Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Techmania Science Center v Plzni
Techmania Science Center v Plzni, kudy z nudy
Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Techmania Science Center je interaktivní zábava plná poznávání, objevování a experimentování.Science Center je založeno na expozicích složených z interaktivních exponátů, které herní formou přibližují určitý matematický či fyzikální princip nebo přírodní zákonitost či jev. Prozkoumat tu můžete následující expozice:
 

Když lidské oko nestačí

Expozice má v názvu anglickou zkratku IR pro infračervené záření (infrared), které je součástí spektra elektromagnetického záření, ale není lidským okem vidět. Každý objekt, který má nějakou teplotu, vyzařuje infračervené (tepelné) záření, dokonce i kostka ledu. Infračervené záření dokáží zachytit termokamery a díky nim získávají příslušníci integrovaného záchranného systému ke svému zraku další smysl, aby mohli lépe zachraňovat lidské životy. Díky termokamerám se seznámíte s činnostmi integrovaného záchranného systému, odhalí například skrytá riziková místa pro vznik požáru, sestaví portrét hledané osoby, takzvaný identikit, nebo si na vlastní kůži vyzkouší laickou resuscitaci. Jedná se o novou expozici otevřenou v červnu 2022.
 

Edutorium

V Edutoriu najdete ke stovce interaktivních exponátů. Některé jsou veselé, jiné překvapující, ale všechny jsou zajímavé. Manipulací s exponátem se pobavíte, ale také třeba odhalíte, jak a proč věci fungují. Zjistíte, že věda a technika nás obklopují na každém kroku, že fyzika a matematika jsou skryté v obyčejných věcech, se kterými se denně setkáváme. A nebude to nuda. Uvidíte, co se děje ve vzduchoprázdnu. Objevíte přitažlivost magnetů a odvážní si sáhnou na 200 000 voltů. Budete experimentovat se zvukem, pohrajete si s barvami, se světlem i stíny. Necháte se krásně oklamat optickými iluzemi. Hrajte si a objevujte…
 

Zelená Techmania

Zásadními tématy současnosti jsou udržitelnost, klimatické podmínky měst a hospodaření s vodu. Cílem této venkovní expozice je zlepšit mikroklima v okolí Techmania Science Center a vytvořit zelené oázy v jinak průmyslovém prostředí, představit návštěvníkům možnosti hospodaření s dešťovou vodou, zadržování vody v krajině, zachování biodiverzity a další enviromentální témata. V naší venkovní expozici nalezne návštěvník kromě poučení i prostor pro oddech v přírodě.

 

Obnovitelné zdroje

Expozice Obnovitelné zdroje energie přináší hravou formou povědomí o jednotlivých skupinách energetických zdrojů. S pomocí energie solární, větrné, jaderné, geotermální či vodní nebo díky spalování biomasy se dá vyrobit energie pro naše každodenní činnosti.

 

Vodní svět

Tahle expozice vás hravou formou seznámí s přírodními zákony. Vodní svět věnovaný síle a využívání vodního živlu představuje vodní mlýnky, zdymadla, trysky či průplavy. Jedná se o soustavu vodních kanálů, o model přírodního a umělého řečiště, na kterém si každý bude moci vyzkoušet například vodní výtah, Archimédův šroub nebo princip zdymadel. Nachází se zde spektrum jednotlivých exponátů, které můžete sami ovládat a snadno tak pochopíte hlavní zákony hydromechaniky.
 

Pod hladinou

14 interaktivních exponátů je umístěno ve velkých přepravních kontejnerech, kde každý může vidět a experimentovat s tím, jaké síly na moři působí, kde a jak vznikají a způsob, jímž ovlivnily námořní historii. Budete moci vytvářet vlny, vodní víry nebo tsunami. Řídit loď plavebními komorami či utéct z potápějící se lodi a mnoho dalšího. Pod hladinou vznikla jako společná výstava estonského námořního muzea a Science centra AHHAA.
 

Malá věda

Na nejmenší návštěvníky čeká hravá expozice, která pobaví i jejich dospělý doprovod. Proč ty schody hrají? Jak se dá hrát na harfu, která nemá žádné struny? Co je to vidět v obřích kaleidoskopech? A jak se dobývá středověký hrad? Seznamte své předškoláky se základy fyziky hravě a zábavně.
 

Budoucnost na talíři

Novinka roku 2015 bude po chuti hlavně těm návštěvníkům, kteří chtějí přemýšlet nad svými stravovacími návyky. Zkusí si tu například, jaké by to bylo, kdyby přibrali pár kilo a museli běhat s pizzou po schodech. Dozví se, jak se liší fyzická zátěž manuálně pracujícího a kancelářského člověka a jak by se tedy měl lišit jejich jídelníček. Pojďte si hrát s jídlem!
 

Expozice Inženýr

Na 20 stanovištích si mohou návštěvníci vyzkoušet, jak fungují různé typy motorů, mohou si postavit co nejrychlejší autíčko na závodní dráhu, otestovat různé stavební materiály, zkusit postavit mrakodrap odolný vůči zemětřesení, prozkoumat mostní konstrukce nebo hledat lék na smrtící nákazu.
 

Chemistři

Chemie patří ve škole k obávanějším předmětům, ale ve skutečnosti je chemie všude kolem nás! Jak to, že klavír visí na pár centimetrech čtverečných lepidla? Kde všude se běžně nalézají prvky známé z Mendělejevovy periodické soustavy prvků? A už jste viděli ohnivé tornádo?
 

Vzhůru dolů

Svět v nitru Země známe většinou jako svět pohádkových permoníků. Expozice původem z Finska ho představuje docela jinak: jako svět nerostného bohatství a surovin, které naše civilizace potřebuje ke svému fungování. Vydejte se do důlních štol, vyrýžujte si pár zrnek skutečného zlata a zkuste si ovládat opravdový bagr. A viděli jste už někdy hlubinný důl? Chodby tak..tak..Tak se přijďte podívat!
 

Entropa

Interaktivní plastika Davida Černého, symbol českého předsednictví Evropě, nese přídomek kontroverzní už od okamžiku svého vzniku a debaty nepřestává vzbuzovat dodnes. Už jste ji viděli na vlastní oči? Německo pokryté dálnicemi, Švédsko jako krabici z IKEA s křídlem z Grippenu, Maďarsko jako Atomium z melounů nebo Rumunsko jako zábavní park hraběte Draculy... Jak vnímáte ostatní evropské národy vy? A jak asi vnímají ony nás?
 

Člověk vs. zvíře

Člověk je prý pánem tvorstva. Vážně? Z čeho tahle naše pýcha pramení? Skočíte dál než blecha? Předběhnete slepici? Máte sílu jako býk? Expozice srovnává limity lidského těla s vybranými zástupci živočišné říše. A vězte, že vítězi na celé čáře rozhodně nejsme.
 

MáToHáček

Expozice plná hlavolamů a logických her je určena zejména dětem, ale nejen jim! Trénuje kombinační schopnosti, postřeh, zručnost, kreativitu či paměť návštěvníků. Vyndáte ježka z klece? Dostanete od sebe kovové obruče? Anebo protáhněte berušku nebezpečným terénem a dostaňte ji v bezpečí domů! 
 

Expozice ČT :D

Líbí se Vám Déčko a chtěli byste si vyzkoušet práci televizního moderátora počasí? Máte nejlepší možnost přímo v expozici ČT :D! Dále zde naleznete spoustu kvízů, her a nebo skládaček s motivem Ptáčka Duháčka nebo Ovečky. Užjte si spoustu zábavy s Déčkem.
 

Historie průmyslu v Plzni

Techmanie se nalézá v bývalých halách Škodovky, a tak tu nemůže chybět ani expozice věnovaná největší zbrojovce rakousko-uherské monarchie a průmyslu v Plzni vůbec. Seznámíte se tu s historickým vývojem Škodových závodů od jejich založení až do současné podoby. Doslova se projdete po časové ose a zastavíte u stěžejních okamžiků a výrobků, které okouzlily svět. Uvidíte zrekonstruovanou parní turbínu z roku 1922 – kompletní a schopnou provozu; modely lokomotiv i samotné továrny, funkční modely trolejbusů, ukázky historického nářadí… Vytvoříte si tak představu o světovém věhlasu společnosti Škoda, její minulosti, současnosti, i budoucnosti. Tovární haly jsou dnes jediné veřejnosti přístupné objekty Škodovky a slaví sto let.
 

3D planetárium a expozice Vesmír

3D planetárium nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu i projekce na globus Science On a Sphere, jenž využívá vysoce profesionální snímky amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Dalších 27 exponátů v expozici Vesmír vám ukáže blízký i vzdálený vesmír tak, jak ho pravděpodobně ještě neznáte. "Pohrát" si zde můžete s vodíkovou raketou, vyzkoušíte si gyroskop či skafandr, pochopíte, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá třeba vnitřek Slunce… 


Občerstvení

Při objevování vědy a techniky nezaškodí malá pauza na občerstvení. V naší restauraci máme bohatou nabídku teplých jídel včetně polévek a najdete tu i svačiny, zákusky, saláty, nápoje, kávu či nanuky.
 

Obchod

Máte chuť pokračovat v poznávání i doma? Různé didaktické hry a hlavolamy si můžete zakoupit v obchodě vedle recepce. 
 

Programy pro školy

Školní skupiny si mohou vybrat některý z připravených programů v laboratořích, dílnách nebo na Science On a Sphere či samostatně pracovat s pracovními listy. Anebo jen dle vlastního zájmu putovat od exponátu k exponátu.

Techmania Science Center v Plzni

Aktuality

AimtecHackathon – HackIt

Již poosmé Plzeň ovládne #AimtecHackathon, hackerský maraton doplněný o zajímavé přednášky TechTalks. I letos budeme pomáhat.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

AimtecHackathon – YoungHackers

Myslíte, že IT není nic pro vaše děti, a je jen o sezení za počítačem? Omyl! V neděli 10. března 2024 vás přesvědčíme, že technologie jsou zábava.
Plzeň, Plzeňský kraj

Den hvězdáren a planetárií v Plzni

Je tu opět měsíc březen a s ním i český Den hvězdáren a planetárií. Asociace hvězdáren a planetárií jej letos vyhlásila na pátek 15. března.
Plzeň, Plzeňský kraj

České melodramy současnosti

Na koncertě zazní díla Jiřího Bezděka, Michaely Augustinové, Kateřiny Trojanové, Ondřeje Jírového a Patrika Kotlára.
Plzeň, Plzeňský kraj

Smetana & Dvořák mecenášům

Mimořádný koncert je věnovaný mecenášům umění. V průběhu večera zazní především skladby obou velikánů české hudby, k jejichž zrodu významnou měrou přispěli jejich podporovatelé
Plzeň, Plzeňský kraj

První české melodramy

Na koncertě zazní díla Bedřicha Smetany, Jindřicha Káana, Zdeňka Fibicha, Josefa Bohuslava Foerstera, Karla Kovařovice, Jaroslava Jeremiáše a Bohuslava Martinů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ivo Kahánek

Smetanománie – souborné klavírní dílo Bedřicha Smetany Projekt „Smetanománie“ představuje kompletní provedení klavírního díla Bedřicha Smetany na koncentrované časové ploše.
Plzeň, Plzeňský kraj

Konzervatoř Plzeň – klavírní oddělení

Smetanománie – souborné klavírní dílo Bedřicha Smetany Projekt „Smetanománie“ představuje kompletní provedení klavírního díla Bedřicha Smetany na koncentrované časové ploše.
Plzeň, Plzeňský kraj

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.
Plzeň, Plzeňský kraj

Moving station – víceúčelové kulturní centrum v Plzni

Opuštěná historická budova železniční stanice Plzeň Jižní předměstí se postupně proměnila na tvůrčí prostor pro přípravu a realizaci divadelních, výtvarných, hudebních a multimediálních projektů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mural na skladištní hale CTPark v Plzni

V rámci soutěže Art Wall 2017 vznikl mural art v Plzni. Polep industriální developerské skladištní haly CTPark Plzeň vznikl na ploše 2 215 m² a je největším v kraji.
Plzeň, Plzeňský kraj

Virtuální realita Plzeň – VR Future

Jsme nejmodernější plzeňská herna virtuální reality s širokým výběrem her a zážitků pro malé i velké.
Plzeň, Plzeňský kraj

Waldorfská škola Dobromysl – pravidelné cvičení Čchi-Kung

Uvolněné plynutí prostorem naší bytosti i tímto světem, bez snahy cokoli uchopit, vytváří místo pro všechny potřebné změny.
Plzeň, Plzeňský kraj

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Glamping ve stanu Hive

Glamping Hive je jedinečný glampingový zážitek nacházející se v jižních Čechách, obklopený klidným lesem, poskytující soukromou a intimní atmosféru. Kemp má čtyři prostorné stany, každý s vlastním soukromým grilem a piknikovým stolem.
Plzeň, Plzeňský kraj

Café Semler

Nově od roku 2022 můžete v Plzni zavítat na prohlídky Semlerovy rezidence podle konceptu světoznámého architekta Adolfa Loose. Nová kavárna v Semlerově rezidenci je místem pro dobrou gastronomii i relaxaci.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace Formanka v Plzeňském Prazdroji

Budova Formanky vznikla na přelomu 19. a 20. století jako letní pavilon pro rozšíření reprezentačních prostor pivovaru. Díky jejím hrázděným konstrukcím připomíná oblíbené lázeňské pavilony.
Plzeň, Plzeňský kraj

Prostě bistro – arabská kuchyně v Plzni

Arabské Prostě bistro najdete u památníku Díky, Ameriko! v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Korjo-Saram – korejská kuchyně v srdci Plzně

Korejské bistro Korjo-Saram jste možná v minulosti znali z farmářských trhů. Už nějakou dobu však působí na nové adrese Klatovská třída 6 (s vchodem z Tylovy ulice). Zajít sem můžete během dne na oběd nebo si s sebou domů koupit zdravé zeleninové saláty kimchi a další korejské lahůdky.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mely Restaurant Plzeň

Vietnamsko-thajské bistro Mely najdete přímo v centru Plzně. Vaříme se zde tradiční asijská kuchyně z těch nejlepších surovin.
Plzeň, Plzeňský kraj

Slunečnice – zdravá veganská a vegetariánská jídla

V samoobslužné jídelně se stravují zákazníci, kteří se chtějí najíst rychle a zároveň zdravě. Oceňují i to, že si mohou sami vybrat a zkombinovat jídlo podle své chuti a podle toho, jak je vzhledově naláká.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel Slovan – secesní perla Plzně

Tříhvězdičkový hotel v centru Plzně, který se nachází v blízkosti známých historických památek, je plným právem označován za secesní perlu Plzně. Byl postavený v letech 1890-1893 a nabízí svým návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru, ze které na vás dýchne atmosféry doby.
Plzeň, Plzeňský kraj