Úvod > Co chcete dělat? > Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze
Památky

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.
Během návštěvy vodní elektrárny Orlík vás kromě výkladu v infocentru čeká i exkurze provozu – projdete si jak interiér elektrárny, tak i její exteriér včetně hráze. Těšit se můžete na čas strávený v technicky zcela jedinečném prostoru!

Nezapomeňte, že přehrada i elektrárna jsou činným průmyslovým provozem, je tedy třeba dbát pokynů průvodce. Běžná prohlídka trvá 45 – 60 minut. Zájemci o podrobnější prohlídku, např. odborné skupiny, se musejí domluvit předem při objednání. Kromě odborného výkladu nabízíme také prohlídky s výkladem odborně-populárním a populárním, který je prošpikovaný nejrůznějšími zajímavostmi.

Uvidíte to, co se skrývá pod masou betonu a dozvíte se princip výroby elektřiny v soustrojí s Kaplanovou turbínou (dokonce se projdete po jejím víku). Zkušení a vždy dobře naladění průvodci vám vysvětlí vše ohledně elektrárny i přehrady a odpoví na vaše dotazy.

V létě je možné absolvovat lodní výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze.
 

Jak exkurzi zarezervovat

Exkurzi do elektrárny Orlík si je nutné rezervovat na tel. 737 506 950 (číslo je funkční denně od 6:00 do 20:00), nebo e-mailem pisecko@email.cz.
 

Přístup a parkování

Do elektrárny se vstupuje hlavním vchodem, který je umístěn směrem od příjezdové cesty (před obcí Solenice se dáte doprava). Zde začíná exkurze. Jak poznáte bezpečně, že jste správně? Nad sebou budete mít hráz a přímo nad vaší hlavou bude umístěna socha vltavského Poseidona.

Parkuje se přímo před objektem elektrárny Orlík podélně vody. Vždy je nutné dodržet průjezd do dvora. Prosíme, dbejte pokynů, které se dozvíte během rezervace.

Při cestování lodí (v letní sezóně) je nutno počítat s pěším sestupem. Od mola stále sledujte směr Solenice. V ostré levotočivé zatáčce pak vede ve svahu kamenné schodiště k silnici, jež vede přímo k elektrárně.
 

Víte, že…

  • desetilopatkové oběžné kolo Kaplanovy turbíny dostalo na výstavě EXPO 58 v Bruselu ocenění a bylo světovým unikátem
  • díky stavbě přehrady musel být přenesen i celý kostel
  • lodní doprava po Orlické nádrži jezdí od počátku vzedmutí hladiny
  • hlavní stavitel přehrady Orlík pan Ing. Kraus prolezl před počátkem betonáže základ celé hráze doslova po kolenou, aby vyloučil jakékoli budoucí nebezpečí
  • přes přehradu Orlík měla jezdit nákladní doprava, která měla vozit písek na stavbu jaderné elektrárny Temelín
  • Orlík je nejvodnatější vodní nádrží v České republice

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Solenice, Středočeský kraj
Kemp Popelíky na Orlíku

Kemp Popelíky na Orlíku

Milešov, Středočeský kraj
U Květů

U Květů

Milešov, Středočeský kraj
Sporthotel Trhovky

Sporthotel Trhovky

Milešov, Středočeský kraj