Úvod > Aktuality > Silvestrovské výlety za trpaslíky aneb do skal, do lázní, do zoo i do trpasličích slují
Zážitky

Silvestrovské výlety za trpaslíky aneb do skal, do lázní, do zoo i do trpasličích slují

Překvapte děti, kamarády a své blízké zajímavým silvestrovským výletem za trpaslíky! Zavedeme vás do míst s trpasličími názvy i tam, kde pidimužíky ve špičatých čepičkách a barevných botičkách uvidíte na vlastní oči. Vůbec přitom nemusíte mít strach, že byste je přehlédli – někteří totiž narostli do rekordních rozměrů!
Nejznámější trpaslíci na světě z kreslené pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků W. Disneye
Nejznámější tuzemští trpaslíci z Trpasličí skály v Českém Švýcarsku
Rekordmanem co do velikosti je obří trpaslíkHořicích, čtyřmetrová pískovcová miniatura na návrší Mohejlík; dobře ho uvidíte z auta či autobusu při jízdě po silnici z Hradce Králové do Jičína. Obří trpaslík, jehož autorem je sochař Kurt Gebauer, je sestaven z osmačtyřiceti pískovcových hranolů a díky špičaté čepičce dosahuje do výšky 11 metrů. Váží přibližně 200 tun, dokončen byl v říjnu 2022 a mělo by se jednat o největšího zahradního trpaslíka na světě. Pozemek, kde Obří trpaslík stojí se nachází poblíž starého vjezdu do Hořic, u hlavní silnice ve směru od Hradce Králové na Jičín.
 

Obří trpaslík a Trpasličí hrad v zoo v Ústí nad Labem

Říkáte si, že by zahradní trpaslík měl vypadat jinak? Pak se musíte vypravit do Ústí nad Labem, kde je v areálu ústecké zoo k vidění nejenom pomník ústeckých trpaslíků v podobě obřího a barevného zahradního trpaslíka, ale také Trpasličí hrad. Ten je pozůstatkem po předchůdkyni dnešní zoologické zahrady, ptačí rezervaci zvané Lumpepark. Vybudoval ji milovník přírody Heinrich Lumpe, z nejrůznějších dobových atrakcí a pohádkových zákoutí se dochoval právě jen Trpasličí hrad. Na různých místech zoo ale najdete informační panely s dobovými fotografiemi a uvidíte, jak to v dnešní zoo kdysi vypadalo.

Pokud to do Ústí nad Labem nemáte moc daleko, vyplatí se také hlídat si program městského Muzea. Ve městě totiž kdysi působila továrna na keramiku rodiny Mareschů, která chrlila zahradní trpaslíky do celého světa. Muzeum pravidelně pořádá výstavy o historii trpaslíků, řadu z nich má i ve svých sbírkách.
 

Za trpaslíky do skal a do podzemí

Hledáte pěkný cíl pro výlet s dětmi? Vydejte se počítat pohádkové mužíčky k Trpasličí skále v Českém Švýcarsku. Do skal nad silnicí z Rynartic do Jetřichovic vedou strmé dřevěné nebo do skal vysekané schůdky, a když vylezete až nahoru, měli byste najít všech sedm trpaslíků i se Sněhurkou. Jak prozrazuje informační panel, do skal je v letech 1870–1903 vytesali Eduard Vater a jeho syn Ernst, podle jiné verze se ale prvních pět skřítků se skalách poschovávalo už o pár desítek let dřív. Ať už je to jakkoliv, najít je všechny je celkem zábavná hra. Místní se o trpasličí havěť dodnes starají, reliéfy pravidelně čistí a znovu barví.

Větší děti určitě úkol splní raz dva, a tak se s nimi můžete vydat ještě o kousek dál, třeba do Pavlínina údolí, kde objevíte Rusalčinu jeskyni – dokonce i Rusalkou, která se tu spokojeně houpá na houpačce přímo nad hladinou.

Trpaslíky kovající zbraně pro vojsko blanických rytířů objevíte v jeskyni Klácelka na Kokořínsku, jen kousek od slavných Čertových hlav. Trpaslíky si rovněž jako jedno z témat pro výzdobu Malovaného sklepajihomoravském Šatově vybral místní lidový umělec Maxmilian Appeltauer.
 

Trpaslík z lázní Poděbrady

Oblíbeným místem hostů lázní Poděbrady je více než sto let starý lázeňský park s kolonádami, sochami a několika prameny, lemovaný lázeňskými hotely, kavárnami a cukrárnami. Dva nejznámější symboly poděbradských lázní objevíte ve střední části parku před lázeňským domem Libenský: květinové hodiny doplňuje trpaslík, který kladívkem odbíjí čas na plechovou muchomůrku. Květinové hodiny prý kdysi viděl správce poděbradské hydroelektrárny pan Novotný při návštěvě saské Žitavy a vzápětí s pomocí několika přátel sestavil podobné hodiny i pro Poděbrady.

Záhy je doplnil trpaslík, v roce 1936 obyčejný, o trpaslík v poděbradechdva roky později litinový, zhotovený firmou ze Svratky. Celé roky stával přímo u květinových hodin, v roce 1960 ale někoho napadlo, že trpaslík je kýč, který se neslučuje s představami o míru a pokroku, a tak na dlouho zmizel. Figurka se vrátila až v roce 1997, ale v současné době na něj není přímo od hodin vidět, je ukrytý za nimi v malém lesíku. Zato ho uslyšíte odbíjet: bušením kladivem do muchomůrky poctivě odměřuje každou čtvrthodinu.
 

Trpaslíci z hradů a zámků

Když se na přelomu 19. a 20. století tradiční měšťanská kultura střetla s moderní kulturní avantgardou, z trpaslíků se stal symbol kýče. Přitom je vytvářel už barokní sochař Matyáš Bernard Braun: prohlédněte si jeho sošky v zámecké zahraděNovém Městě nad Metují. Další trpaslíky objevíte v zahradě na zámku Lysice, kde představují jednotlivé měsíce, do trpasličího světa patří i skřítek Gottsteinhradu Loket.

Kamenné trpaslíky coby hudebníky a zahradníky objevíte také na zámku Velké Losiny. Část vyrobil pro výzdobu zámeckého parku barokní sochař Jiří Antonín Heinz, jiní pocházejí z vídeňské dvorní manufaktury. Původně stávali na kaskádě u severní vstupní brány, ale už za Lichtenštejnů byla většina z nich zničena a zbylo jich jen pár.
 

Nejlepší trpasličí doupata

Možná trpaslíky oželíte a dáte přednost výletu do přírody – a proč si nevybrat některé z míst, kde pidimužíci podle pověstí žili? Mohou to být třeba Krtské skály na Rakovnicku, poměrně rozsáhlé zalesněné území se spoustou opuštěných lomů, skal a balvanů. S trpaslíky je spojená i minulost Bílých kamenůLužických horách, anebo štoly Zwergloch alias Trpasličí sloje nad rybníkem Trpaslík kousek od Jihlavy. Není těžké si pidimužíky představit jako obyvatele téměř neznámého Trpasličího městaChřibech anebo o něco známějších Skalek skřítků kousek od Karlových Varů, další doupě by mohlo být někde ve Frymburku – to poctivě střeží kamenný trpaslík na náměstí.
Poděbradský trpaslík

Poděbradský trpaslík

Proslulým obyvatelem Poděbrad je malý trpaslík, který odbíjí kladívkem do mochomůrky čas nejen lázeňským hostům, ale také všem, co žijí nebo zavítají do Poděbrad. Trpaslíka s červenou čepičkou najdete kousek od květinových hodin.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Objevujte kuriozity a legrácky města Brna

Objevujte kuriozity a legrácky města Brna

O sochách a artefaktech, které se během posledních let objevily na různých brněnských náměstích a prostranstvích, si můžete myslet cokoliv, ale na stavební legrácky si tohle město potrpělo i dřív. Kdo nevěří, měl by se přijet podívat na kostelní věž a mužíčka s holým zadkem nebo na dům s trpaslíky.

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Málokterý sochař se může pochlubit tak fantastickou přírodní galerií pod širým nebem, jakou stvořil v okolí obce Liběchov severně od Mělníka Václav Levý (1820–1870). Možná tak oslavil štěstí, které ho potkalo právě na Liběchovském zámku a které navždy změnilo jeho život.

Za trpaslíky a Sněhurkou do Jetřichovických stěn

Za trpaslíky a Sněhurkou do Jetřichovických stěn

Romantické Jetřichovické stěny s pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi najdete v západní části Českého Švýcarska. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Park dřevěných soch v Doubici v Českém Švýcarsku

Park dřevěných soch v Doubici v Českém Švýcarsku

V Doubicích nedaleko Krásné Lípy se nachází více než 350 dřevěných soch, které ztvárňují nejrůznější pohádkové i mýtické postavy.

Soška kamenného trpaslíka ve Frymburku

Soška kamenného trpaslíka ve Frymburku

Na frymburském náměstí v parku v trávě stojí malý kamenný skřítek. Zhotovil jej z umělého kamene frymburský učitel Arnošt Kundlatsch.

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí zvané také Nancy, se nachází mezi Bublavou a Přebuzí v Krušných horách. Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Mezi zajímavosti zde patří malé skalní město na Šišáku, památný klen nebo památník k 10. výročí založení ČSR.

Pohádková stezka ke krtečkově studánce u Města Albrechtic – stezka uzavřena

Pohádková stezka ke krtečkově studánce u Města Albrechtic – stezka uzavřena

Z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti všech návštěvníků se Lesy ČR rozhodly 31. 8. 2023 tuto stezku uzavřít.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.

Za sochami Václava Levého si můžete udělat výlet i v zimě

Za sochami Václava Levého si můžete udělat výlet i v zimě

Devítimetrové pískovcové skulptury nazvané Čertovy hlavy, jeskyně Klácelka, refliéfy Harfenice, Had nebo Sfinga u Želíz na Mělnicku jsou pěkným tipem na výlet v každém ročním období. Výlet na Čertovy hlavy u Želíz se prostě neomrzí! Dopřejte si krátký výlet do přírody, vydejte se za sochami Václava Levého do Želíz u Mělníka.

Výpravy na místa, kde se budete cítit jako ve světě trpaslíků i obrů

Výpravy na místa, kde se budete cítit jako ve světě trpaslíků i obrů

Život slavného Gullivera na ostrově Liliput či u brobdingnackých obrů si můžete vyzkoušet i v České republice. Cesty do světa miniatur anebo naopak k obřím sochám vás zavedou do rozličných koutů naší země, kde se budete cítit jako neporazitelní obři či malí trpaslíci. Vydejte se s portálem Portál Kudy z nudy poznávat minimalistický i velikášský svět kolem nás.

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Najděte sedm trpaslíků důmyslně vysekaných ve skále! Možná to zní lehce, ale úkol to není až tak snadný. Nechybí samozřejmě ani Sněhurka.

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Krakonošova kašna v Trutnově

Krakonošova kašna v Trutnově

Trutnovskému náměstí dominuje od roku 1892 Krakonošova kašna. Autorem návrhu kašny je profesor trutnovské reálky Josef Kirschner.

Loketské Zeprase na Kolowratské skále

Loketské Zeprase na Kolowratské skále

V Lokti na Kolowratské skále objevíte zvláštního živočicha. Své místo tu totiž našlo Zeprase, fiktivní kříženec zebry a divokého prasete.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

#světovéČesko a zámek Velké Losiny: renesance, vzácné gobelíny a trpaslíci

#světovéČesko a zámek Velké Losiny: renesance, vzácné gobelíny a trpaslíci

Velké Losiny jsou skvělé místo, kde se můžete zastavit cestou do Jeseníků nebo naopak na zpáteční cestě domů. Hlavním lákadlem je renesanční zámek, ale když k tomu připojíte prohlídku ruční papírny a vodní radovánky v termálním aquaparku, možná vám jeden den stačit nebude.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky