!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně
Památky

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně

Plastika Pocta Edisonovi stojí na volném prostranství na rozhraní brněnských ulic Kobližná a Jánská na dohled od Malinovského náměstí a přilehlé budovy Mahenova divadla. Jedná se o dílo umělce Tomáše Medka, který vytvořil spleť kovových žárovek obří velikosti, které vytváří hru světla a stínu.
Malinovského náměstí je spojeno s postavou amerického vynálezce Thomase Alvy Edisona. Právě Mahenovo divadlo zde stojící se stalo v roce 1882 prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Kvůli tomuto osvětlení byla v blízkosti divadla postavena malá parní elektrárna. Sám Edison, vynálezce žárovky, si přijel výtvor své společnosti do Brna v roce 1911 prohlédnout.

Na Edisonovu počest byla v roce 2008 instalována na náměstí socha brněnského umělce Tomáše Medka nazvaná Pocta Edisonovi. Sochu tvoří čtyři vzájemně propletené žárovky z ocelové sítě. Počet žárovek byl zvolen z toho důvodu, že Edisonova společnost osvětlila Mahenovo divadlo celkem 1996 žárovkami. Do celých dvou tisíc tak zbývaly právě čtyři žárovky, které byly v blízkosti divadla umístěny o více než sto let později.
Zobrazit více