Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz
Příroda

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí zvané také Nancy, se nachází mezi Bublavou a Přebuzí v Krušných horách. Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Mezi zajímavosti zde patří malé skalní město na Šišáku, památný klen nebo památník k 10. výročí založení ČSR.
Podél zelené turistické trasy od rozcestí Rájecké údolí se v zalesněných stráních vypíná malé skalní město. Ve svahu před odbočkou k bývalé myslivně se nacházejí dva balvany s vytesanými podobiznami Beethovena a Schillera. Najdete zde také množství památných stromů.
 
Projít se údolím můžete od dřevěného altánku, blízko něhož objevíte kámen s památnou destičkou připomínající 10. výročí založení Československé republiky. Byl postaven v roce 1928 a zároveň s ním zde byl založen také jubilejní háj. Kámen se nachází nedaleko místa, kde stál srub malíře Franze Gusse. Přežil 2. světovou válku, období po únoru 1948 až do současnosti. V roce 1968 byl obnoven při příležitosti 50. výročí vzniku Československé republiky a v roce 2018 byl obnoven Lesy České republiky při příležitosti 100. výročí. Údolí za první republiky snad navštívil i T. G. Masaryk.
 
Asi 50 metrů od památníku se pokocháte další zajímavostí – památným stromem, který byl pojmenován jako Klen na konci světa. Jedná se o chráněný strom ČR s obvodem kmene 255 cm.
 
U rozcestníku Rajecké údolí lze odbočit k malému skalnímu městu na Šišáku. Zajímavé sklaní útvary v okolí vrch měří 3 až 18 metrů. Najdete tu Beduína, Skalní věž Strížce skalního města, skalní věže Velký a Malý kohout, Stříbrňák nebo Trpaslíka. Skalní věže rádi využívají také horolezci.
 

Osada Nancy

Směrem k Bublavě se nachází také osada Nancy. Toky zdejších potoků přinášely do údolí bílý písek, který se stal hlavní surovinou potřebnou k výrobě skla. Toho využili bratři Ignác a Josef Keilwertové a v roce 1787 zde založili továrnu na výrobu tabulového skla a broušených zrcadel s cínovou folií. Pravděpodobně kolem let 1826-1830 postavili na ruinách sklárny Konstantin a Leopold Thomasovi přádelnu vlny. Obživu a dostatek práce tu zajišťovala také sodovkárna majitele Adolfa Dörflera a pily majitelů Lausmanna a Hartla. Nechyběly tu obchody a restaurace, osada měla i svou vlastní školu. V roce 1930 zde stálo 110 domů. Po druhé světové válce došlo k hromadnému odsunu zdejších obyvatel. Nancy osiřelo. Většina domů začala chátrat a v období šedesátých let byla postupně zbourána a srovnána se zemí. V současnosti jsou zde čtyři domy trvale obydleny. Jinak toto údolí stejně jako Nová Ves slouží k rekreaci a turistice.

Štefan Margita – Na správné cestě

Štefan Margita, operní pěvec, tenor se z operního světa poprvé vydá do světa šansonu!
Sokolov, Karlovarský kraj

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

Tentokrát se můžete těšit na stará řemesla a zvyky, vážící se k regionu Krušných hor a Poohří.
Loket, Karlovarský kraj

Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.
Loket, Karlovarský kraj

Společná vstupenka na zajímavá místa Františkových Lázní a okolí

Plaťte jednou, přijeďte třikrát – tak zní pozvání do Františkových Lázní a okolí. Na hrad Seeberg, do Národní přírodní rezervace Soos a Městského muzea Františkovy Lázně za jednu cenu.
Skalná, Karlovarský kraj

Vrchol Špičák s kamennými schody v Krušných horách

Špičák (991 m) je vrchol v západním Krušnohoří v Karlovarském kraji.
Přebuz, Karlovarský kraj

Otevřené dveře v Krušných horách

V Krušných horách, v trochu zapomenutém koutu u osady Nová Ves nedaleko Kraslic, objevíte rozhledové místo v podobě otevřených dřevěných dveří, odkud se rozprostírá krásný výhled na okolní hory.
Stříbrná, Karlovarský kraj

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Ski Centrum Bublava patří mezi nejlépe vybavené lyžařské areály v ČR s úplným spektrem doprovodných služeb. Pro svou výhodnou polohu v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných hor s dostatkem sněhu patří již od počátku minulého století mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska.
Bublava, Karlovarský kraj

Trail park Bublava

Zažijte dobrodružství na 2,5 km trailové trati, která je otevřená od pátku do neděle, a to vždy od 10:00 do 18:00 hodin.
Bublava, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Nejdek, Karlovarský kraj

Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Rodinný hotel Ochsendorf, umístěný v malebné části Krušných Hor v horské obci Horní Blatná, 25 km od známého českého lázeňského města Karlovy Vary. Komfortní ubytování v moderně zařízených pokojích rozdílných kategorií. Zimní i letní aktivní nebo odpočinková dovolená pro páry i rodiče s dětmi.
Horní Blatná, Karlovarský kraj

Horská chata Na bílé stopě – ubytování v srdci Krušných hor

Horská chata Na bílé stopě nabízí ubytování v Krušných horách v nové, stylové chatě se sportovním vyžitím po celý rok – běžky, sjezdovky, kola, běh nebo nordic walking.
Horní Blatná, Karlovarský kraj