Hrčava

Hrčava, obec náležející do oblasti Těšínského Slezska, slovenská obec Čierne pri Čadci a polská Javořinka jsou obce, které leží nejblíž k takzvanému Trojmezí, místu, kde se setkávají hranice Polska, Česka a Slovenska. Kromě toho tu najdete dřevěný kostelík a poblíž leží nejvýchodnější bod Česka.

Hrčava: kostel, škola a jeskyně

Oblíbená osada chatařů a chalupářů v Těšínském Slezsku byla dlouho součástí Jaworzynky, která od roku 1920 leží v Polsku, pak náležela k sousednímu Bukovci a teprve od října 1927 je samostatnou obcí.

Najdete tu dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje a několik starých dřevěnic, pamětní deska na místní škole připomíná návštěvu prezidenta Havla. Kousek od silničky, která do Hrčavy vede od hraničního přechodu Mosty u Jablunkova / Svrčinovec, leží studánka Lurdská jeskyně s údajně zázračnou vodou.
 

Hrčavské Trojmezí a nejvýchodnější bod Česka

Místo, kde můžete stát najednou ve třech státech, leží asi dva kilometry od Hrčavy a dovede vás k němu žlutá turistická značka. Díky Trojmezí se třemi žulovými monolity, dvěma altány a upraveným okolím s dlážděnými chodníčky a můstky se Hrčava stala obcí, často zařazovanou v křížovkách jako nejvýchodnější místo Česka. Slunce tu sice oproti Aši skutečně vychází a zapadá téměř o půl hodiny dřív, nicméně skutečný nejvýchodnější bod České republiky leží jinde: o kousek severněji v lesíku u potoka na česko-polské hranici na katastru obce Bukovec.
 

Výlet za posledním vlkem

Do Beskyd se vracejí vlci, a tak památník posledního zastřeleného beskydského vlka trochu ztrácí platnost. Vlci ale byli v tomto regionu odedávna hrdiny řady legend a jejich přítomnost připomíná několik pomníků a křížů. Jeden z nich je právě památník s vyrytým nápisem VLK 1914 mezi Hrčavou a Bukovcem poblíž autobusové zastávky Hrčava-Gavlonka. Tehdy „poslední“ beskydský vlk tu byl zastřelen 5. března 1914. Milovníky lyžování zve středisko KempalandBukovci.

Akce v obci Hrčava

Porta Aperta – brány dílen, výroben a farem dokořán

Zajímá vás, jak vznikají jedinečné produkty, které se pyšní regionálními značkami? Chtěli byste poznat jejich výrobce v autentickém prostředí dílen, výroben a farem? Budete mít tu možnost, v jeden den, na téměř 50 místech po celé republice.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Aktivity v obci Hrčava

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Hrčavské muzeum

Muzeum najdete na pomezí Česka, Slovenska a Polska. Obec Hrčava je obklopená krásnou přírodou.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident? Hrčava ano, obec navštívil 15.června 1993 první prezident České republiky Václav Havel.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Těšínské Slezsko


Zábavný výlet pro děti: zimní toulky v Beskydech

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

Hraběnka Larischová aneb konec dámy se špatnou pověstí

„Milá maminko,“ stálo na lístečku nalezeném v dívčím pokoji, „až to budeš číst, budu už v Dunaji – Mary.“ Mary se ovšem spletla, neskončila v Dunaji, ale v loveckém zámečku Mayerling nedaleko Vídně. Právě ona v lednu 1889 doprovodila korunního prince Rudolfa na jeho sebevražedné cestě.
výlet na zámek Fryštát, Výpravy za kuriozitami