Úvod > Co chcete dělat? > Techmania Science Center v Plzni
Techmania Science Center v Plzni
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Entropa v TSC II..JPG "> "> ">
Přidat foto
Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Techmania Science Center je interaktivní zábava plná poznávání, objevování a experimentování.Science Center je založeno na expozicích složených z interaktivních exponátů, které herní formou přibližují určitý matematický či fyzikální princip nebo přírodní zákonitost či jev. Prozkoumat tu můžete následující expozice:
 

Když lidské oko nestačí

Expozice má v názvu anglickou zkratku IR pro infračervené záření (infrared), které je součástí spektra elektromagnetického záření, ale není lidským okem vidět. Každý objekt, který má nějakou teplotu, vyzařuje infračervené (tepelné) záření, dokonce i kostka ledu. Infračervené záření dokáží zachytit termokamery a díky nim získávají příslušníci integrovaného záchranného systému ke svému zraku další smysl, aby mohli lépe zachraňovat lidské životy. Díky termokamerám se seznámíte s činnostmi integrovaného záchranného systému, odhalí například skrytá riziková místa pro vznik požáru, sestaví portrét hledané osoby, takzvaný identikit, nebo si na vlastní kůži vyzkouší laickou resuscitaci. Jedná se o novou expozici otevřenou v červnu 2022.
 

Edutorium

V Edutoriu najdete ke stovce interaktivních exponátů. Některé jsou veselé, jiné překvapující, ale všechny jsou zajímavé. Manipulací s exponátem se pobavíte, ale také třeba odhalíte, jak a proč věci fungují. Zjistíte, že věda a technika nás obklopují na každém kroku, že fyzika a matematika jsou skryté v obyčejných věcech, se kterými se denně setkáváme. A nebude to nuda. Uvidíte, co se děje ve vzduchoprázdnu. Objevíte přitažlivost magnetů a odvážní si sáhnou na 200 000 voltů. Budete experimentovat se zvukem, pohrajete si s barvami, se světlem i stíny. Necháte se krásně oklamat optickými iluzemi. Hrajte si a objevujte…
 

Vodní svět

Tahle expozice vás hravou formou seznámí s přírodními zákony. Vodní svět věnovaný síle a využívání vodního živlu představuje vodní mlýnky, zdymadla, trysky či průplavy. Jedná se o soustavu vodních kanálů, o model přírodního a umělého řečiště, na kterém si každý bude moci vyzkoušet například vodní výtah, Archimédův šroub nebo princip zdymadel. Nachází se zde spektrum jednotlivých exponátů, které můžete sami ovládat a snadno tak pochopíte hlavní zákony hydromechaniky.
 

Pod hladinou

14 interaktivních exponátů je umístěno ve velkých přepravních kontejnerech, kde každý může vidět a experimentovat s tím, jaké síly na moři působí, kde a jak vznikají a způsob, jímž ovlivnily námořní historii. Budete moci vytvářet vlny, vodní víry nebo tsunami. Řídit loď plavebními komorami či utéct z potápějící se lodi a mnoho dalšího.

Pod hladinou vznikla jako společná výstava estonského námořního muzea a Science centra AHHAA.
 

Malá věda

Na nejmenší návštěvníky čeká hravá expozice, která pobaví i jejich dospělý doprovod. Proč ty schody hrají? Jak se dá hrát na harfu, která nemá žádné struny? Co je to vidět v obřích kaleidoskopech? A jak se dobývá středověký hrad? Seznamte své předškoláky se základy fyziky hravě a zábavně.
 

Budoucnost na talíři

Novinka roku 2015 bude po chuti hlavně těm návštěvníkům, kteří chtějí přemýšlet nad svými stravovacími návyky. Zkusí si tu například, jaké by to bylo, kdyby přibrali pár kilo a museli běhat s pizzou po schodech. Dozví se, jak se liší fyzická zátěž manuálně pracujícího a kancelářského člověka a jak by se tedy měl lišit jejich jídelníček. Pojďte si hrát s jídlem!
 

Expozice Inženýr

Na 20 stanovištích si mohou návštěvníci vyzkoušet, jak fungují různé typy motorů, mohou si postavit co nejrychlejší autíčko na závodní dráhu, otestovat různé stavební materiály, zkusit postavit mrakodrap odolný vůči zemětřesení, prozkoumat mostní konstrukce nebo hledat lék na smrtící nákazu.
 

Chemistři

Chemie patří ve škole k obávanějším předmětům, ale ve skutečnosti je chemie všude kolem nás! Jak to, že klavír visí na pár centimetrech čtverečných lepidla? Kde všude se běžně nalézají prvky známé z Mendělejevovy periodické soustavy prvků? A už jste viděli ohnivé tornádo?
 

Kolonizace Marsu

Expoziční prostor v budově 3D Planetária se bude postupně měnit na novou expozici Kolonizace Marsu a návštěvníkům bude simulovat život v podpovrchové stanici na Marsu.
 

Vzhůru dolů

Svět v nitru Země známe většinou jako svět pohádkových permoníků. Expozice původem z Finska ho představuje docela jinak: jako svět nerostného bohatství a surovin, které naše civilizace potřebuje ke svému fungování. Vydejte se do důlních štol, vyrýžujte si pár zrnek skutečného zlata a zkuste si ovládat opravdový bagr. A viděli jste už někdy hlubinný důl? Chodby tak..tak..Tak se přijďte podívat!
 

Entropa

Interaktivní plastika Davida Černého, symbol českého předsednictví Evropě, nese přídomek kontroverzní už od okamžiku svého vzniku a debaty nepřestává vzbuzovat dodnes. Už jste ji viděli na vlastní oči? Německo pokryté dálnicemi, Švédsko jako krabici z IKEA s křídlem z Grippenu, Maďarsko jako Atomium z melounů nebo Rumunsko jako zábavní park hraběte Draculy... Jak vnímáte ostatní evropské národy vy? A jak asi vnímají ony nás?
 

Člověk vs. zvíře

Člověk je prý pánem tvorstva. Vážně? Z čeho tahle naše pýcha pramení? Skočíte dál než blecha? Předběhnete slepici? Máte sílu jako býk? Expozice srovnává limity lidského těla s vybranými zástupci živočišné říše. A vězte, že vítězi na celé čáře rozhodně nejsme.
 

MáToHáček

Expozice plná hlavolamů a logických her je určena zejména dětem, ale nejen jim! Trénuje kombinační schopnosti, postřeh, zručnost, kreativitu či paměť návštěvníků. Vyndáte ježka z klece? Dostanete od sebe kovové obruče? Anebo protáhněte berušku nebezpečným terénem a dostaňte ji v bezpečí domů! 
 

Expozice ČT :D

Líbí se Vám Déčko a chtěli byste si vyzkoušet práci televizního moderátora počasí? Máte nejlepší možnost přímo v expozici ČT :D! Dále zde naleznete spoustu kvízů, her a nebo skládaček s motivem Ptáčka Duháčka nebo Ovečky. Užjte si spoustu zábavy s Déčkem.
 

Historie průmyslu v Plzni

Techmanie se nalézá v bývalých halách Škodovky, a tak tu nemůže chybět ani expozice věnovaná největší zbrojovce rakousko-uherské monarchie a průmyslu v Plzni vůbec. Seznámíte se tu s historickým vývojem Škodových závodů od jejich založení až do současné podoby. Doslova se projdete po časové ose a zastavíte u stěžejních okamžiků a výrobků, které okouzlily svět. Uvidíte zrekonstruovanou parní turbínu z roku 1922 – kompletní a schopnou provozu; modely lokomotiv i samotné továrny, funkční modely trolejbusů, ukázky historického nářadí… Vytvoříte si tak představu o světovém věhlasu společnosti Škoda, její minulosti, současnosti, i budoucnosti.
 

3D planetárium a expozice Vesmír

3D planetárium nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu i projekce na globus Science On a Sphere, jenž využívá vysoce profesionální snímky amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Dalších 27 exponátů v expozici Vesmír vám ukáže blízký i vzdálený vesmír tak, jak ho pravděpodobně ještě neznáte. "Pohrát" si zde můžete s vodíkovou raketou, vyzkoušíte si gyroskop či skafandr, pochopíte, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá třeba vnitřek Slunce… 


Novinky

Plzeňská Techmania je experimentální stanicí pro zvídavé a v letošním roce představí novou „zastávku“.  Expoziční prostor v budově 3D Planetária se bude postupně měnit na novou expozici Kolonizace Marsu a návštěvníkům bude simulovat život v podpovrchové stanici na Marsu.
 

Občerstvení

Při objevování vědy a techniky nezaškodí malá pauza na občerstvení. V naší restauraci máme bohatou nabídku teplých jídel včetně polévek a najdete tu i svačiny, zákusky, saláty, nápoje, kávu či nanuky.
 

Obchod

Máte chuť pokračovat v poznávání i doma? Různé didaktické hry a hlavolamy si můžete zakoupit v obchodě vedle recepce. 
 

Programy pro školy

Školní skupiny si mohou vybrat některý z připravených programů v laboratořích, dílnách nebo na Science On a Sphere či samostatně pracovat s pracovními listy. Anebo jen dle vlastního zájmu putovat od exponátu k exponátu.

Techmania Science Center v Plzni