Úvod > Co chcete dělat? > Edisonova transformační stanice v Praze
Památky

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.
Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici (nedaleko Jindřišské věže), navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy.

Historie vzniku těchto stanic má přímou souvislost s rozvojem pražské elektroenergetické soustavy. Aby mohla být postupně navyšována kapacita této soustavy, bylo zapotřebí postavit několik dalších transformačních stanic. Ty fungovaly jako opěrný prvek mezi ústřední sítí a koncovými spotřebiteli. Stavba sloužila původní funkci do 90. let, kdy se rozhodlo o přesunutí technologie trafostanice do suterénu za účelem uvolnění a rekonstrukce nadzemních podlaží pro komerční účely. Velmi zajímavé je to, že dům nemá železobetonovou konstrukci. Je zděný, betonové jsou pouze stropy.

V letech 2005-2007 proběhla rekonstrukce objektu podle projektu Ladislava Lábuse. Rekonstrukce v maximální možné míře zachovává původní architektonický výraz objektu jakožto technické stavby s využitím původních industriálních prvků. V Edisonově stanici se dochovaly a byly podrobeny rekonstrukci mj. schodiště se zábradlím, kovové dveře či okna s kličkami a mechanismem vyklápění. V oknech bylo použito čiré sklo.

 

Provozovatel

Bývalá Edisonova transformační stanice

Jeruzalémská 1321/2
110 00 Praha 1
WWW:
https://www.archi...
GPS:
50,084864 14,431416
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí