Hrčava

Hrčava, obec náležející do oblasti Těšínského Slezska, slovenská obec Čierne pri Čadci a polská Javořinka jsou obce, které leží nejblíž k takzvanému Trojmezí, místu, kde se setkávají hranice Polska, Česka a Slovenska. Kromě toho tu najdete dřevěný kostelík a poblíž leží nejvýchodnější bod Česka.

Hrčava: kostel, škola a jeskyně

Oblíbená osada chatařů a chalupářů v Těšínském Slezsku byla dlouho součástí Jaworzynky, která od roku 1920 leží v Polsku, pak náležela k sousednímu Bukovci a teprve od října 1927 je samostatnou obcí.

Najdete tu dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje a několik starých dřevěnic, pamětní deska na místní škole připomíná návštěvu prezidenta Havla. Kousek od silničky, která do Hrčavy vede od hraničního přechodu Mosty u Jablunkova / Svrčinovec, leží studánka Lurdská jeskyně s údajně zázračnou vodou.
 

Hrčavské Trojmezí a nejvýchodnější bod Česka

Místo, kde můžete stát najednou ve třech státech, leží asi dva kilometry od Hrčavy a dovede vás k němu žlutá turistická značka. Díky Trojmezí se třemi žulovými monolity, dvěma altány a upraveným okolím s dlážděnými chodníčky a můstky se Hrčava stala obcí, často zařazovanou v křížovkách jako nejvýchodnější místo Česka. Slunce tu sice oproti Aši skutečně vychází a zapadá téměř o půl hodiny dřív, nicméně skutečný nejvýchodnější bod České republiky leží jinde: o kousek severněji v lesíku u potoka na česko-polské hranici na katastru obce Bukovec.
 

Výlet za posledním vlkem

Do Beskyd se vracejí vlci, a tak památník posledního zastřeleného beskydského vlka trochu ztrácí platnost. Vlci ale byli v tomto regionu odedávna hrdiny řady legend a jejich přítomnost připomíná několik pomníků a křížů. Jeden z nich je právě památník s vyrytým nápisem VLK 1914 mezi Hrčavou a Bukovcem poblíž autobusové zastávky Hrčava-Gavlonka. Tehdy „poslední“ beskydský vlk tu byl zastřelen 5. března 1914. Milovníky lyžování zve středisko KempalandBukovci.

Aktivity

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Hrčavské muzeum

Obecní muzeum najdete na pomezí Česka, Slovenska a Polska. Obec Hrčava je obklopená krásnou přírodou.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident? Hrčava ano, obec navštívil 15.června 1993 první prezident České republiky Václav Havel.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem

Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví