna v roce 1936. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře

Městská elektrárna v Přerově Památky

Městská elektrárna v Přerově

Část bývalých Městských elektráren se stala v roce 2021 kulturní památkou. Jde o unikátní industriální stavbu vystavěnou v duchu geometrické moderny podle návrhu pražského architekta Ladislava Skřivánka. Do provozu byla uvedena v roce 1920.

Čechův Mlýn Ubytování

Čechův Mlýn

Čechův mlýn je ukrytý v panenské přírodě Křivoklátska. Kromě zvířat a rostlin tu najdete i technický skvost – unikátní elektroskanzen. Vypravte se do počátků doby elektrické v Čechách. Čechova elektrárna, jedna z prvních svého druhu u nás vyrábí proud dokonce i dnes.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Ekologické Centrum Veronica Hostětín Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Další aktuality

Pět míst, na nichž vás čeká tajemná atmosféra Halloweenu

Poslední říjnový den patří tradičně oslavám Halloweenu. Dlabání dýní, tisíce svíček a strašidelné kostýmy, to vše bude k vidění i na několika místech v České republice. Nechte se unést magickou atmosférou Halloweenu a vydejte se s portálem Kudy z nudy na dýňové hody, strašidelné stezky odvahy a lampionové průvody.
7. říjen 2024 16:00
Zážitky

Těšíte se na podzimní prázdniny 2024? Nepropásněte zajímavé akce!

Podzimní prázdniny přináší řadu zajímavých nápadů na rodinné výlety. Spojit je můžete s prodlouženým víkendem a oslavit netradičně Den vzniku samostatného československého státu. Podzimní prázdniny trvají dva dny a jsou vždy připojeny ke státnímu svátku 28. října (vznik samostatného českého státu) a k nejbližšímu víkendu v daném roce. Kam vyrazit od soboty 26. do středy 30. října 2024? Co třeba vzít děti rovnou do pohádky, za zvířátky do zoo anebo si užít volno v aquaparku? Možností je celá řada, přehled toho nejlepšího vám přináší portál Kudy z nudy.
7. říjen 2024 8:53
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Podzimní kouzlení se stezkou odvahy ve Velkých Karlovicích, Strašidla na zámku, Pozimní Food Truck Market v Řevnicích, Drakiáda a dýňování v Zooparku Zájezd, Podzimní dílničky – kreativní víkend v botanické zahradě v Troji. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
7. říjen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (12.10. – 13.10.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Podzimní městské slavnosti Pardubice, Svatohubertská slavnost na hradě Valdštejn, Putování slováckým vinohradem – Burčákový pochod v Mutěnicích, Historická slavnost Zlatá růže, Prague Coffee Festival 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. říjen 2024 7:00
Zážitky

Podzim plný barev vaším objektivem: tipy, kam se vypravit za krásnou podzimní fotografií

Podzim je tady a s ním i možnost jedinečného cvaknutí závěrky v krajině barevných listů, převalujících se mlh a nastalé sychravé atmosféry. Mimořádná je také možnost fotografování hebčích ranních a večerních paprsků slunce, které ještě více podtrhnou podzimní barvy krátícího se dne a vytvoří delší stíny. Listy nebo stromy v protisvětle jsou další podzimní inspirací.
5. říjen 2024 8:40
Zážitky

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!
3. říjen 2024 16:56
Zážitky

Sedm kouzelných míst, kde během podzimních výletů načerpáte novou energii

Slunce věčně za mraky, mlhy, deště a blížící se dlouhá zima nikomu radost neudělají. Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili pár výletů do míst, kde se prý dají skvěle dobít baterky – ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne. Každopádně si alespoň uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo.
3. říjen 2024 7:01
Zážitky

Strašidla, duchové a tipy, kam s dětmi o podzimních prázdninách 2024!

Podzimní prázdniny pomalu klepou na dveře a vy stále přemýšlíte, kam s rodinou vyrazit na prodloužený víkend? Poradí vám portál Kudy z nudy – s námi budou vaše společně strávené podzimní dny zábavnější, veselejší, barvitější, voňavější a hravější. Letos podzimní prázdniny vyšly na sobotu 26. října až středu 30 října 2024. Navazují na víkend a pondělní státní svátek, takže si děti užijí celkem 5 dní volna.
1. říjen 2024 13:30
Zážitky