Úvod > Aktuality > Připomeňte si výročí narození Bohumila Hrabala
Připomeňte si výročí narození Bohumila Hrabala
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Připomeňte si výročí narození Bohumila Hrabala

  • Vydáno28. března 2020
V sobotu 28. března 2020 uplyne 106. výročí narození Bohumila Hrabala, jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů české literatury. Na svérázného spisovatele, kterého zná bez nadsázky celý svět, můžete zavzpomínat třeba návštěvou míst, kde často pobýval.

Bohumil Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně. Do literatury druhé poloviny 20. století se zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším soudobým českým prozaikem a jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků.
 

Sedmero řemesel Bohumila Hrabala

Bohumil HrabalBohumil Hrabal se sice narodil v moravské metropoli, ale své dětství prožil v Polné a Nymburce, kde také vystudoval gymnázium. Poté pokračoval ve studiích na Právnické fakultě UK v Praze, po uzavření českých vysokých škol německou okupační správou prošel řadou profesí – byl úředníkem, traťovým dělníkem i výpravčím. Po skončení 2. světové války dokončil vysokoškolská studia, avšak kariéru právníka nikdy nezačal. V letech 1947 – 1949 pracoval jako obchodní cestující, v roce 1949 nastoupil do kladenských oceláren, kde v roce 1952 utrpěl těžký úraz. Od roku 1954 pracoval jako balič papíru ve Sběrných surovinách a od roku 1959 jako kulisák v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou).

pivovar nymburkSvou spisovatelskou dráhu začal Bohumil Hrabal už jako vysokoškolský student, se svou tvorbou však měl za komunistického režimu značné potíže. Svou první knihu, povídkový soubor Perlička na dně, tak mohl vydat až v roce 1963 ve svých 49 letech. Obrovský ohlas knihy urychlil vydání další – Pábitelů v roce 1964. K dalším známým Hrabalovým knihám poté patří Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále či Příliš hlučná samota. Mnoho jeho knih se dočkalo filmového zpracování, převážně v režii Jiřího Menzla. Kdo by dnes neznal mnohdy již legendární hlášky z filmů Postřižiny nebo Slavnosti sněženek? Z dalších filmů, které vycházely z Hrabalových předloh připomínáme například Skřivánci na niti, Něžný barbar nebo nejnovější filmové zpracování již zmíněného titulu Obsluhoval jsem anglického krále.
 

Za Hrabalem do Kerska

hrabalovo kerskoPokud si chcete na Bohumila Hrabala zavzpomínat pěkným výletem, můžete vyrazit na Hrabalovu stezku, která vás zavede k hájence v Kersku nebo k Postřižinském pivovaru. V těchto časech si sice budete muset kance se šípkovou či postřižinské pivo odpustit, ale i tak bude cesta určitě stát za to. Jedná se asi patnáctikilometrový výlet, vhodný pro cyklisty i pěší turisty. Po cestě se můžete napít z Josefského pramene a uvidíte i Hrabalovu chatu s číslem popisným 0315, kde vznikla mnohá známá díla.

V Nymburku objevíte také vilu rodiny Hrabalových. Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. p. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.
Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Hrabalova zeď – vzpomínka na Bohumila Hrabala

Hrabalova zeď – vzpomínka na Bohumila Hrabala

Barevná koláž připomíná život a dílo jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala. Autorkou díla je Tatiana Svatošová. Koláž najdete zdi objektu stanice metra Palmovka v ulici Na Hrázi.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Dřevěná lavička se sedící sochou Bohumila Hrabala vznikla k příležitosti 100. výročí narození spisovatele a nachází se na náměstí Přemyslovců v Nymburku.

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. p. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Od roku 1992 provozují manželé Jana a Bronislav Kubovi Lesní ateliér Kuba v Kersku. V současnosti ateliér obsahuje keramickou dílnu, malou galerii pro autorské výstavy a prodejnu s výrobky z přírodních materiálů.

Další aktuality