Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem
Památky

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. střekovské přehrady vybudované v letech 1932–1935, elektrárna byla spuštěna v roce 1936. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře
Střekovskou nádrž tvoří jezero dlouhé 19,5 km, které zadržuje 16 milionů kubíků vody. Kromě zajištění splavnosti snižuje nebezpečí vylití Labe z břehů v úseku Lovosice-Zálezly. Návrh dimenzování přehrady ovlivnily katastrofální průtoky vody v Labi, které činily až 5 500 m3 za sekundu. Naopak minimální průtoky představovaly 35 m3 za sekundu. Dimenzování turbín se odvinulo od průtoku 300 m3 za sekundu, který je k dispozici 4 měsíce v roce, a dále od průtoku méně než 300 m3 za sekundu, který je typický pro 6 měsíců v roce, a více než 300 m3 za sekundu, k němuž dochází v roce po dobu 2 měsíců.

Hlavním účelem současného využití vodního díla Střekov v Ústí nad Labem je kromě získávání elektrické energie zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Protože až do německého Magdeburgu není žádná další regulace, platí od Střekova pro Labe mezinárodní plavební řád a vodní elektrárna musí dodržovat určenou splavnou výšku hladiny pod vodním dílem; ta je na vodočtu v Ústí nad Labem 130–470 cm. Manipulace s plavebními komorami má na starost obsluha jezu vodního díla. Při výskytu velké vody nad 470 cm se plavba přes zdymadlo zastavuje. Plavba ve zdrži je povolena do stavu 520 cm. Kromě toho střekovská elektrárna umožňuje bezpečný rybí přechod. Rybovod, umístěný v dělicím pilíři mezi jezem a elektrárnou, je komůrkového typu se stupni 35 cm vysokými. Úroveň dna v horní vodě je 139,9 a v dolní vodě 131,5 m n. m. Veškeré zařízení elektrárny, jezu i plavebních komor je konstruováno na vzdutí hladiny na kótu 143 m n. m. Kvůli nedokončeným pobřežním komunikacím však provozní řád povoluje vzdutí jen na 141,8 m.

Aby se zabránilo znečištění vody, byla ve střekovské elektrárně v roce 1999 vybudována jímka pro olej z transformátorů a tlumivek a byly vyměněny olejové vysokonapěťové vypínače na bezolejové. Zprovozněn byl čisticí filtr pro zaolejované vody v elektrárně a do provozu byla uvedena čistička odpadních a splaškových vod.

Prohlídky vodní elektrárny se konají zpravidla párkrát do roka (například při příležitosti Světového dne vody na jaře).

Provozovatel

Vodní elektrárna Střekov

Pražská ulice
400 03 Ústí nad Labem
WWW:
www.svetenergie.c...
GPS:
50,637406 14,046911
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Útulek fest 2023

Benefiční open air festival na podporu čtyřnohých přátel na Ústecku ÚTULEK FEST 2023 .
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Letní štace 2023

V průběhu června a začátkem července představí Činoherní studio své inscenace mimo domovské jeviště. Hrát se bude v atriu Muzea města Ústí nad Labem, na termálním koupališti v Brné, na gotickém hradě Střekově, v urbexu loděnice nedaleko Svádova i na zámku v Jimlíně.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

RunCzech Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2023

Třpytivá modrá hladina Labe, zelení porostlá Labská cyklostezka, impozantní skály s hradem Střekovem a úžasná ukázka prvorepublikové industriální architektury v areálu chemičky, to vše na vás čeká na trati Ústeckého 1/2Maratonu!
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Den s Dlouhonohými skřítky

Víte, že na březích řeky Labe pod zámečkem Větruše žijí nikým nepozorováni Dlouhonozí skřítci?
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Skotsko, bájnou krajinou keltských druidů

Cestovatelská přednáška Petra Blahuše.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Ústecká veterán rallye 2023

Letošní rok opět VCC – AMK Česká brána v ÚAMK připravuje závod historických vozidel. Místo konání Mírové náměstí, Ústí nad Labem
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Cyklobus z Labské stezky do Ústí nad Labem

Také v letošním roce mohou cyklisté využít již tradičních služeb cyklobusu z Labské stezky zdarma a pohodlně se tak dopravit do okrajových částí města Ústí nad Labem.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

První muzejní labská historicko-přírodovědná cykloexkurze

Sraz v 16 hodin na střekovské straně asi 200 m po proudu od zdymadel u schodů vedle stezky (50.6426253N, 14.0478369E). Trasa povede po cyklostezce do Valtířova (asi 8,5 km). K exkurzi je možno se přidat i během cesty. Peloton vedou Martin Krsek a Ladislava Filipová.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Neobarokní Schichtova vila v Ústí nad Labem

Velkorysá neobarokní palácová vila Heinricha Schichta byla postavena v roce 1931. Nachází se v Ústí nad Labem na klidném místě s romantickým výhledem na labské údolí a hrad Střekov.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem

Pod střekovskou skálou u Ústí nad Labem můžete přejít na druhý břeh Labe a zároveň si přitom prohlédnout technicky dokonalé vodní dílo, Masarykova zdymadla, které jsou významnou stavbou na plavební trase do Hamburku. Pěkný pohled na zdymadla se otvírá také z hradu Střekov.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Tajuplný hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.
Ústí nad Labem-Střekov, Ústecký kraj

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč leží v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Vrkoč je nápadný skalní útvar ukrývající ve svém středu vynikající ukázku sloupcovitého rozpadu olivinického čediče ve tvaru obráceného vějíře.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří

Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce je jeden z nejvyšších a také nejznámějších vodopádů Českého středohoří. Návštěva tohoto 12 metrů vysokého vodopádu je mimořádně působivým zážitkem zejména v jarních měsících.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Lezecká stěna v Ústí nad Labem

Přijďtě si vyzkoušet lezení na stěně v délce 17 metrů v kolmici.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Parní vodárna Střekov

Unikátní vodárna s parním strojem a vlastními vodojemy patří mezi technické památky. Je dochována včetně technologie, tedy stojatého parního kotle, parního stroje a vlastních vodojemů.
Velké Březno, Ústecký kraj

Koupaliště v přírodním areálu Brná

V přírodním areálu u Labe v Ústí nad Labem naleznete rekreační bazén s tobogánem, dětský bazén či plavecký bazén. Oblíbené ústecké koupaliště prošlo výraznou modernizací. Město nechalo opravit 70 let starý třetí bazén, který byl dosud mimo provoz.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kolocafé

Jsme přímo na cyklostezce v Ústí nad Labem – Pod Benešovským mostem. Máme kvalitní kávu a výborné zákusky. A pokud máte chuť na něco zdravého a zároveň dobrého – u nás si vždy vyberete.
Ústí nad Labem-Střekov, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Pivovar Hotel Na Rychtě nabízí příjemné ubytování v centru města Ústí nad Labem. Restaurace Na Rychtě patří mezi tradiční české restaurace s vlastním pivovarem, který vyrábí nefiltrovaná piva pouze pro soukromou potřebu hotelu. Po předchozí domluvě je možná i exkurze do výroby.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Tortuga Bay

Nejste někde v docích, kde v lokálu drsní chlápci dělají burgery? Ne, jste v Ústí, kde se v únoru 2018 dva vousatí týpci v klobouku rozhodli, že své letité zkušenosti s pitím karibských rumů a pojídáním burgerů zúročí ve svém bistru.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Kemp pro cyklisty v Ústí nad Labem. Nachází se na pravém břehu řeky Labe přímo na Labské cyklostezce. K dispozici je pět chat o kapacitě 28 lůžek, 2 pokoje o celkové kapacitě 8 lůžek, karavany s osmi lůžky a prostor pro cca 30-40 stanů.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Cup – coffeeup

Lidi na super kavárnu v Ústí čekali, takže palce šly okamžitě nahoru. Lukáš Slavík a jeho tým vytvořil útulné prostředí ze suterénu činžáku. A protože je to město na cestě do Berlína, headbarista, bratr Lukáše, Ondra Slavík, střídá pražírny pražské a berlínské.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Hotel Vladimir Ústí nad Labem

Nabízíme 86 komfortně vybavených pokojů i rodinné apartmány.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Piknik Ústí

Evropa na dece? Tohle je ústecký Piknik! Anglická snídaně, belgické vafle, francouzské quiche a vína, španělské tapas, český cider. A to všechno opravdu na dece na velké zahradě za bistrem Piknik.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj